Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
YENİ HEDEF "Ğ"
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Evet duydunuz yeni hedefiniz "Ğ" harfi. Yok edin işte. Ne duruyorsunuz?
Bunu nereden çıkardığımı da söyleyeyim hemen. Binboğa rakılarının yeni şişelerini alışveriş merkezlerinde görmüşsünüzdür. şişeye çok güzel bir tasarım yapmışlar. Ama adı neee? BİNBOA. Belki de büyük yazınca BINBOA oluyordur. Ona dikkat etmedim.

Ben bu yazıyı kendi gördüklerim doğrultusunda yazdım ama biraz önce konuyu araştırırken sayın Ali PÜSKÜLLÜOĞLU'nun Milliyet'in ağelinde çok önceden yayınlanmış bir yazısını da gördüm. Peki niye bu burada da gündeme gelmedi? Yoksa ben mi görmedim Rolling Eyes

Son günlerde bir iki yerde daha "Ğ" harfinin kaldırılarak acayip sözcükler oluşturulmaya çalışıldığına şahit oldum. Bunun için ne yapacağız peki?
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Re: YENİ HEDEFİNİZ "Ğ" HARFİ. SALDIRIN!..
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar yetişin.

Kolonya verin lütfen, bana fenalık geldi!

Peki 'çağ' yerine çag mı, çak mı çagk mı, çaa mı....
ya da 'çığ yerine', çık mı, çıgk mı, çıq mı... diyeceğiz o zaman?
ya da 'sağ yerine', sag mı, sagk mı, saq mı

diyeceğiz?

Hele hele 'sy?y?mak derken ve yazarken....
Ne? küçük 'y' harfi tanymayan elin bilmem nesi bana

sikismek (? harfine anmayym burada bari.....)
diyecek ha!?

Vururum adamı resmen!

Bu..... ben yemem, yiyemem asla!
Yediklerim zaten midemi bulandırdı, şimdi de duyunca fenalık geldi. Böyle bir nalet gerçekleşirse ölürüm vallahi!

Selamlar
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Re: YENİ HEDEFİNİZ "Ğ" HARFİ. SALDIRIN!..
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
Binboğa rakılarının yeni şişelerini alışveriş merkezlerinde görmüşsünüzdür. şişeye çok güzel bir tasarım yapmışlar. Ama adı neee? BİNBOA. Belki de büyük yazınca BINBOA oluyordur. Ona dikkat etmedim.

Adamlar boşa ile bir yılan cinsi olan boayı karıştırmışlardır belki de !!!!
Laughing

Yoksa bu durumdan en zararlı çıkan Ali Rıza Binboğa olacaktır...
Kullanıcı kimliğini gösteryazar tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Binboğa
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Laughing Laughing Laughing
Kullanıcı kimliğini gösterSerhan DEMİRTEPE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence bunu abartmamak gerek. Üç beş tane çapulcunun "ğ"yi kullanmaması ile yok olmaz bu dil. Daha kötüleri var piyasada. Ankara'da Kızılay'da gezen herkes bunun gibi yüzlercesini görür. Örneğin bu Kızılay meydanının yanında "bichok" diye bir mağaza var ( adını tam hatırlamıyorum) burda kasıt "bir çok" yazık çok yazık... Rolling Eyes

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Olurum. Şikayetçi olurum By'den. Hatta bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bile derim. Eğer siz de By derseniz ne farkınız kalır eleştirdiklerimizden?
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Siz de bilirsiniz ki; sanal ortamda insanlar belirli bir kimlik ile nam salarlar. Bu bir yiğidin nam salması gibi birşeydir. Ben de ByKaan adı ile yıllarca sanal ortamda dolaşmıştım. Belli bir zaman sonra "nurikaan" ismini kullanmaya başladım fakat baktım ki beni kime tanıyamıyor. tekrar eski rumuzum olan "ByKaaN"a geçmeye karar verdim. Burdan tekrar herkesten özür diliyorum. Dediğim gbi şartlar buna zorluyor. Keyfi değil yani.

Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
ByKaaN demiş ki:
Bence bunu abartmamak gerek. Üç beş tane çapulcunun "Ğ"yi kullanmaması ile yok olmaz bu dil. Daha kötüleri var piyasada. Ankara'da Kızılay'da gezen herkes bunun gibi yüzlercesini görür. Örneğin bu Kızılay meydanının yanında "bichok" diye bir mağaza var ( adını tam hatırlamıyorum) burda kasıt "bir çok" yazık çok yazık... :roll:

quote="Dorukhan"]Olurum. Şikayetçi olurum By'den. Hatta bu ne perhiz bu ne lahana turşusu bile derim. Eğer siz de By derseniz ne farkınız kalır eleştirdiklerimizden?[/quote]

Ben de katılıyorum Dorukhan arkadaşın itirazına.

