Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
CANKURTARAN YAZMIŞLAR... DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Geçende beni şaşırtan bir görüntüyle karşılaştım. Adeta kalbim yerinden çıkacaktı. Samsun Emniyet Müdürlüğüne ait bir araç gördüm. Bildiğimiz, hasta taşımada kullanılan beyaz renkli, üzerinde kızıl bir ay bulunan bir araç; bilmedğimiz bir yanı var. Üzerinde CANKURTARAN yazıyor...

Evet evet vallahi doğru söylüyorum. Yanımda fotoğraf makinesi yoktu çekemedim bir fotoğrafını. Söz, bir kaç gün içinde çekip yollayacağım. Ortalık AMBULANS'tan geçilmezken ne oldu da Emniyet Müdürlüğünün bu aracına CANKURTARAN yazıldı diye oradaki polis memuruna sordum. "Önceki Emniyet Müdürü Ahmet Tekin AKIN AMBULANS yazısını çıkarttırdı yerine bunu yazdırdı. Türkçesi buymuş. Öteki DOLAŞAN mı demekmiş neymiş bilmiyorum" dedi.

"E durduk yerde mi oldu?" diye sordum. Çok daha şaşırtıcı bir yanıt aldım. Bir kaç yıl önce Etkili ve güzel konuşma dersleri almışlar. Türkçeyi daha güzel konuşmak için. Ders aldıkları kşi rica etmiş değiştirilmesi için ve olmuş. Bu kadar basit, bu kadar kolay...

Haydi, şimdi sıra bizde... Bakalım biz ne yaptırabileceğiz. Herkes yaşadığı yerde küçük bir değişiklik yaptırırsa sizce de bu yayılmaz mı? Vallahi kıvanç duydum ve ezildim bu yükün altında. Ben de Türkçeyi sevdiğimi düşünürdüm ama onun için hiçbir şey yapmadığımı fark ettim. Şimdi bu yazıyı yazdıran kişiye ulaşabileceğim bir adres, bir telefon numarası arıyorum. Bilen varsa bekliyorum. Bu arada Samsun Emniyet Müdürlüğüne de bu uygulamadan dolayı bir teşekkür yazısı yazmak gerekir diye düşünüyorum. Siz de bana katılır mısınız, yoksa öylece olup bitenleri izlemeyi mi yeğlersiniz bilmiyorum. Ne kadar çok destek verirsek o kadar yayılır mı acep. Ne dersiniz?

Çağrımı tekrar ediyorum. Herkes yaşadığı yerde bir değişiklik yaptırsın. Kendi gücümüzü bir görelim bakalım. Yalnızca laf mı üretiyoruz, yoksa elle tutulur, gözle görülür bir şeyler de yaptırabiliyor muyuz? Ben yapacağımı söyleyeyim. Belki siz de destek olursunuz. Bundan böyle cep telefonuma KONTÖR değil, SAYAÇ yükleteceğim. Belki bir işyerine "TELEFON SAYACI BULUNUR" de yazdırırım.

Darısı başınıza, haydi kolay gelsin...
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Dorukhan,

Bana nasıl bir iyilik ettiğinizi bilemezsiniz.

Bu yazınız, buradaki çalışmaların yersiz ve anlamsız olduğunu söyleyenlere, "Size mi düştü, size ne, tek başınıza ne yapabilirsiniz ki?" diyerek beni yıldırmaya çalışanlara tokat gibi gelecek. Gelen bu eleştirileri hiçbir zaman ciddiye almamakla beraber üzülmüyordum desem yalan olur. Ama tek başıma da olsa (ki değilim, buradaki tüm Türk dili gönül dostlarımın varlığı büyük bir güç) bu girişimlere devam edeceğimi söylüyordum. İşte sizin yazdıklarınız bunun, yani bireysel olarak da etkili olunabileceğinin en güzel örneğini yansıttı.

Bu işin yılmaz gönüllü neferleri olduğumuz sürece sonucun ses getireceği kesindir.

Teşekkürler, saygılar

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Kendimi bildim bileli bu alet CANKURTARAN'dı.Sonra ne olduysa oldu. İyi satte olsunlar geldi. Bir AMBULANS lafı çıktı ortaya. Aldı başını gitti.

CANKURTARAN da ne yazık ki Türkçemize kaldı . Türkçemiz "CANKURTARAN YOK MU?" diye bağırıp durmuyor mu?
Bağdat Caddesi civarında emlakçılarda Real Estate yazıyor artı k.Gayrimenkul ya da taşınmaz falan yazılırsa kimse anlamaz ki. Feneryolu'nda bir antikacı antiques marbles yazmış koskoca işyeri tabelasına. Türkçe yazarsa anlayamayız ki! Sonra İngilizcenin asaleti (!) var canım.

CANKURTARAN YOK MU? GİTTİ GİDİYOR TÜRKÇE.....

