Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

FAN Sözcüğüne Karşılık
ÜFÜREÇ
85%
 85%  [ 6 ]
ÜFÜRGEÇ
14%
 14%  [ 1 ]
ÜFLEÇ
0%
 0%  [ 0 ]
Toplam Oylar : 7

FAN > ÜFÜREÇ
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Arabaların soğutma (ya da ısıtma) sistemlerinde gördüğümüz, değişik sayıda kanatları olan ve dönerek havayı çeken ya da üfüren bir gereç vardır. Bu sistem bilgisayar işlemcilerinin soğutulmasında da mutlaka yer almaktadır. Bu gereç nerede kullanıldığına bakılmaksızın yabancı dilden alınan FAN sözcüğüyle adlandırılmaktadır. Oysa bu sistemin yaptığı iş tam anlamıyla üfürmek eylemidir. Yani yaptığı iş, havayı içeriye (ya da dışarıya) doğru üfürmektir. Böylesine işi yapan bir sisteme neden inatla FAN denilmektedir bir türlü anlam veremiyorum. Oysa dilimizde, yapılan işten dolayı ad vermek (ad türetmek) çok yaygın, anlamlı ve işlektir. Kaldırmak eylemini yapan sisteme kaldır adının verilmesi; büyütmek ve saymak eyleminden de büyüt ve say adlarıının türetilmesi örneklerinde olduğu gibi.

Biz de bu doğrultuda bir türetmeyle üfürmek eylemini yapan sisteme neden üfür demeyelim ki?

Fan > ÜFÜREÇ

Bir başka yöntem olarak da -geç, -gaç yapım eklerinden yararlanarak süzgeç, yüzgeç, kıskaç örneklerinde olduğu gibi ÜFÜRGEÇ de diyebiliriz.

Fan > ÜFÜRGEÇ

Lütfen sormacaya görüşünüzü yansıtınız.

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Hocam yine ne güzel bir kelime sunmuşsunuz. Bu fan sözünü ne zaman sanayiye gitsem duyarım. Bir anlam veremezdim. Daha doğrusu içime sinmezdi. Bundan sonra ne diyeceğimi biliyorum.

Bence üfüreç çok güzel.

Hürmetler
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Bey, uzun zamandır sesiniz çıkmıyordu. Yine çok güzel ve anlamlı bir sözcüğe imza attığınıza inanıyorum. Tebrik ediyor.

Bence de ÜFÜREÇ.
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir de "üfleç" sözcüğü var kimi kılavuz ya da sözlüklerde fan karşılığı olarak yer alan. Bence bu da eklenmeli sormacaya. Sonuçta söz konusu gerecin yaptığı işe üfürmek de diyebiliriz, üflemek de. Esenlikler.

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Bensay bunu da çok düşündüm, ama üflemek ile üfürmek arasında -her ne kadar sözlüklerde yansıtılmasa bile- bir fark olduğuna inanıyor ve bunu hissediyorum. Bu nedenle üflemek yerine üfürmek eylemini uygun gördüm. Üflemek sözcüğü sanki bir anlık bir iş hissi uyandırıyor. Oysa üfürmek eyleminde bir süreklilik hissi var. Bilmem yanılıyor muyum? Tıpkı adını koyamasak bile gülümsemek ile tebessüm etmek sözcüklerinde olduğu gibi.

Yine de istediğiniz eklemeyi yapıyorum. Karar katılımcıların.

Saygılarımla

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet sayın Melan, gerçekte sezginiz doğru.

üfürmek
(-i) 1. Üflemek. 2. Üfleyerek bulunduğu yerden uzaklaştırmak: “Pencereden ince bir rüzgâr, güneş tozlarını tül perdelere üfürüyor.” -A. İlhan. 3. (nsz) Esmek: Kapının altından rüzgâr üfürüyor. 4. (nsz) Üfleyerek çalmak. 5. (nsz) mec. Abartarak konuşmak.

Güncel Türkçe Sözlük

üflemek
(-e, -i) 1. Dudakları büzerek soluğu bir şey üzerine hızla vermek, üfürmek: “İki senedir sigaralarının dumanlarını burnuma üflediği yetmemiş gibi şimdi de bana oyun etmeye kalkışıyor.” -A. Gündüz. 2. (-i) Yanmakta olan bir şeyi söndürmek veya canlandırmak için soluk vermek: “İdris iskele başında salep güğümünün altındaki eleme kömürlerin küllerini üflüyor.” -S. F. Abasıyanık. 3. (-i) Nefesli çalgıları çalmak: “Arkadaş çalgısını bir iki defa üfledikten sonra döndü.” -O. C. Kaygılı.

Güncel Türkçe Sözlük

Ancak, kanımca üfleç daha kolay benimsenebilecek bir karşılık. Niyesine gelince, bu sözcükleri çevremde denemişliğim var. Sonuçta üfürmenin üflemek anlamı da var. Bu nedenle üfleç seçeneği de bulunsun istedim. Eklemişsiniz, sağ olunuz.

Saygılarımla.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2