Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

MORTGAGE için Öneriler
EV EDİNDİRME
33%
 33%  [ 20 ]
EV EDİNİM
28%
 28%  [ 17 ]
TUTULU SATIŞ
28%
 28%  [ 17 ]
ödemeli konutlar
10%
 10%  [ 6 ]
banka kredili ev alma
0%
 0%  [ 0 ]
Toplam Oylar : 60

MORTGAGE için Öneriler
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
SEVGİLİ DOSTALAR ŞU ANDA SİZLERDEN NASIL ÖZÜR DİLEYECEĞİMİ, NE SÖYLEYECEĞİMİ BİLEMİYORUM.

TEKNİK BİR AKSAKLIK YÜZÜNDEN BU BÖLÜMLE İLGİLİ TÜM YORUMLAR SİLİNMİŞ, KAYBOLMUŞTUR. BÖLÜMDE YAZISI BULUNAN, EMEĞİ GEÇEN TÜM DOSTLARIMDAN ELİMDE OLMAYAN NEDENLERDEN DOLAYI GERÇEKLEŞEN BU DURUM İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM.

OLMAMASI GEREKEN BU SONUÇ BENİ SON DERECE ÜZMÜŞTÜR. SORUMLULUĞUMUN ALTINDA EZİLİYOR, BENİ BAĞIŞLAMANIZI RİCA EDİYORUM.

DOSYALARI KURTARMAYA ÇALIŞIYORUM. ŞU ANA KADAR TEKNİK BİR ÇÖZÜM BULAMADIM. EĞER ÇÖZÜM BULUNMAZSA BU BAŞLIK ALTINDA SİZLERİ, GÖRÜŞLERİNİZİ GÖRMEK ÜZÜNTÜMÜ HAFİFLETECEKTİR.

ANLAYIŞINIZA SIĞINIYORUM

SAYGILARIMLA

NOT: oylamada çok düşük oy alan seçenekler çıkarılmıştır

En son Tahsin MELAN tarafından Pzr Ekm16, 2005 23:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 9 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili dostum. Evet, olmamasy gereken bir?ey ama, ne yapalym olmu? bir kez.

Atalar, 'olacakla, ölece?e çare yok derler'

Üzülmene gerek yok. Biliyorsun; tüm insanlar, bu 'teknik' denen canavaryn tutsa?ydyr.
Her ?eyde bir kerâmet vardyr.

En kötü ko?ullarda, sormacalary burada yeniden düzenlersin, arkada?lar öneri ve yorumlaryny bir kez daha gönderir, olur biter.

Umarym herkesin dü?ünceleri hale aklyndadyr...... yoksa?

Selamlar

En son Kederli tarafından Pzr Eyl18, 2005 12:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Sormaca MORTGAGE
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Sormaca başlamadan ben önerilerimi buraya yazayım dedim:

Hortlama kavram MORTGAGE yerine (okuyunca ve duyunca hep 'cinayet' kavramı aklıma geliyor, nedense. Okumasını bile becerem bu zıkkımın).

Önce 'İPOTEKLİ MESKEN' demiştim.

Sonra
KIDIMLI KONUT

önerdim.

Şimdi de

KIDIM KOŞULLU KONUT

öneriyorum.

Selamlar

En son Kederli tarafından Sal Eyl20, 2005 00:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
( Uzun bir aradan sonra özlem dolu bir merhaba. Yaz tatilinin rehaveti üzerimizden kalkynca ve i?imizin ba?yna dönünce a?elimizdeki çaly?malara yeniden ba?ladyk. Dilimiz.com, her geçen gün artan üye sayysyyla ve gündemin nabzyny tutan tarty?malary ve yazy?malaryyla Türk Dili dostlarynyn bulu?ma yeri olmayy sürdürüyor. Ba?ta bu a?elini bize açan de?erli dostum Tahsin Melan'a ve tüm katylymcy gönülda?lara te?ekkürlerimi sunarym.)
...

