Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
MOBBiNG
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder

TDK'nin "mobbing" için önerisi "bezdiri".

mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Tahsin MELAN
Çabanızı görüyorum hem mutlu oluyorum hemde üzülüyorum,samimiyetle Türkçe için bir şeyler yapma gayreti içindesiniz,Türkçeye giren her kelimeye bir karşılık bularak yaşadığınız sorunu aşmayı umuyorsunuz.Acaba hiç düşündünüz mü bulduğunuz kelimelerle umduğunuz sonuç oluşacak mı?
Yada daha özelleştirerek ,kapsamı daraltarak düşünmenizi sağlamaya çalışayım,Yürüttüğünüz türden bir çabayla,bir kaç Dilci bir araya gelsek ve (ingilizce)her kelimenin karşılığında birer kelime bulsak ve ekler,bağlaçlar,zamirler edatler ,tüm dil kurallarını vs lerde bulsak ortaya bir dil çıkarabilirmiyiz.Bu dil bir iletişim aracı olabilir mi?
Bu dilde şiir yazılabilirmi, hikaye ,öykü,deneme,makale yazılabilir,fıkra anlatılabilirmi?
Neden daha üst düzey araştırmalar türünden çabalar sergilemiyorsunuz,
ÜFLEÇ,ÜFÜREÇ bu kelimelerin karşılığını bulduğuz ve benimsendi diyelim,Türkçenin maruz kaldığı sıkıntıyı çözmeye yetmeyecektir,sürekli ,başka kelimelerin karşılığını üreten bir gölge dil çabası olacakltır,ama bu Türkçe olmayacaktır.
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Yıldız, sözlerinize ve çabalarınıza saygı duyuyorum, ama bana kalırsa önce yazım hatalarımızı düzelterek ve kurallara saygımızı göstererek işe başlamamız gerekir. Aksi halde bizi ciddiye almayacaklarına eminim.

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Mobbing kelimesi için bugün bir gazetede güzel bir karşılık okudum,
sizinle paylaşmak istiyorum. Belki geniş kitleler tarafından kabul görür.

Gazete haberinde Mobbing için yıldırma kullanmış.
TDK'nın önerdiği Bezdiri'den daha etkili ve toparlayıcı geldi,
siz ne diyorsunuz?

İyi geceler...
Kullanıcı kimliğini gösterLisanEvi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Tahsin bey:))
mithat yıldız
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Allah sizi Türk yapsın
Re: Tahsin bey:))
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
mithat yıldız demiş ki:
Allah sizi Türk yapsın

Ne demek istiyorsunuz?
Bu bir dua mı?
Yoksa beddua mı?

Açıklık getirmek lazım!
Kullanıcı kimliğini gösterLisanEvi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Mithat Bey bu son uyarım. Eğer bu tür saçmalıklara devam ederseniz sizi kesinlikle sileceğim.

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Unutulmaya yüz tutmuş +sırA- ekimize dirilik kazandırarak "dirlik" tabanından "dirliksire-" eylemi üzerinden türettiğim "dirliksiretme" sözcüğünü öneriyorum. "Kutsıramak, güçsiremek, çaysıramak, boğazsıramak, boğasıramak, benimsiremek" gibi örnekleri olan bu eke ilişkin olarak kısa bir bilgilendirme aşağıdadır:

Yrd. Doç. Dr. Burhan PAÇACIOGLU’nun “+sıra-/+sire- EKİNİN MORFOLOJİK YAPISI VE İSLEVLERİ ÜZERİNE” adlı yapıtında Rıdvan Öztürk’e göre ekin iki islevi bulunduğu belirtilir:

“a) Bir seyden yoksun olma ifade eden fiiller,
b) Bir seyi istemeyi, bir seye meyli olmayı ifade eden fiiller türetmektedir.
”

Adı geçen yapıtta ekin oluşumuna ilişkin şu görüşler yer almaktadır:

“Türkologlar, ekin morfolojisi üzerinde farklı görüsler ileri sürmüslerdir. Bu görüsleri söyle özetlemek mümkündür: Zeynep Korkmaz, A.Von Gabain bu ekin; +sız+/+siz+ isimden isim yapan ekle +ra-/+re isimden fiil türeten ekten olustugunu belirtmektedirler (Korkmaz 1995:221; Gabain 1988: 50).Talat Tekin, Marcel Erdal ve James RusselHamılton'a göre ise bu ek; +sız+/+siz+ ekiyle +a-/+e- ekinin birlesmesiyle ortaya çıkan +sıza-/+size- ekinin z>r degisimiyle olusmustur (Tekin 2000: 89; Erdal 1991: 509; Hamılton 1998: 260). Bu konuda Bang'ın görüsünü aktardıgını belirten Necmettin Hacıeminoglu ise öncelikle kırmak anlamındaki "sı-" fiilinden "sır / sir" isimlerinin olustugunu, bundan da +a-/+e- ekleriyle "sıra- / sire- fiillerinin türetildigini ileri sürüp bu fiilin sonradan eklestigini vurgulamaktadır (Hacıeminoglu 1992:180)”

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2