Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
İstanbul Uluslararasi Su Forumu
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
......... AÇIK MEKTUP... (İşler yoluna girdiği için ağır dille hitap ettiğim için özür niteliğinde silme gereği duydum)

Alıntı:
"Forum Dili
İstanbul Uluslararası Su Forumu'nun resmi İngilizcedir. Tüm sunumlar ve basılı malzemelerde İngilizce dili kullanılacaktır. Simültane tercüme hizmeti ayrıca sağlanacaktır."

İstanbul Uluslararasi Su Forumu
www.iusf.org.tr

Değerli dostlar. Biraz önce gönderdiğim "İstanbul Uluslararası Su Forumu'nun resmi (dili) İngilizcedir." adlı konu ile ilgili olarak bir kınama yazısı yazdım ve ilgililere gönderdim.

Yazdığımı sizlerle paylaşmak istedim. Lütfen 2-3 dakikanızı ayırıp size gönderdiğim metni ya da istediğiniz değişikliği yaparak kendinizce yeniden yazıp kınamalarınızı ilgili sayfaya ekleyiniz. Bu tür olaylarda sessiz kalmamamız gerektiğine inanıyorum. Lafla değil icraatlarla sonuç alınabilir diyorsanız lütfen bunu yapınız.

Saygılarımla

Tahsin MELAN

Aşağıdaki bağlantıyı tıkladığınızda karşınıza İLETİŞİM sayfası çıkacaktır. Lütfen yazıyı oraya ekleyip gönderiniz. En fazla 1-2 dakikanızı alacak olan bu işlemi dilimizin saygınlığı adına yapacağına inanıyorum.

http://www.iusf.org.tr/index.php/TR/iletisim_formu

Sayın yetkililer, sizleri dilimize gereken değeri ve saygıyı gösterememe zavallılığınızdan dolayı kınıyorum.

Türkiye'de ve ağırlıklı olarak Türkiye dahilindeki bir konuyu işleyeceksiniz ve bu oturumların dili Türkçe olmayacak. Yazık, çok yazık. Sonra da Türkçenin neden dünya dili olamadığı konusu gündeme geldiğinde etmediğimiz laf kalmayacak. Eğer bizler kendi dilimize sahip çıkmaz ve ona gereken değeri ve özeni göstermezsek bunu yabancılardan beklemeye ne hakkımız ne de yüzümüz olabilir.
Bu oturumların dili Türkçe olmalıdır. İngilizce konuşan yabancı katılımcılara sözümüz yok. İşte esas anlık çeviri (simültane dediğiniz) o zaman gündeme getirilmelidir. Ya da anlamayan yabancı konuklar için İngilizce anlık çeviriler yapılır. Dilimize ve o dili kullanan ulusa saygı gereği yapılması gereken budur. Böylesi toplantılarda amaç sadece içerik olmamalıdır. Gündeme getirilen uygulamalar ses getirmeli, iz bırakmalıdır. Dilimize duyulan saygınlık bizim için çok daha fazla değerli olacaktır. Dilimize saygı duymayanlardan o dilin sahibi olan bizlere saygı duyması beklenebilir mi sanıyorsunuz?

Sayfanıza baktığımda katılım formunun bile Türkçesine defalarca tıklamama rağmen İngilizce olduğunu gördüm. Anlaşılan Türkiye'de İngilizce ana dil düzeyine gelmiş ki dili Türkçe olan bu ulusa açık sayfalar da İngilizce yayınlanıyor.

Sizleri bu tutarsız ve duyarsız davranışınızdan dolayı şiddetle kınıyorum.

Umarım bu uygulamadaki yanılgıdan vazgeçip olması gerekeni yapar dilimizi gerektiğince saygınlık içerisinde ön plana çıkarırsınız.

Aksi halde durumu en yetkili üst makamlara kadar duyuracağımdan emin olabilirsiniz.