A?elimize üye oldu?u andan ba?layarak buraya renk katan katylymcy ve etkin gönülda?ymyz "kederli" ile aramyzda özel bir yazy?ma gerçekle?ti. Kederli, “garanti” sözcü?üne buldu?u kar?ylyklary bana gönderdi. Bu kar?ylyklaryn içinde “güvencelik” diye bir sözcük bulunmaktaydy. Bu sözcük bana TDK Türkçe Sözlük’te geçen “güven akçesi” sözünü anymsatty.

güven akçesi: Herhangi bir sorumluluk yerine getirilmedi?inde kar?y tarafça el konulacak para.

Bu açyklama bana “ipotek” kavramyny ça?ry?tyrdy. ( Ara not: Ypotek yalnyzca mala ve mülke mi konuluyor? Paraya da ipotek konulabilir mi? Bilgisi olan varsa lütfen belirtsin.) Dilimize fena halde yapy?an “mortgage”den kurtulmak için “güvencelik” sözcü?ü bize bir çyky? yolu gösterir mi? Benim aklyma gelen öneriler ?unlar:

güvencelik sistemi / dizgesi
güvencelikli konut (edindirme )

veya
güven akçeli konut

Bu öneriler biraz uzun, benimsenir mi, yaygynla?yr my, bilinmez. En azyndan bize bir fikir verir diye dü?ünüyorum. Sözcü?ün gerçek bulucusu kederli’ye te?ekkürler.

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Melan
öncelikle geçmiş olsun
Mortgage için önerim
GÜNEKONDU sözcüğüdür.
Halkımızın benimseyeceği ve gecekondu'nun yola çıkarak, yasalara uygun ve borcu güne yayılan konut anlamına gelen günekondu sözcüğünü öneriyorum.
KIDIMKONUt ise daha önce önerdiğim bir sözcüktü.
Kıdıdm kıdım ödenerek alınan konut anlamına geliyor.
Bu konuda TDK ve dilimiz sitesi elini çabuk tutmalı ve düzenlenecek yasada seçilmesi uygun görülen sözcük yeralmalıdır.

Kolaylıklar diliyorum.
Sizin de günekondunuz olsun.
Ben 19 yıl önce günekondu sistemi ile bir ev sahibi oldum.

Üç yüz gün sonra günekondu artık bana ait bir ev olacak.
Gününüz aydın olsun.
selam, sevgi ve saygılar
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Ozan Bey,
Kendimi bildim bileli "garanti" sözcü?ünün Türkçe kar?yly?y olarak "güvence" diye bir sözcük kullanylyyordu sözlüklerimizde , basyn ve konu?ma dilinde. Sanyrym bazy arkada?larymyz, Türkçe kar?yly?y yerle?mi? olan bazy yabancy sözcüklere yeni kar?ylyk arayy?laryna girmekle hata ediyor. Çünkü, bizim i?imiz, Türkçe kar?yly?y olmayan sözcüklere kar?ylyk aramak olmalyyken sanyrym dalgynlykla kar?yly?y olan sözcüklere de yeni bir kar?ylyk bulmaya çaly?arak yeni bir kary?ykly?a yol açyyoruz. Lütfen bu noktaya da dikkat edelim. Yani "garanti"nin iyice yerle?mi? "güvence" gibi bir kar?yly?y varken Sayyn Kederli'nin "güvencelik" gibi bilinmeyen bir sözcük ortaya atmasyny do?rusu yadyrgyyorum. Ayryca bu tip sözcükleri yeniden tarty?maya açmamyz, bu sitenin amacyna ters dü?müyor mu sizce de?
Bana kalyrsa bu tip öneriler geldi?inde, ilgili arkada?ymyzy uyaralym. En iyisi bu de?il mi sizce de?
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sanyrym olayy tam olarak anlatamadym. "Fazla ayryntyya girmeyeyim." derken önemli bir ayryntyyy atladym.

"kederli" dostumuz "güvencelik" sözcü?ünü "garanti"ye birebir kar?ylyk olarak önermedi. "Garanti sözcü?üyle ba?lantyly di?er sözlerden birisi için uygun olabilir mi?" diyerek bana dany?ty. "Garanti"nin birebir kar?yly?y "güvence"dir. Ancak, sözcü?ün bir de "kesin, kesinlikle..." gibi anlamlarda kullanyldy?yny görüyoruz: "Bugün garanti ya?mur ya?acak." Bunun gibi garanti sözcü?ünün de?i?ik kullanymlaryna uygun dü?ebilecek sözcükleri syralamy?. "Güvencelik" de bunlardan biriydi. Yalnyzca, aklyna gelen örneklerin do?ru olup olmady?yny sormak istemi?. Di?er çykarymlary ben yaptym.

