Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
GEREKSİZ KURULUŞ (!)
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba herkesten önce devlet okullarında ve devlet kurumlarında gerçek Türkçe sözcükler öğretilmeli ve kullanılmalı bu eğitim yöntemiyle güzelim Türkçemizi bırakın korumayı tamamen yok ediyoruz Türk Dil Kurumunun ve devletimizin bu konuda hiç bir yetkisi ve yaptırım gücü yok mu ki böyle bir eğitim öğretim yöntemleriyle Türkçemiz yozlaştırılıyor eğer Türk Dil Kurumunun hiç bir yaptırım gücü yoksa ne için kuruldu ve ne diye boşu boşuna devlet bütçesinden her yıl boşu boşuna para harcıyor? Önce devlet okulları ve devlet kurumları kayıtsız şartsız her zaman ve her durumda gerçek Türkçeyi kullanmalı ve kullanmaya teşvik etmeli uymayan basın yayın organları cezalandırılmalı iş değişim oldu mu kişi önce kendinden ve çevresinden başlamalı yoksa sadece para ve zaman harcayarak boşuna kürek çekmiş oluruz lütfen yetkili bir kurum olarak önce okullarımızı ve kurumlarımızı öz Türkçeye yönlendirin sonra basın yayın kuruluşlarına yaptırım uygulayın tabi yetkiniz varsa eğer yetkiniz yoksa siz gereksiz bir kuruluşsunuz saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterAyhan Akça tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Akça,

Haklı olarak bilinen ve bir türlü de değişmeyen, çare bulunamayan konulardan söz ediyorsunuz. Söylediklerinize katılmamak elde değil.

Yalnız son sözlerinizin bir genelleme mi yoksa doğrudan bizi mi hedef aldınız anlayamadım? Sanırım bizim, yani DİLİMİZİ KORUYALIM adlı çalışmamızın gereksizliğini vurgulamak istediniz. Eğer böyleyse bu konuda söyleyecek söz bulamıyorum.

Öncelikle bu site çalışmaları bir kuruluş tarafından değil, kişisel ve tek başıma yürütmeye çalıştığım bir uygulamadır. Bu herkesçe de bilinmektedir. Üstelik amaç da ortadadır.

Eğer benim kişisel olarak girdiğim bu uğraşın gereksizliği söz konusu olursa hemen bu siteyi iptal etmeye hazırım. Ama ben üstüme düşeni yapmakla yükümlü olduğumu düşünüyorum. Toplumun bireyleri üstüne düşeni gereğince yerine getirirse sorunların çoğu kendiliğinden hallolur. Sitenin giriş yazısında da söz ettiğim gibi bütün bu saydığınız olumsuzlukların en büyük nedeni zaten "bananecilik" değil midir? Buna birilerinin bir yerlerden "dur" demeye kalkışması gereksiz midir?

Görüşlerinize saygı duyuyorum. Haklı da olabilirsiniz.

Saygılarımla

------------------------------------

Sayın Akça'nın sitemizle ilgili aynı doğrultudaki bir yorumu. Site inceleme (Zirvede Olanlar http://www.zirvedeolanlar.com) bölümünden aynen alıntıdır.

merhaba çok kısa bir şekilde şunu söylemeliyim ki dilimizi korumak önce devletin sonrada bütün Türk ulusunun işidir siz sadece site kurarak Türkceyi koruyamazsınız önce devlet ve bütün devlet kurumları

Kararı konuklara bırakıyorum.

Saygılar.

En son Tahsin MELAN tarafından Çrş Ksm10, 2004 15:09 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Bildiriler: 32
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Akça

Yorumunuzu okurken ilk başlarda söylediklerinize katılmamak elde değil. Gerçekten söyledikleriniz yerinde saptamalardır.

Ama son söylediklerinize bir anlam veremedim. Biz burada doğru bulduklarımızı desteklemekle yükümlüyüz. Ama sizin yapmak istediğinize anlam veremiyorum. Böylesi güzel kişisel bir girişimi desteklemek yerine kösteklemeye kalkışmanızın ne anlama geldiğini çözemiyorum. Çözmek de istemiyorum.

Biliyorsunuz bir arz talep olgusu vardır. Siz istediğiniz oranda alabilir veya almaya hak kazanabilirsiniz. Alamazsanız bile bu uğurda güzel ve onurlu bir mücadele vermek zorunda kalırsınız. Sonuç önemli değildir. Önemli olan o amaç doğrultusunda yılmadan ilerlemektir. Bu da insana onur verir.

Ama oturduğunuz yerden karanlıkta göz kırpmaya devam ettiğiniz sürece hiç bir yere varamazsınız.

Sayın hocamızın da dediği gibi, eğer bireysel isteklerimizi ortaya koyamazsak toplumsal istek ve gerçekleşmesi diye bir beklenti olamaz. Toplumun parçası olan bizler bu gibi girişimlerle ses duyurmaya çalışmalıyız.

Ayrıca şunu da bilmenizde fayda var. Sanırım siz bu site ve etkinliğini gereğince anlayamamışsınız. Size basit bir öneri TDK ana sayfasına gidin ve oradaki °bağlantılar" ve "Türkçe Gönüllüleri" bölümüne bakınız. Sizce bu sıradan bir olay ve gereksiz midir?