Saygılarımla,

Yaşar Tulu Güman
Kullanıcı kimliğini göstertguman tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet kimi zaman bireysel çabalar böyle meyvesini veriyor.
Bu arada telefon kontörü için ayt- "konuş-" eylemi ile -ar eylemden ad yapım eki ile türettiğim "aytar" sözcüğünün kullanılması önerimi yineliyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Tebrikler...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 87
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Dorukhan ve sevgili Tahsin MELAN;

Bu tür duyurmalar beni -bu yaşımda- çok olumlu etkiliyor..
Her ikinize de teşekkür eder, takipçiniz ve destekçiniz olduğumu bildiririm.

Selam ve sevgilerimle...
Kullanıcı kimliğini gösterİsmet Barlioğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Türkalp;

Çaban, hele hele benden önce çabalamış olman beni umutlandırdı. Ne güzel, bu konuda benim gibi doğrudan çeviri yapmamış, kendince sözcük türetmeye çalışmışsın. Bu çok önemli.

Buna ek olarak, türettiğin sözcüğün anlamı üzerinde de durmak gerekir diye düşünüyorum. Aytar sözcüğünü öncelikle TDK'nin sözlüğünde aradım, yok... bulamadım. Ne kadar ıvır zıvır sözcük varsa sözlükte var; ama aytmak gibi türkçe bir sözcük yok... İlk tepkim monitöre (TDK'nin sözlük sayfası açıkken) okkalı bir şekilde tükürmek ve hemen ardından yuh demek oldu.

Ben de kendi bilgilerime danışmaya karar verdim. Bildiğim kadarıyla aytar=söyler anlamına gelmektedir. Bu da pek karşılamıyor diye düşünüyorum.

Benim izlediğim yol ise sözcüğün doğrudan çevirisi idi. Yani Saymak kökünden alet adı olarak türetmek. Hani elektrik sayacı veya su sayacı derken kimsenin zoruna gitmiyor ya. Telefon sayacı derken de zorlanmazlar diye düşündüm. O nedenle sayaç dedim. Zaten Kontör'ün doğrudan çevirisi de buna karşılık geliyordu.

Sevgiler.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
Cankurtaran meselesine çok sevindim. Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne de tebrik mesajı yolladım. Benim bulduğum adresler aşağıdaki gibi ama Henüz cevap gelmediği için doğru mu bilmiyorum. bilgiedinme@samsun.pol.tr
samsunpolis@samsun.pol.tr

Tebrik mesajımda diğer emniyet müdürlüklerine ve hastanelere de bu konudan haberdar etmelerini, öncü olmalarını rica ettim. Umarım bu bir başlangıçtır ve böylece ambulans sözünden kurtulmuş oluruz.

Bu arada Dorukhan'a katılıyorum, herkes kendi çevresinde birşeyler yapabilir. Ben bu aralar okuduğum köşe yazarlarına kullandıkları yabancı kelimelerin Türkçeleri ile ilgili mektuplar yolluyorum. Bir tanesi bile trend ya da e-mail demekten vazgeçse kardır diye düşünüyorum.

Selamlar,
Esra Seven
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Kıssadan hisse…

Hayvanlar kralı emretmiş ve bir koro oluşturulmuş. Tüm hayvanlar bir araya gelmiş. Aslan “Ben 3 deyince herkes şarkı söylemeye başlayacak.” demiş ve ardından saymaya başlamış. “Birrr… ikiiiii…. üç!” Fakat o da ne? O kadar kalabalıktan “çıt” çıkmamış. Meğer hepsi içinden “Bu kadar kalabalıkta kendimi yormama gerek yok. Nasıl olsa benim söylemediğimi kimse anlayamaz.” diye düşünmüş.

Bireyselliğe karşı olanlara, laf olsun diye küçümseyen, eleştiri yapanlara (zaten başka şey yapmazlar) sunulur.
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Katılıyorum
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 87
Alıntıyla Cevap Gönder
Katılıyorum sevgili Esra SEVEN.
Sevgilerimle...
Kullanıcı kimliğini gösterİsmet Barlioğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
başarılar
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
ugraşı olan her emeğin karşılıgı mutlaka verilmeli umarım bu ugraşımızda emeğimizin ve düşüncemizin karşılığını alırız..
şimdiden herkese başarılar...
hep beraber el ele dilimiz için yanlışları düzeltmeye...

Ne

Sebepsiz bir dü?ünce…
Nezaman gelece?i belli olmayan kaza gibi,
Bir canyn daha yok olu?una sebep olabilir.
Sebepsiz olan yok olu?lar ise,
Kendini tanytan en büyük sevgidir
tanymady?yn sürece
Kullanıcı kimliğini gösterilyas.km tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
E haydi ama arkadaşlar... yine konuşmaya başladık; ama eylem yok. Ben yaptıklarımı yazıyorum ki siz de heyecanlanın, size de itici bir güç olsun. Yaptığı güzel işler için insanları kutlamak güzel bir şeydir; ama daha güzeli icraata geçmektir. sizlerden de haber bekliyorum. Yaptıklarınızı ve sonuçlarını ben de öğrenmek istiyorum. Bir kar yumağı gibi büyüsün istiyorum. Son bir haftadır heyecandan ne yapacağımı bilemiyorum.