Saygılarımla

Tahsin MELAN

NOT: Yukarıda yer alan alıntı cümledeki hata aslından kaynaklanmaktadır. Düzeltme gereği duymadım. Fakat benim hatam anlaşılır düşüncesiyle açıklama yapma gereği duyuyorum. İlgili sayfada aslını görmeniz mümkündür.

Alıntı cümle:
"İstanbul Uluslararası Su Forumu'nun resmi İngilizcedir."
Olması gereken:
"İstanbul Uluslararası Su Forumu'nun resmi dili İngilizcedir."

Aslınmda burada geçen FORUM sözcüğü ile ilgili olarak da söyleyecek çok sözüm var, ama şimdilik bunu görmezden geliyorum.

Sanki dilimizde böylesine bir etkinliği karşılayacak hiç sözcük yokmuş gibi...

Aklıma eskilerin bir sözü geldi. Hani deveye sormuşlar ya "Neden boynun eğri?" diye. "Nerem doğru ki!" demiş garibim...

En son Tahsin MELAN tarafından Cum Şub25, 2011 01:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Nazlı Özdemir
Tahsin Melan Bey,
Duyarlılığınızı kutluyorum.
İstanbul Uluslararası Su Forumu konusuyla gönderdiğiniz yazıyı bir açıklama ekleyerek gönderdim.Almanya'da Uluslararası toplantıların o ülkenin dili ile yürütüldüğünü, ama kulaklıklar ile çevirilerin yapıldığını ekledim.
Bir özel düşüncemi yine size iletmek istiyorum.Yazıyı biraz sert buldum ama belki böylesi gereklidir diye size katıldığımı bildirmek istiyorum.
Saygılarımla
Nazlı Özdemir

Zeki Kırhan
Hocam, üzülüyorum, kınıyorum bu yanlışı yapanların dilimize yaptıkları hakaretin umarım farkına varır utanırlar. Bilgilendirdiğiniz için, gönülden teşekkür ederim.

Sevilay Fehim Sevcan
Yabancı dil, adı üstünde yabancıdır... Eğer bir kongre yapılacaksa ve bu benim ülkemde olacaksa benim dilimde yapılmalıdır! Yabancılara kendimi beğendirmek zorunda değilim, dediklerimin anlaşılabilmesi için onlara anında çeviri yapmalıyım sadece!

Benim şahsi görüşüm şudur: Bu yazı yazılır ve vatandaşa sunulur, onlardan imzaları istenir... İmzalar ile birlikte gerekli yerlere belgeç veya elektronik posta aracılığı ile yollanır! Amaç yetkililerin benim ülkemde benim dilimin, Güzel Türkçemin, varlığını hatırlamaları...

Perihan Reyhan Alkan
Çok teşekkür ederim ilginize saygıdeğer dostum,benden daha iyi değerlendirip ele alacağınızdan emin olduğum için sizi haberdar etmek istedim.Yanılmadığım da ortada,tekrar teşekkürler zahmetinize.
Selam ve saygımla efendim.

Necati Aydin
Dilimiz konusunda duyarli arkadaslara sonsuz tesekkürler. Duyarsiz uluslar arasi su formu düzenleyenlerin duyarsizligini kiniyorum.
" Aslini inkar eden bir gün yok olmaya mahkumdur."

İclal İpekkan Bilgin
Sevgili dost , ikinci mesajından sonra okuyabildim ve gönderdim yazıyı (yalnızca adını değiştirerek Smile Çaban için ayrıca teşekkür ederim .
Sevgiler,

Aydın Qaraxanlı
Türk ulusu olarak 3 onemli temel nedenlerimizden olan: Dil - Inanc _ Abece, olmasini dusunursek ne yazik bu onemli nedenlerimizden tekce dilimiz kalmisdir! onuda manqurtlasmis yabanci ozentileri silmeye calisiyorlar. Unutmayalim dil bir ulusun varliq nedenidir dilimiz getse ulus olaraq hec neyimiz qalmaz. Dilimize iye duralim.

Zekiye Ocak
Değerli Tahsin hocam, bende aşağıdaki yazıyla tepkimi anlatmaya çalıştım.Umarım etkili oluruz.Çok üzücü bir durum.Bizleri bilgilendirdiğiniz için Perihan hanıma ve size ayrıca teşekkür ederim.

