Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
AK Parti'den F klavye hamlesi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
9.3.2010 tarihli HABERTÜRK yazısı
Alıntı:
Dizüstü bilgisayar üretildi, firmalara F klavye imalat şartı getirilecek

AK Parti, Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvadı. Dizüstü F klavyesi yapıldı. Firmalara da F klavyeli imalat şartı getirilecek.

AK Parti Q klavyeye savaş açtı
işe üretici şirketlerden başladı AK Parti, Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvadı. İlk etapta okullardaki bilgisayarlar, F klavyeli hale getirilecek.

Türkiye’de satış yapmak isteyen dizüstü bilgisayar firmalarına da F klavyeli imalat şartı konacak BİLGİSAYARLARDA Türkçe yazmaya daha uygun olan F klavyenin yaygınlaştırılması için kolları sıvayan AK Parti yönetimi, işe “üretim noktası”ndan başladı.

Vestel Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın ve Vestel Genel Müdürü Timur Tuncer ile bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dil ve Edebiyat Derneği Başkanı Ekrem Erdem F klavye için görüş alışverişinde bulundu.

Ardından Vestel, Türk Dil Kurumu’nun desteğiyle tuşlardaki ifadelerin de Türkçe yazılı olduğu dizüstü bilgisayarlar için prototip F klavye yaptı. Konuya ilişkin çalışmaları hakkında bilgi veren Erdem, “Bu işin peşini bırakmayacağım. Q klavye Türkçe’ye ters, Q klavye ile yazmak daha zor. Çünkü Türkçe’de çok kullanılan harflerin yeri kıyıda köşede kalmış. Ancak, F klavye tam tersi; Türkçe’de çok kullanılan harfler hemen parmaklarımızın altında. F klavye ile yazı akıp gidiyor” diye konuştu.

HEDEF KİTLE ÇOCUKLAR
“Q klavye ile yazma alışkanlığını değiştirmek biraz zor” diyen Erdem bu zorluğu bilgisayarla yeni tanışan çocuklar üzerine yoğunlaşarak aşacaklarını anlattı. “Okullardaki bilgisayar sınıflarındaki klavyelerin F klavyeye çevrilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı’mızla görüşeceğiz. Ardından bunu kamu kurumlarımıza yaygınlaştırmak için gayret göstereceğiz” dedi.

‘İSPANYA’DA İSPANYOLCA’
TÜRKİYE’de satış yapmak isteyen bilgisayar firmalarına, “Müşteriye sunacağınız seçenekler arasında mutlaka F klavyeli bilgisayar olmalı” şartı getirilmesi gerektiğini söyleyen Erdem, “Arap ülkelerinde klavyeler Arapça, İspanya’da İspanyolca, Türkiye’de de Türkçe olmalı” açıklaması yaptı.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
AKP'nin F klavye açılımı
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Bunu AKP'nin yapmış olmasına şaşırmakla birlikte çok da sevindim. Q klavye bildiğim kadarıyla bilgisayarın ve özellikle de internetin kullanımıyla yaygınlaştı. Bilgisayardan önce daktilo makineleri hep F klavye idi. Bilgisayarlar da ilk kullanılmaya başlandığında F klavye vardı, sonradan çoğu Q klavye oldu. Bugün ise F klavyeli bilgisayar bulmak çok zor hale geldi. Bunun yeni nesli İngilizce'ye alıştırmak için toplum mühendislerince kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Her ne kadar AKP tarafından alındığı için "Hayırdır İnşaallah, mutlaka arkasında dış mihrakların çıkarına bir şey vardır," diye düşünmekten kendimi alamıyorsam da, (!) iyi bir karar. Umarım uygulanır.
Kullanıcı kimliğini gösterAtilla Eşen tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntıyı buraya eklemeden önce çok düşündüm ben de sizin gibi. Mutlaka bu işte bir hinlik vardır dedim ama şimdilik bir şey bulamadım. Hinlik diyebileceğim tek bir nokta var, o da henüz bu işten bir haber çıkmayışı. "Yapacağız..." deyip öylece ortalıkta bırakılmış bir durum yani...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
İnşallah sözlerinde dururlar. Artık her işin ardında bir şeyler arar olduk. Bizi bu hale sevkettiler. Ben de bir çıkar söz konusu var mı diye düşünmedim değil.

Hayırlısı
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Hayırlı ama, dediğiniz gibi adı batasıca şeytan durmadan dürtüyor. Ne mi diyor:

En azından resmî daierelerdeki değişmesi gereken gereçleri düşünün. Acaba kaç bin ya da milyondur. Eeee bunları da birileri yapmak zorunda değil mi? Bunu da babalarının hayrına yapmayacaklardır her halde...

Hadi ordan şeytan aklımı karıştırma...

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar; günahı, vebali benim üstüme...

Gerçekmiş gibi yazıyorum. Umarım yalan olduğu ortaya çıkar:
.....
''Yeni yazılım araç ve gereçlerinin kimler tarafından yapılacağı, bu karar alınmadan saptanmıştı. Hükümetini çok seven ..... işletmesi ihaleyi kazandı.''

Gözünüz aydın.

Selamlar

Alıntıyla Cevap Gönder
Hani bir fıkrada ne diyordu? "Komünizm önce insanın başını ağrıtır, sonra da bedava asprin dağıtır..." Orada en azından asprin bedavaydı. Bizim işte asprin de paralı olacak... keşke başımız bu kadar ağrımadan, durum iyice çığrından çıkmadan yapılsaydı da bu kadar fesat düşünmeseydik... Yine de zararın neresinden dönsek kârdır.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
"F" klavye kullanma mecburiyeti getirilmiyor. Bundan böyle ülkemizde üretilecek ve ithal edilecek bütün yazı yazan gereçlerin "F" klavye düzenini taşıma mecburiyeti getiriliyor. Peşin hükümle kararın arkasında art niyet aramayalım derim.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu arada bir şey daha ekleyeyim, Lenovo marka dizüstü bilgisayarların bir kaç modeli şimdiden F klavye olarak piyasaya sürülmüş. Almak istedim ama son derece pahalıydı.
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2