Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

MORTGAGE için Öneriler
EV EDİNDİRME
33%
 33%  [ 20 ]
EV EDİNİM
28%
 28%  [ 17 ]
TUTULU SATIŞ
28%
 28%  [ 17 ]
ödemeli konutlar
10%
 10%  [ 6 ]
banka kredili ev alma
0%
 0%  [ 0 ]
Toplam Oylar : 60

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Kylyf dostum kylyf. Bilinen ve var olan "banka kredili ev alma" sistemini allayyp pullayyp MORTGAGE diye ortaya sürdüler. Maksat havaly ve güya yeni bir i? gibi görünsün. Yoksa Amerika'yy yeniden ke?fetmeye kalky?manyn ba?ka bir açyklamasy olabilir mi? Y?in içinde yabancy parma?y, kokusu olanca bize çok cazip geliyor. Bu yabancy hayranly?ynyn sonu nereye varacak merak ediyorum. Sayyn Melan'yn endi?elerine katylyyorum. Yn?allah böyle bir kötü sonu? ya?anmaz.

Saygymla
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
çok haklısınız

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan'ın Püsküllüoğlu ile birlikte önerdikleri EVLENDİRME SİSTEMİ'ni içinde mutluluk vs gibi olumlu yan anlamlar içermesi nedeniyle destekliyorum. Reyimi de EVLENDİRME SİSTEMİ'ne verdim zaten.
Kullanıcı kimliğini göstermakbas tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Melan
Sormaca açylmy? ,te?ekkür ediyorum.
Bu önerilerimiz TRT kanalynda gündeme getirilerek halk tarfyndan oylanmasy nasyl olur.
TRT ile TDK bu konuda birlikte çaly?amazlar my ?
TRT ve TDK dil konusunda neler yapyyorlar ?
Mortgage'den kurtulup mutlu güne konmanyz dile?iyle
selam, sevgi ve saygylar tüm dil dostlaryna
Mortgage öldü, ya?asyn günekondu.
Smile
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
ozbek64
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
EVEDİNDİRME
mortgage
serdar
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
ben bu ismi ilk okuduğumda benzetmemi mazur görün afrika kabile dillerinden bir kelime sandım.Bence bu kelimenin hangi anlamda kullanıldığını hatırlamak bile çok güç.mortgage:) aklıma ilk olarak morg geliyor. Mad bence ev edindirme sözcüğü kullanışlı ve günlük konuşulan Türkçe ye ve yerel lehçelere daha uyumlu hizmetiniz için ayrıca teşekkürler iyi günler
Türkçemiz
Yaşar Tulu Güman
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar,
Ben bu i?in ucunu byrakaca?ym nerede ise.Artyk sokaklardaki reklam panolarynda (billboard deniyor sanyrym) Nokia reklamlary ingilizce veriliyor.Mort'u çekmek üzereyiz.Mortgage olsa ne olur?Zortgage olsa ne olur?Caminin büyüklü?ünün hiç önemi yok.Ymam hep bildi?ini okuyor.
Örne?in ben mortgage için "YAYILIBORÇ" sözcü?ünü önermek isterim.Diyelim ki tuttu bu i?.Kim kullanacak? Dilimize çok güzel yerle?mi? ve tam yerine rast gelip cuk oturmu? bir "CANKURTARAN" sözcü?ü vardy.Ne oldu?Kim kullanyyor?Üstünde ambulance/ambulans yazmayan bir tek cankurtaran kaldy my?
A canym, ingilizce dururken ne i?iniz var sizin de türkçe ile u?ra?yyorsunuz?!
Yoksa sosyetik,asil falan olamayy istemiyormusunuz?
Bu arada o her lafy ingilizce falan geveliyenler do?ru dürüst bir yabancy dil bilseler...Özenti ?ymaryklyk ve de ki?iliksizlik.Kyrk yyldyr Almanya'da ya?ayan ve Alman vatanda?y olmu? bir akrabam var.A?zyndan bir tek kelime yabancy sözcük çykmaz.Kendisi bilgisayarcy oldu?u için bazy bilgisayar terimlerinde tekliyor.
Dedi?im gibi özenti ve ki?iliksizlik.
Saygylarymla,
Ya?ar Tulu Güman

En son Yaşar Tulu Güman tarafından Cum Eyl30, 2005 15:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Altan Arısoy
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Selam,

Bu terimi tek sözcükle karşılamak şimdilik zor görünüyor. Tek sözcük koşulu da yok. En iyisi şimdilik herkesin anlayacağı bir sözcük öbeği ile karşılamak.