Değerli hocalarım, bütün dünya ve yaşam için gerekli bir konuda yaptığınız çalışmalar eminim takdire şayandır. Türkçe konuşmak bu kadar zormu geldi de bu forum için resmi dil ingilizce oldu.Gençlerin dilimizi iyi kullanmadıkları hususunda çok şikayetçi bir Türk vatandaşıyım. Fakat ülkemizin siz değerli bilim adamlarının da dilimizden vazgetiğini görünce gençleri affediyorum. Bu gidişle Türkiye Cumhuriyeti Devletinin de resmi dilini ingilizce olarak ilan ederseniz hiç şaşırmam. Siz bilim adamlarına çok iş düşüyor bu ülkede;öncelikle örnek birer vatandaş olmanız gerektiğini düşünüyorum.Affınıza sığınarak bu forumun İngilizce olarak hazırlanıp sunumunun yapılmasını şiddetle protesto ediyor ve sizleri kınıyorum.Benim ülkemde yapılan toplantı ülkemin dilinde olmalı.Başka ülkeler kendi dilleri dışında bir dilde acaba sunum yaparlar mı? Sizlere soruyorum?

Çiğdem Gür
Milliyetin çok belirgin niteliklerinden biri de dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz.
Türk dili Türk milletinin, kalbidir, zihnidir.!!!!!!
M.KEMAL ATATÜRK
Başka söze gerek yok sanırım.Hocam size saygım bin kat daha arttı.
Sonsuz saygılar

Burçin Kabasakal
TÜRKÇEMİZ KİLİĞİMİZDİR sayfamızda konuyla ilgili duyuruyu gerçekleştiriyoruz. Saygılar.

Ahmet Ovalı
Umarım yeterli sayıda mesaj ulaşır da istenen değişikliği yaparlar. Dili olmayanın mevcudiyeti de olması mümkün değil. Başka şeylere sahip olmak için önce dilimize sahip çıkmamız gerekir değil mi dostlar?

İsmail Aydoğmuş
Bir ulusun içerisinde kendi ulusal değerlerine, bayrağına, sınırlarına sahip çıkanlar olduğu gibi; bu değerleri yabancıya şirin görünmek için terk edecek kadar ulusal bilinçten yoksun kişiler de çıkabilir. Çok düz bir mantıkla bu yazıyı böyle yazmam gerekiyordu. Ama işin aslının böyle olmadığını Türkiye'miz de yapılan bir uluslararası toplantıyı duyuran metnin sadece İngilizce yazılmasının Türkçe yazılmamasının başka amaçlarının olduğu bu yönde şüphesini de uyandırdığını düşünmekteyim. Emperyalist devletlerin eskisi gibi sıcak savaşlarla ve çatışmalarla ülkeleri teslim almadığını biliyoruz. Asıl savaşın kültürel cephede olduğunu bir ulusu çökertmenin kültürünü yok ederek başarıldığını biliyoruz. Kültürün en önemli unsuru ise dildir. Dilimize sahip çıkmayan zihniyetin bizlere devlet edemeyeceğini düşünüyorum. Bir uluslararası toplantı yapılacaksa kendi dilimizin de sahiplenilmesi gerekmez mi? Büyük Orta doğu Projesi kapsamında milli devletlerin ülke birliklerini parçalamak için oralarda milli ayrılıkların, dinsel kimliklerin kaşındığını ve projecilerin devletleri bölerek küçük devletcikler çıkarıldığını görüyor ve biliyoruz.
Derhal bu yoldan dönülmeli ve dilimizi sahiplenen bir yaklaşımla konunun Türkçe ifade edilmesi sağlanmalıdır.

Bu yorumlar konunun gündeme taşındığı aşağıdaki bağlatıda yer alan diğer ortamdan (FACEBOOK) alıntıdır.

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=131847750217084&set=o.121226957896254&theater

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan yine çok önemli bir olayı gündeme taşımışsınız. Teşekkür ederiz.

