Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

İNTERNET CAFE yerine
İNTERNET CAFE
3%
 3%  [ 1 ]
İNTERNET KAFE
3%
 3%  [ 1 ]
BİLGİSUNAREVİ
93%
 93%  [ 27 ]
Toplam Oylar : 29

YNTERNET CAFE yerine BYLGYSUNAREVY
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Yazy?maly?ymyzda uzun ve soluklu bir yazy?ma ardyndan "internet" sözcü?ü kar?yly?y olarak "BYLGYSUNAR" öne çykmy?ty. http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=174

Bu bölümde bu sonuçtan yola çykarak daha önce bir iki yerde kullanmy? oldu?umuz ve çok be?enilen bir öneriyi gündeme getirmeyi dü?ünüyorum.

YNTERNET CAFE yerine BYLGYSUNAREVY

NOT: Lütfen "genel a?", "örütba?" vb. sözcüklerle ilgili öneri yapmayynyz. Ynternet kar?yly?y arayy?la ilgili tarty?mamyz bitmi?tir. BYLGYSUNAR sözcü?ünü kullanyp kullanmamakta herkes serbesttir.

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

Sayyn Melan, merhaba!
...

Arkada?laryn önerdi?i "bilgisunar evi" de güzel bence. Ama ben olsam, biraz uzunca da olsa, üç sözcükten de olu?sa bile?ik dü?ünürdüm.
...

Yyi çaly?malar, selamlar.

Ali Püsküllüo?lu

Alıntı:

Evet bilgisunarevi çok güzel. Anlam olarak "Ynternet Kafe"yi çok güzel kar?ylyyor. Ben kullanmaya ba?ladym.

Selçuk DO?AN

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=174&postdays=0&postorder=asc&start=40
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
BİLGİSUNAR sözcüğünü zaten desteklemiştim. Dolayısıyla bu sözcük de çokm mantıklı ve uygun.

BİLGİSUNAREVİ
Very Happy

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
BİLGİSUNAREVİ sözcüğünü destekliyorum.Çevremdekilerin de kullanması için elimden geleni yapacağım.

http://www.turkcesevdalilari.com
Kullanıcı kimliğini gösternagihan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Bilgisunarevi
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Bilgisunarevi çok güzel. "Internet cafe" sözlerine karşılık olarak ta gayet uygun ancak kafe kelimesine de, günlük hayatta yaygın kullanımı olduğu için sağlam bir karşılık bulmamız gerektiğini düşünüyorum.

Ayrıca bu kelimenin yayılması halk arasında çok uzun vade alır (Zor olur demiyorum ancak herkesin diline takılması için yıllar bile alabilir) Bu kelimenin çabuk yayılıp tutması için basında yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bunu da şöyle yapabiliriz; bir "internet cafe" açılır. Adı "Gezgin Bilgisunarevi" olur (Gezgin ismini uydurdum). Bu da basın da bir iki kere yer aldı mı sonra biz de sürekli bu kelimeleri kullandık mı insanların kulağına hem yabancı gelmez hem de çok çabuk dile yerleşebilir diye düşünüyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Selamlar,
Cafe kelimesi için bence ayry bir tarty?ma ba?latylmaly. Bilgisunarevi internet cafe yerine geçebilecek çok uygun bir kar?ylyk ve yerle?mesi de çok zor de?il. Internet cafe tabelalarynyn bilgisunarevi diye de?i?tirmeye ba?lanmasy ile yoluna girebilecek bir uygulama diye dü?ünüyorum. (Çok mu iyimserim acaba? ) Internet cafe yerine bilgisunarevi denilsin önerisi tüm cafeler yerine ev denilsin önerisini içermiyor bence. Bilgisunarevinden ba?ymsyz olarak cafe kelimesini tarty?alym fikrindeyim.

