Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
UTANÇ BİLETİYLE YOLCULUK
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
27 Nisan 2005 tarihinde, Türk Hava Yolları uçağıyla Samsun'a giden Sayın Yavuz Bülent Bakiler'in Kızıltoprak bürosundan aldığı utanç dolu bilet:

" Passenger ytynerary for
Mr.
Yavuz Bülent Bakiler.
Bookyng Reference: rs 5541
We are pleased to confyrm the pollowyng trawel arrangements
Turkysh ayrlyens tk 570 economy class nonfyrmed
Depart wed 27 apryl 05
Ystanbul-Atatürk apt. 08.00
Arryve wed 27 apryl 05
Samsun-çar?amba apt. 09.20
La test check ynys for domestyc psgrs 30 mynutes
For ynternatyonal transyt domestyc psgrs 45 mynutes

---------------------------------------------------
İyi uçuşlar dileriz ** have a nyce flyght---------------------------------------------------

Hakkını yememek lazım yolcunun adı ve yer adları anlaşılıyor.

THY'nin utanca kestiği bu biletlerle ilgili eleştirilerinizi aşağıdaki bağlantılardan birini (veya ikisini de) kullanarak yansıtmanızı rica ediyorum.

binaliyildirim@akparti.org.tr

http://www.ubak.gov.tr/imgformmail/ulas.htm

Haberin tamamını okumak için:
http://www.tercuman.com.tr/v1/yazaryazi.asp?id=19

e-mek: bulent.bakiler@tercuman.com.tr

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr May08, 2005 00:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben ikisine de gönderdim. Bu olay gerçekten utanç verici bir durum. Bir bakanlığın buna bu şekilde izin vermesini aklım almıyor. Embarassed

İnşallah sayın bakanımız bizleri sevindirici bir uygulama başlatacaktır. Bunu merakla bekliyoruz.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de ikisine gönderdim. Umarım Efem arkadaşımızın dediği gibi Bakanımız kısa bir zaman içerisinde bu olaya bir tedbir alır.

Neyse devlet hakkında konuşmak istemiyorum... Crying or Very sad Crying or Very sad

En son gençyazylym tarafından Pzr May08, 2005 00:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Thy Bileti HK.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu konuyu gündeme getirdiğiniz için çok teşekkür ederim. bende her iki adrese de mesaj yazdım inşallah bu konuyu düzeltirler
Kullanıcı kimliğini gösteralperen79 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten utanç verici bir durum. Bu zihniyeti anlayamıyorum. Eğer bunun mantığını çözen varsa lütfen bana da bildirin.

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Bunun bir mantığı olamaz! Ne demek oluyor , Kendi dilinle bilet düzenlemek duruken ( en azından iç hat seferlerinde ) ingilizce bilet düzenlemek .

Kınıyorum , Elimden gelen protestoyu da yapacağım . . .
Kullanıcı kimliğini gösterAbdullah.ozcan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Ben de yazdym.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 18
Alıntıyla Cevap Gönder
İnşallah bu bilet konusu bir çözüme ulaşır. Ben de gerekenleri yazdım. Böyle bir mantık olamaz. O kadar köklü, mis gibi dilimiz dururken niye başkasının diliyle yazılsın ki?
Kullanıcı kimliğini gösterkaplansutu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Kesinlikle kabul edilemez ve anlaşılamaz bir durum. Eğer devlet organları bu şekilde harekete devam ederlerse milletle zaten azalmış olan bağları tamamen kopacaktır. Türklüğünü ve dilini unutanlar çoğaldıkça gelecek ümitlerim azalıyor. Yinede "TANRI TÜRKÜ KORUSUN VE YÜCELTSİN" Utanç duyuyorum....

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Bizler gibi, diline, tarihine ve kültürüne büyük bir güçle sahip çıkanlar sayesinde, bu millet dünya yaşadıkça yaşayacaktır....

Kimsenin korkmasına gerek yok.

Gaflete düşenlerin, Batı özentiliği içinde gülünçleşenlerin gücü, bu ulusun kültürünü, geçmişini ve geleceğini yok edemez.

