Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

Konu hakkında bilginiz var mıydı?
Evet
0%
 0%  [ 0 ]
Hayır
100%
 100%  [ 5 ]
Toplam Oylar : 5

Okul Tabelarından T.C. İbaresi Kalktı
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 9
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli dostlar,

uzun süredir uğrayamadığım fikir meydanımıza yeniden gelebilmenin mutluğunu yaşıyorum.

Bilmiyorum; daha ara verdiğim süre içersinde bu konu açıldı mı?
Uzun süre önce MEB, okul tabelalarından T.C. ibaresini kaldırdı. Gerekçesi ise, özrü kabahatinden beter dedirtiyor: "Görüntü kirliliği."

Konu hakkındaki görüşlerinizi paylaşır mısınız?
Kullanıcı kimliğini gösterAykağan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Ah be değerli dostum.

Bu daha ne ki....
......

Edebiyatımızdan ''edep''
İşimizden ''adap''
Gönüllerden ''sevgi''
Trafikten ''kural''
Anayasadan ''yasa''
Sorumlulardan ''sorum''

v.s.
v.s.

kalktıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nden bir-iki nokta kalkmış, çok mu sanki?

Selamlar

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Aykağan dostum seni tekrar aramızda görmek güzel bir duygu.

Haber doğru ama eksik aktarılmış.

Alıntı:
Azınlık okulları tabelasında MEB ve TC yazmayacak

OKUL ve Kurumların Tabelaları Yönetmeliği`nde değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul tabelalarına ilişkin kuralları yeniden belirledi. Yeni düzenlemeyle, eski yönetmelikte yer alan `MEB`e ...

OKUL ve Kurumların Tabelaları Yönetmeliği`nde değişiklik yapan Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), okul tabelalarına ilişkin kuralları yeniden belirledi. Yeni düzenlemeyle, eski yönetmelikte yer alan `MEB`e bağlı merkez ve taşra teşkilatındaki kurumlar ile her tür ve derecedeki resmi, özel, azınlık ve yabancı okulların binalarının dışına konulacak tabelalarına, `T.C.` ile `Milli Eğitim Bakanlığı` ibaresi, kurum veya okulun özel adından önce yazılır` ifadesi kaldırıldı.

Bakanlık, özel ve tüm resmi okullar için ise `T.C.` ve `MEB` ibareleri için belirlenen yeni bir logoların tabelanın sol tarafında kullanılması kararlaştırıldı. 50 bine yakın okulun tabelalarının değiştirilmesine başlandı. Ancak değişikliği tüm okul tabelalarından TC ibaresinin kaldırılacağı şeklinde anlayan CHP`li vekiller endişe yaşadı. Konu dün TBMM Genel Kurulu`nda tartışmaya yol açtı. CHP`li Bayram Meral, ``Utanıyor musunuz T.C`den? Bakan T.C`yi içine sindiremiyor mu?`` diye sordu. Meral`in gündemdışı konuşmasına cevaplandıran Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, başta AK Parti mensupları olmak üzere, bütün vatandaşların, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin vatandaşı olmaktan şeref duyacağını söyledi.

Alıntıyla Cevap Gönder
Hakkın var; Kederli, üstad.

Ama bu konunun da ciddi olduğu düşüncesindeyim.
Kim, neden rahatsız oldu acaba T.C. ibaresinden?
Bir de bu işin maddi tarafı var; onca tabela bedavaya yazılmamış olsa gerek.
Kullanıcı kimliğini gösterAykağan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Onca sorun varken T.C. ibaresinin neden kaldırılma gereği duyuldu acaba, Tahsin hocam.
Bunu öğrenmek derdindeyim.

Bizim köy okulunun tabelasından T.C. ibaresi yok oluverdi.

MEB'na bilgi edinme başvurusu yaptım; yanıt bekliyorum.
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu da anlayamadigimiz acilimlardan biri olmali.

Bosuna bekleme derim. Kolay kolay cevap vermezler.

Alıntıyla Cevap Gönder
Yanıt kısa sürede geldi, hocam.

Özetle: "Kaldırmadık. MEB ambleminin içine aldık" demişler.

Okul adından önce büyükçe yazılan T.C. ibaresini, katlayıp küçültüp amblemin içine almışlar.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Ne kadar doğru bilemem, ama eğitimcilerin bu konudaki diğer eleştirisi ise, tabelaların renklerinin AKP renkleriyle benzerlik taşıması.

Renklerin insan ruhu üzerine etkileri bilinen bir gerçek.

[/img]
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilimizden adap ve edep kelimelerini Arapça kökenli olduklarını ileri sürerek atanlar utansın derim...
Eleştiriyoruz (belki de haklı olarak) ama bu gelişmelerde bizim de katkılarımızın olduğunu asla unutmayalım!

Kederli demiş ki:
Ah be değerli dostum.

Bu daha ne ki....
......

Edebiyatımızdan ''edep''
İşimizden ''adap''
Gönüllerden ''sevgi''
Trafikten ''kural''
Anayasadan ''yasa''
Sorumlulardan ''sorum''

v.s.
v.s.

kalktıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti'nden bir-iki nokta kalkmış, çok mu sanki?

Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterLisanEvi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Okul Tabelarından T.C. İbaresi Kalktı
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2