Saygylarymla,
Esra Seven
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
bu son derece doğru bir sözcük ben farklı olarak uyarmı bilmem ama bilgisunumevi olabilir diye düşündüm sizi kutluyorum
Kullanıcı kimliğini gösterumit sapmaz tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

Bizim özümüz işte bu, BİLGİSUNAREVİ kulağa o kadar güzel geliyor ki anlatamam. Ben bu kelimeyi çok benimsedim. Kullanmaya başladım bile, tabi ki kullanmak istemeyenlere saygımız var.
Yine de kullanmak istemeyen arkadaşlara hatırlatmak isterim, Atatürk’ün şu sözlerini:
"Türklük esastır. Bu mevcudiyeti tarih içinde araştırmak, birbirini izleyen bir tarih zinciri içinde tesbit edilecek Türk medeniyeti ile övünmek yerinde olur. Fakat, bu övünmeye layık olmak için bugün çalışmak lazımdır."

Bir insan kendi kuvvetine dayanarak varlığını ve bağımsızlığını sağlamazsa onun bunun oyuncağı olmaktan kurtulamaz." Gelin kendi dilinizin kölesi olun, onun bunun elinde oyuncak olmayın. Saygılarımı sunuyorum.

KADER GAYA

Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence de çok güzel ve anlamlı bir sözcük. (Kesinlikle kardeşimin hatırı için demediğimden emin olabilirsiniz Very Happy Very Happy Very Happy )

BİLGİSUNAREVİ

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten dediğiniz gibi güzel bir üçleme oluşturuyor. (Diğer sormacadaki bilgiarar ve bilgisayar ) Tabii bu işin şakası. Esas itibariyle gerçekten itiraz edilecek bir şey bulamıyorum. Hele "cafe" sözlerini düşündükçe mukayese bile edilmez. Sonuna kadar destekliyorum. Hatta mahallemizdeki bu tür işletme sahibine bu öneriyi götüreceğim.

Kısacası bana göre çok güzel bir kelime bu BİLGİSUNAR.
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
SİZİ KUTLARIM. BİR SÖZCÜĞÜN TÜRKÇE KARŞILIĞI ANCAK BU KADAR GÜZEL OLABİLİR.
Kullanıcı kimliğini gösterGÜLDEN SELALMAZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
..
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 18
Alıntıyla Cevap Gönder
Bilgisunar evi bence de gayet güzel olur.İlk okuduğumda hiç yadırgamadım.Çok uygun.Tebrikler.
Kullanıcı kimliğini gösterkaplansutu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

Sn. tahsinmelan@dilimiz.com

.........

BİLGİSUNMA/evi Önerileriniz çok yerinde bunu TDK ve DD (Dil Derneği), ve Türkçe Sevdalıları GTK ile ve Yüksek Öğrenim Kurumlarımızda Türkçe dilimize sevdalı olanlarla haberleşerek yaygınlaştırmalıyız. Dilimizle ilgilenen bütün resmi ve gönüllü kuruluşlarımızda bu konu ile ilgilenenlerin bütününün E.p. adresletrinin çıkarılıp yaygınlaşmasını sağlamanız faydalı olur inancındayım. TDK ve Dil.Der. belki bu adresleri vermeye yardımcı olabilir. İngilizce sözcük kullanma özenti ve hastalığını 1994 yılında Fransızlar çıkardıkları bir kanunla çok iyi netice aldılar. TDK ve Karaman Milletvekili TBMM'ne bir önerge hazırlığı ile Türkçe Dilimizin Kuruma kanununu çıkarmak için çaba göstermeliyiz. Karamanoğlu Mehmet Bey'in, Atatürk'ün buyruklarını bütün sahte aydınlar dinlemiyor, Anayasamızda Dilimiz TÜRÇE yazmasına rağmen koruyucu kanunların çıkarılmamış olması bütün kötü yöneticilerin ağızlarında vizyon, misyon, mesaj sözcükleri ile dilimiz katlediliyor. Duyarlılığınıza ve çabalarınıza teşekkür ederim.

Tanış olalım, işi kolay kılalım Yunus'un ruhunu şad edelim.

E.p.:mustafagurbuz94@hotmail.com Cep.:0536 496 87 99
Tel.:4177810

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
BİLGİSUNAR EVİ Gerçekten kullanılabilecek en güzel isim. Bu kullanımın yaygınlaşması en büyük ümidimiz. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Söyleyebileceğim tek şey: "YAŞASIN BİLGİSUNAREVİ". Very Happy
Kullanıcı kimliğini gösterKadir Burçin Şenay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
İNTERNET CAFE yerine BİLGİSUNAREVİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2