Aklı başında insanlar kendi milletlerine ve milliyetlerine oldukları ölçüde, diğer milletlere ve milliyetlere de saygı duyarlar; ama kendi kültürlerini yok sayıp, ya da yok etmeye çalışarak onları taklit edenler düşünmezler mi ki, bir ulus varlığını ancak kişiliğine sahip çıkmakla korur.

Dünya üzerinde saygı ve kabul görmenin tek yolu milli kişilikle mümkündür.

Irkçılığın tüm dünyada şiddetle yayıldığı bir zamanda oyunlara gelmemeliyiz.

Saygılar ve minnetler...
Kullanıcı kimliğini gösterde-re tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Hava Yollary Biletlerindeki Uygulama
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
THY'nin bu uygulamasını kabil etmek mümkün değil.
Ancak, bunun sebeplerini araştırmak ve akılca çözüm aramak zorundayız.
Tahsin Bey'in verdiği adreslere e-posta göndermek ve medeni bir insan gibi tepkilerimizi göstermek en güzel yollardan biri.
Biletlerin hiç olmazsa Türkçe-İngilizce olması gerekmez miydi?
THY'nin başında bulunanlar, danışmanları ve bu işte görevli daha niclerinin Türkçe bilinçlerinin zayıf olduğunu anlıyorum.
Onlara bu anlamda ulaşamamış olmak da sanırım bizim eksikliğimiz.
Bu sorun, çözülemeyecek büyüklükte değil.
İnşallah e-postalarımız sonuç getirecektir.
Selamlar.
Doç. Dr. Erdoğan BOZ
Kullanıcı kimliğini gösterErdoğan BOZ tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 8
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba arkadaşlar THY'nin bu uygulamasını kınıyorum. Hele hele yurt içi seyehatlerde kullanılan biletlerde yapılan bu uygulama dlimize ve Türk milletine çok büyük saygısızlıktır. Konuya dikkat çekici bildirisinden dolayı Tahsin Bey'e teşekkür ederim. Smile Vermiş olduğu adreslere şikâyetimizi ilettik. Umarım yetkili kişi ve kurumlara ulaşır ve bu hata düzeltilir.

-------
Bu olayın bir benzeri bu hafta yayınlanan CEVIZ KABUĞU programından, Türkiye'mizin güney bölgelerinde yabancıların yoğun halde yerleşik oldukarı bazı turistik ilçe ve beldelerimizde devletin SU faturalarının İNGİLİZCE basıldığını öğrendim. Bu tür olayların sorumlularını kınıyor dilimize karışı yapılan bu saygısızlığın derhal düzeltiilmesini istiyorum Mad .

Saygı ve Selamlar

Frankfurt. Mayıs '05

Feyyaz Çetiner

Bildiriler: 34
Alıntıyla Cevap Gönder
Sizlere katılmamak mümkün değil, tabi ki ben de kınayanlar arasındayım. Bu nasıl bir düşünce ki kendi dillerini hiçe sayıp bu şekilde bir çalışma girişiminde bulunuyor ve cesaret ediyorlar.

Umarım mesajlarımız ilgili kurumlara ulaşır. Ben de mesaj gönderdim fakat çok güç oldu, belli bir süre beklemek zorunda kaldım. Galiba arkadaşların hepsi bu konuda gereken hassasiyeti gösteriyor saygılar.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de yetkililere uygun bir yazı yazdım.

Gerçekten de sapkınlık olarak nitelendirilebilecek bir uygulama.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Buna inanmak çok zor. Ama öylesine ilginç uygulamalarla karşılaşıyoruz ki artık her şeyin olabileceğini kabullenmekten başka çare kalmıyor. Bu utanılacak durumun hiç bir şekilde savunulması olamaz. Aksi halde özürleri kabahatinden büyük olacaktır. Yapılacak tek şey hatalarını kabul edip özür dilemektir.

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Tek kelime: UTANÇ
Kullanıcı kimliğini gösterGülnur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
UTANÇ BİLETİYLE YOLCULUK
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2