Bu kadar duyarsız olunamaz diyor ilgilileri ben de şiddetle kınıyorum.

Saygıyla
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Paylaşıma bir şiirimle eşlik etmek istiyor duyarlı yüreğiniz
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 34
Alıntıyla Cevap Gönder
Paylaşıma bir şiirimle eşlik etmek istiyor duyarlı yüreğinizi saygı ve sevgilerimle kutluyorum efendim.

ÇOCUK

Yakılan meşale senin elinde
Haydi, götür beni elinle çocuk
Sönmesin ateşin hiç yüreğinde
Sahip çık Türkçeme dilinle çocuk

Sana emanettir vatan göresin
İyi oku çalış her şey bilesin
Yarınlar için sen umut veresin
Kalkalım ayağa aklınla çocuk

İzle etrafını halimize bak
Ne duruma düştük yüzümüze bak
Bizden çokça ders al yönümüze bak
Cumhuriyete koş sevginle çocuk

Ne yazık ki şu ân tek umut sensin
Söz ver bana çocuk yüreğim dinsin
Belki on beş senen daha var densin
Yol al yarınlara ilminle çocuk

Ne desen haklısın adam olmadık
Nasihat verirken buna bakmadık
Kafamıza da hiçbir şey takmadık
Hak ettik bunları yeminle çocuk…

Mehmet KAHVECİOĞLU
Kullanıcı kimliğini gösterMEHMET KAHVECİOĞLU tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Saygı değer Melan, konulara bakış açınız ve yaklaşımınız yıllardır hiç azalmadı. Azminizi ve milli şuurla yansıyan dil aşkınızın gıptayla takipçisiyim. Sizi muhabbetle selamlıyorum.

Yapılan garabeti şiddetle kınıyorum. İnşallah hatalarını anlayıp gerekeni yapacaklardır.

Hürmetlerimle
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey;
Az önce ilgili sayfaya baktığımda forumun Türkçe ve İngilizce olacağını yazmışlar. Sanırım sizin yazınızdan sonra düzelttiler. Diğer başka dillerde de çeviri hizmeti sunulacakmış.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Mehmet Bey, kadim dost, merhabalar!

Güzel haberinize çok sevindim. Böylece çabaların, emeklerin bir kez daha boşa gitmediğini görmüş olduk. Bu müjdeli haberi sizden almak çok daha güzeldi.

Şimdi ben de gidip incelemek istiyorum.

Saygılarımla

Evet, haklısınız Mehmet Bey, uyarılarımız sonuç verdi. Yeni düzenlemeyle ilgili alıntıyı aşağıya aktarıyorum.

Alıntı:
Forum Dili
İstanbul Uluslararası Su Forumu'nda sunumlar Türkçe ve İngilizce dillerinde yapılacaktır. Diğer bazı dillerde tercüme hizmeti sağlanacaktır.

Alıntı: http://www.iusf.org.tr/index.php/TR/anasayfa (Sayfanın en altında)

* Ayrıca daha önce sadece İngilizcesi olan katılım formunun Türkçesinin de hazırlandığı görülmüştür.

http://registration.iusf.org.tr/

Konuyu duyarlılıkla ele alarak uyarılarımızı ciddiye alan ve gereğini yapan ilgililere sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Tahsin MELAN

En son TahMel tarafından Prş Şub24, 2011 21:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi.

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam yine azminizle bu güzel sonuca geldiniz. Sizi candan kutluyorum.

Hatalarını anlayıp gereğini yapan ilgilileri de candan kutluyorum.

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Ergenç teşekkür ederim. Yalnız unutmamamız gereken bir şey var.

Bu olayda erdemli olabilme örneği sergileyen ilgilileri unutmamamız gerekir. Asıl teşekkür etmemiz gereken kişiler onlardır.

Belki olayın bizim değerlendirdiğimiz boyutu o an için akıllarına gelmemiş olabilir. Ama yapılan uyarılarla gereğini yapma büyüklüğünü göstermişlerdir.