....
...
...

Bak hala ses yok sizden Very Happy
Samsun
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Atatürk de Kurtuluş Savaşı'nı Samsun'dan başlatmıştı. Demek ki bu tip hareketler için Samsun çok duyarlı bir yer. Valla helal olsun.

Türkçe adına başardıklarımı ilk fırsatta anlatacağım.
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
...
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 18
Alıntıyla Cevap Gönder
Tebrik ederim. Bu güzel haberleri duydukça daha da umutlanıyorum. İnşallah benden de böyle güzel haberler duyarsınız. Elimden geleni yapacağım.
Kullanıcı kimliğini gösterkaplansutu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Samsun Emniyet Müdürlüğü'nden cevap geldi :)
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
Samsun Emniyet Müdürlüğü'ne yazmış olduğum tebrik mektubuma cevap geldi. Cevabı sizlerle de paylaşmak istedim. Mektuptaki yabancı kelimeleri mazur görebiliriz şimdilik çünkü gerçekten önemli ve büyük bir iş yaptılar. Sonuçta bu bilinçte olduklarına göre zamanla, tüm yabancı kelimeler yerlerini Türkçelerine bırakacaktır. Yeter ki birileri bu kelimelerin Türkçelerini onlara söylesin.

Cevap:
Alıntı:

Sayın Esra SEVEN

Sizden almış olduğumuz mail’de teşkilat olarak üzerinde hassas olduğumuz Ülkemizin milli değerleri konusunda bu ülkede yalnız olmadığımızı biliyoruz. Sizlerin bu değerlerimizi destekleyip bizlerle paylaşmanız bizlere olumlu yönde motivasyon verdiği kesindir. Sizler gibi milli değerlerine bağlı toplumumuz var oldukça Emniyet teşkilatımız bu tür milli değerlerini koruyup kollamada bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonrada sonsuza dek milli değerlerini korumaya devam edecektir.
Sizi değerlerine sahip çıkan bir vatandaş olarak tanımamız ve bunu bizimle paylaşmanız bizleri teşkilat olarak çok mutlu etmiştir.
Hayatta başarılarınızın devamı dileği ile Saygılar Sunarım.
Mustafa İLHAN
Samsun Emniyet Müdürü

Bu arada cevap geldiğine göre adres de doğru, henüz tebrik mektubu atmamışlar atabilirler. Böyle güzel davranışlar desteklenmeli, tebrik edilmeli.

Selamlar,
Esra
Kullanıcı kimliğini gösterE.S. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Kimin yaptığını buldum
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Evet arkadaşlar bu iş kimin başının altından çıkmış buldum. Smile Bir tesadüf eseri öğrencilerinden biri arkadaşım çıktı. Aramızda konuşurken konu oraya gelince "Ya o cankurtaran yazdıran bizim hocaydı" dedi. Tanıştırmasını istedim. Gittik tanıştık. O Etkili ve Güzel Konuşma diyor yaptığı işe. Diksiyon dersleri veriyor yani sizin anlayacağınız.

Hoş bir insan. Türkçe tam bir tutkuya dönüşmüş. Neredeyse tek başına savaşıyor bu konuda. Çok şey yapmış benim bilmediğim. Hatta bir sivil toplum örgütüyle birlikte yerel belediyelerden birini ikna etmişler ve işyeri adlarının Türkçeleştirilmesi konusunda destek istemişler. Onlar da kabul etmiş. Belediye meclisince oy çokluğuyla kabul edilince Büyükşehir Belediye Meclisine gönderilmiş karar. Sonuçta ne olmuş bilin bakalım. Büyükşehir Belediye Meclisinden şu karar çıkmış: Sıkı durun söylüyorum:

-Avrupa Birliği'ne girmeye çalıştığımız şu günlerde yersiz bir uygulama olacaktır.

Düşünebiliyor musunuz koskoca Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi'nin cehaletini?

Neyse uzun uzun konuştuk Mehmet Bey'le. Ona siteden söz ettim. Şöyle bir de gezdirdim sayfalarşnda. Çok sevindi. En kısa sürede kendisinin de üyesi olacağını söyledi.

Gerçekten dolu dolu bir insan, ben çok sevdim, eminim siz de seveceksiniz.

Bu arada hani kontör yerine sayaç istedim verdiler demiştim ya bir yazımda? İşte o ve öğrencileri zaten yıllardır bunu böyle yapıyorlarmış. Meğer yadırganmamamın nedeni de onlarmış. Sad Ben de bir şeyler başardığımı düşünmüştüm.

Hala siteye kaydolmadı mı acep?
CANKURTARAN YAZMIŞLAR... DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN...
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2