Ğ/ğ konusunda:
Zaten tüm rezaletler üç-beş çapulcunun başından çıkar ve yayılır.
Toplum genelimiz (tümümüz demedim) duyarlılıktan birhaber!
Yenilik olsun diye biri başlatır, diğerleri soruşturmadan ve araştırmdan ardından (koyun gibi) gider. Neticeyi bizzat Ankara için siz yazdınız!

İsim konusu:
Ben yeni adınızı (ByKaaN) Türk diliyle okumakta güçlük çekiyorum.
'Byy mı, bay mı, biy mi' çıkaramadım. ((Yabancı dilim iyidir aslında!)

Kusura bakma sevgili arkadaşım, ama 'nurikaan' oldukça güzel bir isimdi.
Acaba değiştirme zorunluluğu mu doğdu da, başka isim aldınız?
Şayet öyleyse, ilk harfinden son harfine kadar 'bu üye tam Türkçe sevdalısı' denecek bir isim olmalı bence. Hem size de yakışır.
Ortamın sanal olması meseleyi değiştirmez.

Site kullanıcı adı (takma ad> küpe de takmadır, takar takar çıkarılır) ne nam, ne şöhret ne de, ünvandır. Adı üstünde takma ad. Çevreniz sizi daha önceleri ByKaaK olarak tanımışsa;
a) bu ismi kendinize vermenizde kusur etmişsiniz
b) çevreniz (herhalde Türk) bu adı kabul edip kullanmakta kusur etmiştir.

Takma adınızın hayatî bir mesele olabileceğini düşünemem.
Bu takma isim meselesi, acaba sizin için çok büyük ticarî önem mi taşır?
O zaman yine itirazım olur.
Türk olmak bir ar ise, Türk dilini yazmak ve konuşmak da ardır.
Ar (ve namus) para pulla değiştirilmez, siz de bilirsiniz.
Kusura bakma, 'sinek küçük ama mide bulandırır' der atalarımız.
Midem bulanacaksa hiç yemem, yoksa zayi olur. Değil mi?

Seni gerçekten sevip saydığım için yazıyorum. Belki de bir başkası olsaydı, umursamazdım bile...

Şayet yazdıklarım size kesinlikle hitabetmiyorsa veya saçma, yersiz, abartılı ve anlamsız buluyorsanız, bana kısa bir ileti gönderin derhal SİLERİM!

Ama yine de siz bilirsiniz, benden dostça Türkçe samimice, dile ve size saygıdan söylemesi.....

Saygılar ve selamlar BayKaaN kardeşim.

En son Kederli tarafından Prş Eyl29, 2005 11:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Alıntıyla Cevap Gönder
Samimiyetinizden şüphem yok. Evet kullandığım rumuz benim için büyük bir önem taşıyor. Bu büyüklüğü burda açıklamak istemiyorum. Ama isteyen olursa özel mesaj atsın. Orda açıklarım.

Saygılar.

LeGaL-iLLeGaLS
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ben ByKaaN arkadaşa destek veriyorum çünkü sanal alemde insanlar kimliklerini belli etmemeye çalışır en azından ben öyleyim.En basitinden kimi mp3 sitelerinde üye ismi olarak insanın kendi ismini kullanması ne kadar doğru olur..Ayrıca şöyle bir şey var ki internette uluslararası markalaşmaya çalışanların Türkçe isimlerle bunu sağlamaları oldukça zordur çünkü geneli ingilizce olan bir internet aleminde türkçe isimleri ile bunu başarmaları ingilizceye oranla daha zor olacaktır...örnek olarak iskorpitx isimli hacker, defacer yada ne derseniz deyin bu işlerle uğraşan kişiyi örnek verebilirim..

http://www.zone-h.org/en/defacements/special/filter/filter_defacer=iskorpitx/

Türkiye'nin en büyük hackeridir
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum sitemize hoşgeldiniz. Katılımınız kutlu ve hayırlı olsun.
Yalnız, iletide ileri sürdüğünüz neden aklıma yatmadı. Sanal ortamda takma adın İngilizce veya Çince, Türkçe olması kişiler açısından ne önem taşır? Takma ad; kimlik, ünvan, nam, şan, şöhret değildir ve bu ad üzerinden sizin gerçek kimliğinizi tanımam olanakdışıdır. Bunun bilinmesi gerek. Örneğin; sizin adınız bence ve Türkçe olarak 'YasaSal-YasaDışı' (sizin yazım şekline benzeterek yazdım) demektir.

Ben sizi yukarıdaki isimle de tanıyamam, benim önerdiğim isimle de.
Sonra, benim yazdığım adı kullansanız ne sakıncası var?