Bunu da herkes yapabilir. Örneğin "uzun süreli kredili konut edin-dir-me" denilebilir.

Saygılarımla.

Altan Arısoy
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
SAYIN KONUKLAR ARTIK SYZLER DE SORMACADA OY KULLANMA HAKKINIZI DE?ERLENDYREBYLYRSYNYZ?

SORMACA BUNA UYGUN HALE GETYRYLMY?TYR.

SAYGILARIMLA

--------------------------------------

Bu olana?y yaratan, teknik açydan katkysyny esirgemeyen Sayyn ByKAAN'a sonsuz te?ekkürlerimizi sunuyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
Dilimize çok güzel yerle?mi? ve tam yerine rast gelip cuk oturmu? bir "CANKURTARAN" sözcü?ü vardy.Ne oldu?Kim kullanyyor?Üstünde ambulance/ambulans yazmayan bir tek cankurtaran kaldy my?

Kalbimi kyrdynyz sayyn Güman Crying or Very sad Biz bunu Samsun'da ba?ardyk. Samsunda, hem de Emniyet Müdürlü?üne ait aracyn üstüne CANKURTARAN yazdyk. Ybret için... Siz de deneyin ba?aracaksynyz Very Happy Yylmak yok. Bir ki?i bile kalsak Türkçe konu?aca?yz.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
"Cankurtaran" sözcüğünden yola çıkarak; "EVKURAN", "EVYAPTIRAN" "EVLENDİREN" de olabilir...
Kullanıcı kimliğini göstermakbas tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

Merhaba,

morgıj teriminin karşılığı dilimizde "tutulu satış"tır. İpotekli, rehinli
gibi karşılıkları da vardır.
Eğer istenilen amaca uygun olarak yeni terim aranıyorsa "tutu yoluyla" gibi
ifadeler kullanılabilir.

Yaşar Çağbayır

yasarcagbayir@hotmail.com

Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
LeGaL-iLLeGaLS
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Önerilerden en mantıklısı Türkiye Türkçesinde en sık kullanılan iki kelimeden oluşan "Ev Edindirme" ifadesi geldi.Diğerlerinin dile oturacağını pek tahmin etmiyorum.
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:

Türk Dil Kurumu Ba?kanly?yna,

Sayyn Hocam, MORTGAGE sözcü?ü ba?yny aldy gidiyor. Kysa sürede buna bir kar?ylykta karar kylynmazsa daha önce ya?ananlar aynen tekrarlanacak, “Geç kalyndy, artyk sözcük yerle?ti…” denilecektir. Ondan sonra yazymy hakkynda ileri geri tarty?malar ba?layacaktyr. Yani bilinenlerin tekrary.

Sizleri fazla me?gul etmeden esas konuya girmek istiyorum. Yazacaklarym dilimiz.com sitesinin dil sevdalysy tüm katylymcylary adynadyr. Lütfen dilimiz adyna beklentimizi ciddiye alyn, bizlere kulak verin.

Sitemizde MORTGAGE sözcü?ü için 2 defa sormaca gündeme getirilmi?tir. Ylkinde büyük bir ço?unlukla “TUTULUSATI?” kavramy benimsenmi?ti. Ykinci a?amada ise, “EVEDYNDYRME, EVEDYNYM” sözcükleri ön plana çykmy?tyr. Bu seçenekleri inceleyerek varaca?ynyz sonucu ?imdiden saygyyla kar?ylayaca?ymyzy bilmenizi isteriz. Bunlar olmasa bile istedi?iniz, kurulunuzca karar verece?iniz sözcü?ü de ba? tacy etmeye hazyryz.

Lütfen bir ?eyler yapynyz, bu yabanyn sözüne DUR deyiniz.

Saygylarymla

Tahsin MELAN
Site Sorumlusu
www.dilimiz.com

Konuya ili?kin ba?lanty:
http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?t=637
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Evedindirme kulağa hoş geliyor. Ev kavramı evlenmek kavramı Türklerde kutsal bir anlam taşır. Aileyi temsil eden evdir ama bu Amerikan usulü sistemi pek hayırlı olmayacağını düşünüyorum.

------------------------------------

hepinizden özür dilerim. Bu sistemin hayırlı olacağını düşünmüyorum.
Kullanıcı kimliğini göstermustafa tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
MORTGAGE için Öneriler
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 4 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2