Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Küçük ama Büyük
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Eğer yaptığınız işe özen göstermiyorsanız başkalarının size güvenmesini nasıl bekleyebilirsiniz. Buna hakkınız var mıdır?

Herkes hata yapabilir ama sizin yapmamanız gerekir.

Buraya aktarmadan önce size özel olarak yazmıştım ama önemsiz olarak değirlendirilmiş olmalı ki gereği yapılmadı. Hâlâ düzeltmiyorsanız ve görmezden geliyorsanız söyleyecek söz bulamıyorum.

Ben de buraya aktarmaya ve herkese göstermeye karar verdim. Hangi kurum olduğunu yine de saygım gereği yazmayacağım. Eğer önümüzdeki günlerde gereği yapılarak düzeltilmezse ben de bu duyarsızlığı yapanları açıklayacağım.

Bozuk cümle:

Bu veri tabanında, Besim ATALAY tarafından hazırlanıp Türk Dil Kurumunca yayımlanan Divanü Lugati't-Türk Tercümesi adlı eser dört ciltlik eserden yararlanılmıştır.

Ne anlıyorsunuz merak ediyorum? Ya da benim anlayışım mı kıt? Bu nasıl bir ifade?

Acaba şöyle mi demek istiyorlar:

Bu veri tabanında, Besim ATALAY tarafından hazırlanıp Türk Dil Kurumunca yayımlanan Divanü Lugati't-Türk Tercümesi adlı dört ciltlik eserden yararlanılmıştır.

Ya da daha açık ifadeyle şunu mu demek istiyorlar:

Bu veri tabanı oluşturulurken, Besim ATALAY tarafından hazırlanıp Türk Dil Kurumunca yayımlanan Divanü Lugati't-Türk Tercümesi adlı dört ciltlik eserden yararlanılmıştır.

Bu örnek alınması gereken sayfalarda bu tür dalgınlıklar affedilemez.

Gereğinin yapılmasını diliyor ve bekliyoruz.

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr May16, 2010 00:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam sizi candan kutluyorum. Yine tüm nazikliğinizle haklı ve yapıcı eleştirilerinizi göndermişsiniz. Böylesi nezaketten de anlamazlarsa lütfen bu ilgilileri bize de söyleyin.

Uzun zamandır katılamıyordum. Tekrar aranızda olmak çok güzel.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Saygı değer Melan, gerçekten çok naziksiniz. İnşallah karşı taraf sizin bu nezaketinizi yanlış anlamayacak kadar erdem sahibi kişilerdir. Konu başlığınızda dediğiniz gibi gerçekten "Küçük ama Büyük" bir olay. Tahminimce iş düzelince siz yine sessizce bu konuyu geçiştireceksiniz. Aslında bence de açıklamanız gerekir. Yine de siz bilirsiniz.

Elinize düşüncelerinize sağlık.

Hürmetler
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam hiçbir şey gözünüzden kaçmıyor ve affetmiyorsunuz. İyi ki varsınız. Sonucu merak ediyorum. Ama eminim yine sizin dediğiniz olacaktır. Aksi mümkün mü, doğruya doğru.
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam haklısınız. Bu tür yanlışlar, yazdığını baştan sona en az bir defa okumakla veya bir başkasına denetletmekle düzeltilebilecek, görmesi en basit yanlışlar.
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Maalesef bugüne kadar gerekli düzeltme yapılmamıştır. Günah benden gitti. İşte adı geçen bölümün bağlantısı.

Ya ben yanlış anlıyorum ya da ilgililer bu konuyu çok basit görerek üstünde durmaya bile gerek görmüyorlar.

Daha önce de dediğim gibi. Bunu başkaları yapsa belki güler geçeriz ama, TDK söz konusu olunca bağışlamak mümkün değil.

Alıntı:
From: Tahsin MELAN [mailto:tahmel@hotmail.com]
Sent: Thursday, April 08, 2010 7:06 PM
To: 'bilgi@tdk.org.tr'
Subject: Düzeltme

Sayın hocam, bu ikinci yazışım. Daha önce de göndermiştim ama ciddiye alınmadı sanırım. Basit gibi görünse de önemli bir konu. Lütfen şu bağlantıya bakınız. http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=17802#17802

Eğer şüphe duyarsanız TDK sayfalarına ait şu bağlantıya da bakınız.

http://tdkterim.gov.tr/dlt/sozluk/

Alıntıyla Cevap Gönder
Sonunda TDK uyandı. Önerimiz doğrultusunda gereğini yaptı. Teşekkürler.

Aslında kimin kime teşekkür edeceği tartışılır ama sorun değil. Yeter ki işi güzel eyleyelim. Önemli olan bu.

Ne demiştik:

Alıntı:
Acaba şöyle mi demek istiyorlar:

Bu veri tabanında, Besim ATALAY tarafından hazırlanıp Türk Dil Kurumunca yayımlanan Divanü Lugati't-Türk Tercümesi adlı dört ciltlik eserden yararlanılmıştır.

İşte son durum:

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu tür girişimleri "Ne olmuş yani, bir cümle düzeltilse ne düzeltilmese ne? Elinize ne geçti, ne değişti?" diyenler olabilir. Bu ve benzeri olayları küçümsemek sadece insanın kendisini kandırması, kendisine olan güvenin yetersizliği anlamına gelir. Oysa haklı olduğumuz sürece karşımızda kim olursa olsun sesimizi çıkarmaktan hatta yükseltmekten çekinmemeliyiz.

Herkes hata yapabilir. Önemli olan saygı çerçevesi içerisinde bu hataları bilinçli bir şekilde ortaya koyabilmektir. Daha önce de defalarca bu tür olayları gündeme getirdik ve hemen hemen tümünde kabul gördük. Eğer herkes üstüne düşen bu tür "küçük işleri" gündeme taşırsa eminim ki çok büyük işler kendiliğinden çözümlenecektir.

Konuya destek veren herkese teşekkür ediyorum.

Bildiriler: 243
Alıntıyla Cevap Gönder
Her ne kadar teşekkür beklentisiyle yapmamış da olsanız, dilerim hak ettiğiniz teşekkür ve daha önceki ilgisizlikleri nedeniyle özürle ulaşmışlardır size. Liyakatsız kişilerle yapılan iş bu kadar olur. Bu yanlışlığı yapanlardan ziyade, yapanları öylesi hassas bir konuma atayanlar utanır ve ayar umarım!

Selam ve saygımla.

Çabalarınız ve hassasiyetinizi kutlayıp teşekkür ediyorum efendim.
Kullanıcı kimliğini gösterperihan reyhan alkan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Küçük ama Büyük
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2