İntenette (ağelinde) markalaşmaya çalışanlar neden Türkçe isim kullanmasınlar ve neden diğerlerine kabul ettirmesinler ki? Engel yok.
Bizler böyle pısırık davranıp, İnglizce karşısında kuyruk kısar, Batılılar nezdinde elbuyruk durursak, dilleriyle bizi kuşatmaya aldıkları gibi (gerçi biz malesef istekli yapıyoruz, onlar da fırsatı ganimet bilip körüklüyorlar) bedenen, ruhen, iktisadi ve coğrafi uyruk altına alacaklardır. Geriye bir bayrak bir de namus kalır. Onları da verdik mi, oluruz onlardan biri.
Siz Dil Gönüllüsü olarak bunu ister miydiniz?

Bakın 'Döner Kebap' tüm dünyaya kendini kabul ettirdi. Mc Donalds gibi devi Avrupa'da köşeye sıkıştırdı. Demek ki; ısrar, istikrar ve sadakatla herşey mümkün.

Kusura bakma 'hoşgeldin' hediyem biraz ağır lokma oldu, ama konunun önemi ve ciddiyeti bunu gerektirdi.

İyi çalışmalar ve iletiler dileğiyle hoşça kalın.

En son Kederli tarafından Pzr Ekm02, 2005 11:25 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Elbette kimsenin hangi isim altında kendini yansıtacağına sözümüz olamaz. Ama Kendi adıma MP3 siteleriyle bir tutulmak beni üzmedi desem yalan olur. Böyle bir kıyaslama bugüne kadar hiç yaşamamıştım. Burada çekinecek ve sakınacak hiç bir şey yok dostum. O konuda rahat olmanızı isterim. Bu bir gönüllülük işidir. Elbette zorlama olamaz. Sadece gönül istediğini görmek ister. Bizim beklentimiz budur.

Saygılarımla

Tekrar aramıza hoş geldiniz.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
LeGaL-iLLeGaLS
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle hoşbulduk diyeyim...Sizlere arkadaşlar diye hitap etmemde sanırım bir bir problem olmaz sizin samimiyetinize dayanark böyle hitap edeceğim..Arkadaşlar sanırım ilk mesajımda sizlere ne demek istediğimi anlatamadım sanırım...Sizlere şöyle somut bir örnekle açıklayım mesela ben kendi adıma bu isim ile tanınmak istiyorum bu sitede "LeGaL-iLLeGaLS" ismini görenler yarın bir gün diğer sitelerde de gördüğünde "aaa ben bunu daha önce görmüştüm" diyebilsinler.
Alıntı:
Takma ad; kimlik, ünvan, nam, şan, şöhret değildir ve bu ad üzerinden sizin gerçek kimliğinizi tanımamam olanakdışıdır.
sanırım bu sizin izafî bir cümlenizdir.Çünkü beni bu ismim ile tanıyan o kadar çok insan var ki...
Alıntı:
'YasaSal-YasaDışı' (sizin yazım şekline benzeterek yazdım) demektir.

Ben sizi yukarıdaki isimle de tanıyamam, benim önerdiğim isimle de.
Sonra, benim yazdığım adı kullansanız ne sakıncası var?
anlamı Kurallı-Kuralsız olarak yada Yasal-Yasadışı diyebiliriz Yasasal diyerek işi daha da yoruyorsunuz malum ki dil pratikliği sever insanın doğası gereği Wink bunun sakıncasına aslında sakınca demek yerine bir nevi benim işimi zorlaştırma desek daha doğru olur , uluslarası arkadaşlar edindiğimi, uluslar arası bir takım işler yaptığımı göz önüne aldığımız zaman insanların akıllarında bu isimle kalmak daha kolay oluyor...

Alıntı:
İnternette(ağelinde) markalaşmaya çalışanlar neden Türkçe isim kullanmasınlar ve neden diğerlerine kabul ettirmesinler ki?

gel gelelim ağeli meselesine yani bu nasıl bir mantıktır kavrayamıyorum; internete ağeli diyebilmek için sanırım onu kendinizin üretmiş olması gerekir...Misal olarak Televizyonu biz icat etmiş olsaydık ona kendi dilimizde bir isim verebilirdik , demek istediğim şudur ki dil ve üretim aslında birbirine bağlı ve paralel iki çizgidir...Dile oturmuş ve halkın tamamına yakının kullandığı "internet" ve buna benzer bir çok kelimenin değiştirilmesinin bir mantığı yoktur..Çıkın sokağa insanlara sorun internet kelimesini ve ağ kelimesini bakalım hangisine doğru cevaplar gelecek..Bir şöyle bir durum var hep ingilizce yada batıdan gelen kelimeler insanları rahatsız ederken farsça ve arapça kelimeler kişileri rahatsız etmiyor bu da çelişilen bir noktadır diye düşünüyorum...Bak ne güzel döner kebap örneğini vermişsin bende buna "Yoğurt" kelimesini ekleyim bu kelimeler uluslarası kullanılabilir bir haldedir neden çünkü onları biz ürettik!....

