Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

GALATAPORT yerine ÖNERİLER
GALATA LİMANI (Serhan DEMİRTEPE)
36%
 36%  [ 9 ]
LİMANGALATA (İSMET BARLIOĞLU)
0%
 0%  [ 0 ]
GALATAKONAK (KEDERLİ)
44%
 44%  [ 11 ]
GALATAOTAĞI (efem)
0%
 0%  [ 0 ]
GALATURKA (RECEP)
4%
 4%  [ 1 ]
GALATAKENT (LAFOLSUN)
16%
 16%  [ 4 ]
Toplam Oylar : 25

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Sözcükler üzerinde uzun uzun düşünüp tartışmalıyız. Bu, doğru.

Yeni teknolojik gelişmelerle ilgili sözcük türetirken o teknoloji iyi bilen arkadaşlara gereksinim var. Sözgelimi, cep telefonuyla ilgili yeni bir yabancı sözcük varsa ve biz buna karşılık arıyorsak, bu teknolojiyi iyi bilen kişilerin görüşlerine de başvurmalıyız. Türettiğimiz sözcüklerle ilgili onların değerlendirmelerini almalıyız. Bu da geniş katılımlı tartışmalarla sağlanabilir.

( "port" sözcüğünün sözlükteki anlamı: 1. Liman, 2. Limanı olan şehir. Bu durumda "liman" sözcüğünü seçebiliriz. )

TDK, "Galataport" olayında yine zamanlamayı iyi ayarlayamadı. Bildiğim kadarıyla konuyla ilgili bir açıklama da yapmadı.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Recep Bey,

Geri çekilme gibi bir dü?ünceye sahip olmanyz beni üzecektir. Burada sabyrla, azimle üretmeye, destek vermeye çaly?aca?yz ki beklentilerimiz gerçekle?ebilsin.

Yapylan ele?tirilerin düzeyli bir ?ekilde sürdürülmesi hiç kimseyi kyrmayacaktyr kanysyndayym. Elbette görü? ayrylyklary olacaktyr. Aksi halde tek ses olursak üretimin ne derece sa?lykly olaca?y tarty?ylyr.

Uzak diyarlardan sunaca?ynyz baky? açysy bizim için büyük de?er ta?yyacaktyr.

Saygylarymla

..............................................

NOT: "Türk" sözcü?ü ile ilgili yorumlaryn daha önce bu konunun gündeme getirildi?i a?a?ydaki ba?lantyda devam edilmesi rica olunur.

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=605
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bizler port, mort sözcükleriyle oyalanyrken acaba diyorum, yine bir oyun mu oynanyyor? A?a?ydaki ba?lantynyn incelenmesinde sanyrym yarar var.

Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
LeGaL-iLLeGaLS
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Bakın buna seve seve öneride bulurum çünkü henüz oturmamış bir sözcük...

Önerim : "GALATURK" dür
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkada?lar.

Yukaryda sevgili gönül dostu 'lafolsun' anlamly ve yerinde bir isim önermi?, benim de ho?uma gitti.

GALATAKENT

Bu isim üzerinde biraz durulsa nasyl olur?

Selamlar

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
LeGaL-iLLeGaLS demiş ki:
Bakın buna seve seve öneride bulurum çünkü henüz oturmamış bir sözcük...

Önerim : "GALATURK" dür

GALATA GİRİŞİMİ
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili DOSTLAR.

Bu konuyu iktisâdî, sosyal ve toplumsal açıdan izlediğim kadarıyla
dilimize ve emsalsiz ilimize yakışmayan bu GALATAPORT adının, büyük hisse sahibi yatırımcı dış sermayadarların; memleketimize yararı olsun düşüncesiye değil de, yabancı isimle kurulacak olan bu tesise PORT sözcüğünde hoşlanıp gelen müşteri sayısının ve böylece yapılacak yüksek cironun yüksek kâr getirmesini umdukları bir sinsi ve art düşünceden hareket ettikleri apaçık ortadadır.

Bunun yanısıra, memleketimizin ve ilimizin tarihi değelerrinin kaybolması da herhangi bir yatırımcının umurunda bile değildir.

Bu durum da düpedüz;
- yatırımcıların 'para derdinin' birdefalık eşsiz ve emsalsiz milli
değerlerimize gösterilmesi gereken saygısının üstünde olduğunu,

- T.C. yetkililerinin 'milli değerleri korumanın' ne kadar önemli olduğunu
bilmemeleri ve

- işbaşındaki hükümetini topluma ve ticarete katkısı yerine, koltuk nâmı
kazanma ve ellerinde tutma zihniyeti ile 'düya tarihine geçme' dileğinin
herçeyden üstün olduğunu göstermektedir.

Ey para ve koltuk hastaları!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tarihe bir göz atın. Para pul nam, şan ve şöhretin aniden kül olup uçacak geçici değerler, manevi güzelliklerin ise, kıyamate kadar kalacağını ve Tanrı huzurunda bunlardan dolayı hesaba çekileceğinizi kılacağınız beş vakit namazlarda ve bilhassa şu mübarek Ramazan ayında asla unutmayın.

Ey seçilmiş yetki sahipleri, yakanız iki elimde, bedduâm da hazır dilimde!!!

