Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
AKRABALIK ADLARININ YAZIMI
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba arkadaşlar. Sürekli karıştırdığım bir şey var. İsimlerden sonra gelen abi, abla gibi sözcükler büyük harfle mi yazılır yoksa küçük harfle mi yazılır?

Cevap yazan herkese teşekkürler...
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Selçuk güzel bir noktaya değindiğin için teşekkürler. Gerçekten bu konu basit gibi görünse de çoğumuzun üstünde durmadığı önemli kurallardan birisi.

Şimdi senin sorunun cevabını kısa ama öz olarak aktarmaya çalışayım.

Kural çok ama çok basit: Yakınlık bildiren, yani akrabalık derecesi belirten sözcüklerin yazımında, yazıldıkları konuma göre iki kural karşımıza çıkıyor.

Bunu biraz açarsak:

1: Bir ismin sonuna gelen akrabalık ve yakınlık bildiren sözcükler küçük harfle yazılır. ör: Muzaffer ağabey / abi, Gürer amca, Hülya abla, gibi.

2: Bir ismin önüne gelen akrabalık ve yakınlık bildiren sözcükler büyük harfle yazılır. ör: Baba Kemal, Nene Hatun, Dede Remzi gibi. Bunun nedeni ise bu sözcüklerin artık birer lâkap olması yani isimle bütünleşmiş olarak bir anlam taşımasındandır.

Umarım aydınlatabilmişimdir.

Saygılarımla

En son TahMel tarafından Pzr Mar29, 2009 00:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim için de ilginç bir konuydu. Hiç bir zaman bilerek yazamadım. Ama sayenizde şimden sonra nedenini bilerek, kendime güvenerek yazacağım. Smile

Teşekkürler
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Foruma her girdiğimde daha önceden hiç dikkatimi çekmeyen konularla karşılaşıyorum. Bu konuda onlardan biri. Çünkü şimdiye kadar hiç dikkat etmemiştim. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler...

Herkese kolay gelsin.
İyi çalışmalar...
Kullanıcı kimliğini göstercebrail tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
AKRABALIK ADLARININ YAZIMI
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2