Tahsin Bey sizin söylediklerinize gelince ben sizi MP3 siteleri ile bir tutmadım sanırım ya ben yanlıs anlattım yada siz yanlıs anladınız.Sizin de dediğiniz gibi gönül işidir ancak bu gönül işini yaparken dil üzerinde [bence] mantıksız bir şeyler yapılıyorsa onu da tartışarak çözmeliyiz biz de burada onu yapıyoruz Wink

İyi Günler.

Dipnot : Bu arada "kederli" kelimesi de Arapça değil mi ?
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
LeGaL-iLLeGaLS demiş ki:
Öncelikle hoşbulduk diyeyim...

Dipnot : Bu arada "kederli" kelimesi de Arapça değil mi ?

Üzüntülü olmadığımdan kederliyim.

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın LeGaL-iLLeGaLS.

"Computer"ı da biz bulmadık. O halde "bilgisayar" sözcüğü boşuna mı türetildi? Bu sözcüğü türeten Aydın Köksal boşuna mı bu işin savaşını verdi? Siz o yıllarda yaşasaydınız, "computer" sözcüğünü savunup "bilgisayar"a karşı olur muydunuz? "Yazılım, donanım, yazıcı, tarayıcı, çevrimiçi, çevrimdışı, ileti, indirme, etkileşim, etkileşimli, anında ileti, takma ad..." gibi yabancı karşılıkları da bilinen (ve kimi zaman çokça kullanılan) sözcükler için de aynı şeyleri düşünüyor musunuz? O halde "download, software, hardware, on-line, off-line, printer, scanner..." demeyi sürdürelim mi? Sonuçta bunları da biz bulmadık.

Amacım, sorularla sizi köşeye sıkıştırmak değil. Yalnızca düşüncelerinizi merak ettim.

Aydın Köksal, bir söyleşisinde, 1969 yılında "bilgisayar" sözcüğünü türettiğinde çok olumsuz tepkiler aldığını, bu tepkilerin kimilerinde ise alaya alındığını belirtir. O zamanki kimi uzman çevreler "bilgisayar"ın asla beğenilmeyeceğini, toplum tarafından benimsenmeyeceğini; çünkü "computer" sözcüğünün herkesçe bilindiğini ve dile yerleştiğini söylemişler. Ama, ne oldu? "Bilgisayar" zamanla öyle bir tutuldu ki "computer"ın tahtını yerle bir etti. Bugün bilişimle hiçbir ilgisi olmayan birisine sorsanız bile "bilgisayar"ın ne olduğunu size söyleyebilir.

Peki, toplumun dile yerleşmiş olan "computer" yerine "bilgisayar" sözcüğünü benimsemesinde Aydın Köksal'ın hiç etkisi olmadı mı? Elbette oldu. Her fırsatta kullandı bu sözcüğü. Kendisi gibi düşünenleri yanına çekti. Savaşımını ısrarla ve yılmadan sürdürdü. Tabi ki sonuçta toplum kendi beğenisine uygun olduğu için kullanmaya başladı. Ancak, iş o noktaya gelinceye kadar çaba gösterenlerin etkisi de yadsınamaz. Türkçenin "bilgisayar" gibi harika bir sözcüğü kazanması zeka, inanç, çaba, savaşım ve toplum beğenisinin ortak ürünüdür.

İşte böyle, biz de bir şeylerin savaşını verir, kararlı davranır ve yılmadan çabalarsak gün gelir "ağ, genelağ, örütbağ, bilgisunar" sözcüklerinden biri toplumun beğenisi kazanabilir. "İnternet" de tıpkı "computer" gibi anılarda kalır. Bu iş elbette zorlamayla olmaz. Ama, bu sözcüklere önce biz inanır ve kullanırsak, sözgelimi, bu ağeline (siteye) giren ve bu sözcükleri gören birilerinin bunlardan haberi olur. Sözcüklerden biri o an için güncel dilin kullanımı içine girmemiş olsa bile daha çok duyulmaya, bilinmeye başlar. Zamanla, yavaş yavaş... Bir de bakmışsınız, sizin torunlarınızın ağzında "internet"ten eser yok.

İnanç, çaba, savaşım...

Saygılar.

( Not: "ağeli", "internet"in değil, "site"nin karşılığıdır. )

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2