Bu sapık fikri gerçekleştirirseniz, kendi adıma, halkım adına, kulları adına, insanlık adına, manevi değerine paha biçilmeyen yapılar adına, [b]Fatih Sultan Mehmet
adına, PEYGAMBER ve ALLAH adına kıyamet kadar helal etmemeye ve orada da etmeyeceğime şimdiden Tanrıma sözveriyorum![/b]

Anlayanlara samimi bir uyarı, DOSTLARA DA selam olsun.

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
ÖNERİLER GÜZEL.
ANCAK GALATATURKA ÇOK KÖTÜ BİR ÖNERİ. KİMSE KUSURA BAKMASIN.
Very Happy

Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de aynı görüşteyim.

Selamlar

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Galataport olayının üstesinden gelirsek bugüne kadar fark etmediğimiz, diğer sessiz ve derinden ilerleyen tehlikelere de darbe indirmiş oluruz. Ülkemizde bir sürü 'port' varmış da haberimiz yokmuş.
Port Alaçatı, Port Bodrum, Ambarlı Kumport, Dilovası Kumport gibi...
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Sadece dilimize değil tarihimize de sahip çıkalım.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Eşsiz memleketimizin doğal güzelliklerini ve tarihi eserlerini bir bir katbettiğimiz şu günlerde İstanbul'un "kimliğini" oluşturan, tarihinin ve tarihsel görünümünün en önemli mekanlarından olan İstanbul'un Eminönü - Karaköy bölgesinin tarihi görünümünü sonsuza dek yok edecek bu projeye dur diyelim.Siyasi liderlerin ceplerini doldurmak için uydurdukları bu projelerin turizimimizi ve geleceğimizi mahvettiğini görmezlikten gelmeyelim.
Kullanıcı kimliğini gösterahmetsevis tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
yanlış anlatma ve yanlış anlaşılma
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın büyüklerim ve sevgili küçüklerim ;

İletişimin tüm canlılar için önemli olduğu bir gerçektir.Bu nedenle yanlış anlatmak ve yanlış anlamamak için dilimizi korumamız geretiğini hepimiz biliyoruz.Yanlız görüyorum ki bazılarımız yanlış anlatıyor yada yanlış anlaşılıyor ki biribrlerine iyi niyetini kanıtlamaya çaba gösteriyor.Ben bu ortamdaki bütün gönül dostlarının düşüncelerinde samimi olduklarına inanıyorum.Herkes aynı seviyede bilgiye sahip olmayabilir.Dilimiz konusunda fazla bilgiye sahip dostların samimiyetle bu konuda bana yardımcı olmalarını rica ediyorum.Sevgi ve saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterahmetsevis tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Esra Seven,

Merak etmeyin Siz!. Taksim meydanını gösteren yön tabelalarında 'square' yazıyor zaten. Taksim Meydanı değil, Taksim SQUARE çoktan yerini almış. GALATAPORTtan dışarı çıkanlar kısa yoldan Taksim SQUAREyi hiç zorlanmadan buluversinler diye!.

Hiç düşünmezler bu Vatan, Dil, Din, Millet sevgisinden nasibini almamış sözde Devletim, Milletim adına görev yapanlar. Hiç zihinlerini zorlamazlar bu insanlar. Sadece her ay, insanımın zorlukla ödediği vergilerden maaşlarını alırlar. Uyarıları dikkate almak gibi bir vasıfları yoktur.

Hiç düşünmezler ki, bir ecnebi Havaalanına, Limana, Tren istasyonuna geldikten sonra kendi başına değil, ya tur rehberi ya Taksi yada bir başka şekilde Taksim meydanına gider.

Bir başka hususta şudur ki; Bu muhakemesiz insanım, nasıl ki elin memleketine gidince onun dilince yazılmış meydan, Liman, Hava alanını öğrenmek durumunda kalıyorsa, ecnebilerde memleketimize gelince dilimce yazılmış olan isimleri öğrensinler diye düşünmezler.

Halbuki ecnebilerin öğrenecekleri her bir Türkçe sözcük, o ülkede benim ülkemin tanıtımına, Dilimin yayılmasına vesile olacaktır. Böyle bir durumda rol değiştirip, ithalatçı değil ihracatçı konumunda olacağız.

Benim 'Paşa'mı 'Pasha' yapanlar kişilik bozukluğunu, kimliksizliklerini sergilemektedirler. Kişilik bozukluğu içinde olduklarını bir şekilde onlara duyurulmalı, bu bilince varabilmeleri için el birliğiyle, var gücümüzle mücadele etmeliyiz.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
dostum ertol
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Edebe aykırı diyerek sanat eserlerini yıkmak isteyen siyasetçilere Taksim'deki SQUARE tabelaları aykırı gelmiyor demek ki dostum.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 39
Alıntıyla Cevap Gönder
Limanın Türkçesinin çağanak olduğu sonucunu çıkarmıştım. Belki yardımı olur. Ancak port liman değil daha çok gümrük anlamında. Yanaşmalık da olmaz biraz garip kaçar. Gemi yanaşmalığı olacak orası bunu da unutmamak gerek bence.
Kullanıcı kimliğini gösterBen koyun muyum? tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
GALATAPORT Geliyor.
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
4. sayfa (Toplam 5 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2