Bu tür toplantılarda bu uygulamanın ve yetkililerin aldığı kararların örnek olması dileklerimizle.

Alıntıyla Cevap Gönder
Bugün bana gelen bir iletiyi olduğu gibi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Alıntı:

From: A.G. [mailto:xxxxxxxx@gmail.com]
Sent: Wednesday, February 24, 2011 8:49 PM
To: tahmel@hotmail.com
Subject: KINAMA

Tahsin bey, doğruyu söylemek gerekirse beni utandırdınız. Bu

çalışmanızdan hiç bir sonuç çıkmayacağını düşünerek ciddiye bile

almamıştım. Sizden özür diliyorum. Bana iyi bir ders verdiniz.

A.G.

Haklı olduğumu bildiğim konularda hiçbir zaman yılmadım.
Belki kalemim biraz sivri olabilr. Buna rağmen yeri gelince özür dilemesini de teşekkür etmesini de bilirim.

Desteğini esirgemeyen herkese tekrar teşekkür ederim. Bu bir grup etkinliğiydi. Birliktelik çok önemli.

Alıntıyla Cevap Gönder
İlgilileri bir kez daha kınıyorum. Bu defa yenilgiyi kabul edemeyince çamur atarak beni facebook sayfalarından sildirdikleri için.

Oysa erdem sahibi olduklarından falan dem vurmuştuk. Meğer kazın ayağı öyle değilmiş. Yaptıkları hatadan dolayı özür dileyeceklerine beni şikâyet etme yolunu seçmişler. Bu da ne kadar kişilik (!) sahibi olduklarını bir kere daha ortaya koydu.

Size değil, ama sizi o makamlara getirenlere yazıklar olsun.

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan;

Son kısmı tam olarak anlayamadım, biraz daha açabilir misiniz? Sizi hangi Facebook sayfasından hangi gerekçeyle atmışlar? Daha ayrıntılı anlatabilir misiniz?
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Mehmet Bey, buradaki sayfalarımızın yanı sıra FACEBOOK sayfalarında da Dilimiz Sayfası adı altında bir çalışma başlatmıştım. Yaklaşık 1100 kişilik bir grubumuz var. Çalışmalarımı orada da sürdürüyordum. Bu etkinliğimiz oradan da duyurmuş herkesin buna katılarak kınama yazısını göndermelerini istemiştim. İLgililere de hem burayı hem de FACEBOOK bağlantısını göndererek dürüstçe durumu anlatmış ve gereğini yapmalarını yazmıştım. Buraya el uzatamayınca FACEBOOK sayfasına uzanıp gereğini yapmışlar. Aslında bunun bu kadar kolay olabileceğini sanmıyordum. Ama demek ki dayıları var ve istediklerini yaptırabiliyorlar. Ya da FACEBOOK illeti işine gelmeyeni sorgulamadan anında siliyor.

Kısacası bu yaptıklarımızdan sonra beni oraya şikâyet etmişler ve oradaki yönetici kimliğimi vr tüm çalışmalarımı, paylaşımlarımı sildirmişler.

Saygılarımla

Alıntıyla Cevap Gönder
Facebook'un nasıl çalıştığını bilen biri mutlaka vardır. Bununla ilgili bir çalışma yapılabilir mutlaka diye düşünüyorum. Sayfa kullanıma kapatılmış olsa bile içindeki verilerin korunduğunu biliyorum. Bunun için bir başvuruda bulunulup durumun düzeltilmesi sağlanabilir. Konu hakkında bilgisi olan biri vardır aramızda diye düşünüyorum. Öylece meydanı bırakmamak gerek.
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
DİLİMİZİ KORUYALIM sayfası duruyor, ama yöneticiyi ve onun tüm paylaşımlarını silmişler. Geri dönüşü de yok maalesef.

Aslında yedeklenme şansı varmış duyduğuma göre, ama iş işten geçti. Hayırlısı, en azından boşuna cazalandırılmamış olduk. İistediğimiz sonuca ulaştık. Bu da avuntumuz oluyor.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2