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterSalih Yalcin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 104
Alıntıyla Cevap Gönder
Doğrudan cevap verip yorum yapmayacağım. Buna gerek bile görmüyorum.

Biz millet olarak zaten iyi bir iş yapmaya kalkışan, başarılı bir girişimde bulunanları hemen alaşağı etmeye kösteklemeye alışkınız.

Bir bilim adamımız çıkar bir buluş veya ilaç ürettiğini söyler hemen diğeri çıkar "olmaz öyle şey o saçmalamış" der. Ama "Gel kardeşim oturup bir bakalım inceleyelim. Gerçekten bu doğruysa sana destek olabilir miyim? Sana nasıl yardımcı olabilirim?" demezler. Mesele ya kişisel çıkarlar ya da kıskançlıktır.

Böyle olduğu sürecede hiç bir zaman adam olmayız. İşte size bir örnek de yukarıdaki arkadaşın yazısı. Varın siz düşünün.

Merak ediyorum sayın Akça açaba bu konuda siz neler yapıyorsunuz? Veya bir öneriniz var mı? Umarım bunlara çevap verirsiniz. Eğer varsa bir öneriniz biz sizi de sonuna kadar desteklemeye varız.

Saygılar
Kullanıcı kimliğini gösterH. Ergenç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Katılıyorum
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Salih Bey'in söylediklerine katılıyorum.

Sayın Akçanın da http://www.zirvedeolanlar.com sitesine yazdıklarını da gördüm ve bence bu işte bir kasıt var doğrusu Shocked
cevap
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben ilgili mesajımı türk dil kurumunu muhatap alarak yazmıştım
ve yazdıklarımın arkasında olduğumu bilmenizi isterim
Ancak düzeltmem gereken bir yanlış anlama olduğuda açıkça görülmektedir
Ben türkçemizi başta latin dilleri ve arapça lehçeleri olmak üzere bütün dünya dillerinden arındırılmış bir dil olarak görmek isterim her türk genci gibi Ve bu arılığı sağlamakla örevli tek kuruluş türk dil kurumudur
ve daha önceki mesajımda sözettiğim yükümlülükleri yerine getiremiyorsa adı geçen kuruluş yetkisiz demektir Ve sorumlulukları hususunda yetkisi olmayan herşey gibi türk dil kurumuda gereksiz harcama yapan bir asalaktır
şayet değilse niçin yüce atatürkün kurmuş olduğu yıldan bu yana dilimizin her geçen gün biraz daha yok edilmesine seyirci kalıyor
Evet ben gerksiz kuruluş sözlerini kullandım ama hedefi olan bu site için değil yetkisiz yetkili türk dil kurumu için söyledim
bu kuruluş derhal eğitim dilini ve besın yayın kanunlarında gerekli değişiklikler için harekete geçmelidir
yanlış anlaşıldığım için özür dilerim
tekrar söylüyorum yargılansam bile bu sözlerimin arkasındaolacağıma yemin ederim
ben ülkemi ve dilimizi kültürümüzü ve milli varlığımızı korumak içinm gerekirse canımı vermeye hazırım

----------------------------------------------------------

sayın hasan ergündoğdu söylediğiniz sözlere katılıyorum ancak bu sözlerin muhatapı ben değilim mesajı tamamen okumak zahmetinde bulunsaydınız çok daha iyi olurdu
diğer arkadaşın sorusuna gelince
konuyla ilgili zannımca ilk adımda yapılması gerekenleri yazmıştım
benim önerilerim
1) başta türkçe sözlükteki yabancı sözcükler türkçeye çevrilmeli
2)yabancı dil sözcüklerindeki yabancı sözcükler doğru bir şekilde dilimize çevrilmeli
örneğin üniversity = evrenkent
petrol = taşyağı
idea =düşünce
faul =düşüm
football =ayaktopu
3)başta ilköğretim olmak üzere bütün devlet okullarında arı türkçe ile eğitim verilmeli
4)bütün devlet kurum ve kuruluşları yazışmalarda ve diğer ver durumda arı türkçenin dışına çıkmamalı
5)halkımız bu konuda basın yayın kurumlarının yardımıyla bilinçlendirilmeli ve basın yayın kurumları kanun ve yürütmeleri tekrar bu hususta düzenlenmeli ve yaptırımlar uygulanmalı
benden bu akşamlık bu kadar
öneri ve eleştirilerinize açığım
Kullanıcı kimliğini gösterAyhan Akça tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Akça,

Küçük bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söylüyorsunuz. Böyle diyorsanız olay kapanmıştır. Zaten tüm katılımcıların aynı doğrultuda bir yapıya sahip oldukları da ortadadır.

Ama bir şey var. Bunu söylemeden geçemeyeceğim. Konuyu da çok uzatmamak için kısaca şunu söylemek istiyorum. Eğer bizler üstümüze düşeni yapmaz, her şeyi devletten beklersek bu işin sonu nereye varır dersiniz? Devlet kim? Devleti devlet yapan bizler değil miyiz?

Ayrıca bu ortama yakışır medeni bir tartışma sürdürdüğünüz için sizi kutluyor teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla

NOT: Arka arkaya yazdığınız bildirileriniz tarafımdan birleştirilmiştir. Bu gibi durumlarda, yazdıklarınıza eklemeler, silmeler yapacağınızda yazı kutusunun üst köşesindeki "DEĞİŞTİR" düğmesinden yararlanabilirsiniz.

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2