Evet, "garanti" dile yerle?mi? bir sözcüktür; ancak bunun yanynda "güvence" de dile yerle?mi?tir. Sayyn kederli "'güvence'yi kaynak alarak neler türetebiliriz?" sorusuna yanyt aramy?.

Türkçe kar?yly?y olmayan sözcüklere öncelik tanynmasy gerekti?ine katylyyorum. Bu konuda haklysynyz. Gücümüzü asyl bu alanda kullanmalyyyz. Ancak, "dile yerle?mi? yabancy sözcük" tanymynyn çerçevesini çok iyi çizmeliyiz. A?elimize yeni katylan birinin gönderdi?i bir iletide "Cevap sözcü?ü dile yerle?mi?tir, 'yanyt' uydurukçadyr." gibi bilgisizce söylenen görü?ler de syralandy. Türkçenin en eski sözcüklerinden birine "uyduruk" diyen malum kö?e yazarynyn ve onun her dedi?ine kolayca inananlaryn bu garip dil anlayy?lary insanlary olumsuz yönde etkiliyor.

Konu biraz uzady. Sanyrym, sorularynyza tam bir yanyt veremedim. Kusura bakmayyn. Çünkü, kimi kavramlaryn synyry belli de?il. Daha do?rusu ki?ilere, kurumlara göre de?i?en kavramlar / tanymlar var.

Söylemek istedi?im, önce "dile yerle?mi? yabancy sözcük" kavramyny iyice belirginle?tirelim. Çünkü, yukaryda da belirtti?im gibi, bu kavramy herkes kendi algylayy?laryna göre biçimlendiriyor. Ortak bir tanymda uzla?alym. Bu uzla?y da dilimiz.com'un sözcük türetme gerekçeleri konusunda toplu bir duru?unu simgelesin. Sonra yolumuza devam edelim.

Saygylar.

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Başlıkta "mordgage" yazılmış ama doğrusu "mortgage" tabi...Aslında sorun; yetkililerin (bu uygulamayı ülkeye getirmeye çalışan devlet yetkilileri) kavramı adıyla birlikte getirmeleri. Böyle yapmalarının nedeni ise; kanımca kendilerini devrim yapan yenilikçiler olarak görmeleri galiba. Öyle olunca da şu bildiğimiz ve yıllardır kullandığımız "ipotekli satış" ya da "tutulu satış" sistemi sihirli bir sözcükle yeniden pazarlanmış oluyor... Tıpkı yılların İMF(İMEFE)sinin son yıllarda AYEMEF olması gibi...Büyük oranda göz boyama...İşin kötü yanı "göz boyarım derken dili bozuyorlar"...
Kullanıcı kimliğini göstermakbas tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Konu açıklığa kavuştuğu için çok sevindim.

Sözünü ettiğiniz konular üniversitelerimizdeki en büyük sorunlardan biridir. Bilimselliğin yerine aşırı duygusallık, sağduyunun yerine kavgacı üslup yerleşince üniversitelerimiz gerçek amaçlarından sapmaya başlıyor. Bu yüzden dünyadaki ilk 500 üniversite içinde Türkiye'den hiçbir üniversite bulunmuyor.

Kökenbilimi gibi, çalışma koşulları çok güç olan, çok fazla bilgi birikimi ve uzmanlık isteyen konulara bile sizin belirttiğiniz gibi yine siyaset bulaşıyor. Böyle olunca da dilbilimin araştırma ve inceleme ölçütlerini bilmeyen, bilimsellikten nasibini almamış, gerçek mesleği dilcilik olmayan kimi yazarlar meydanı boş bulup "uyduruk uyduruk" savlarla insanların kafasını karıştırıyorlar. "Yanıt" gibi, Türkçenin en eski sözcükleri, en güzel incileri; Türk milletinin en özgün buluşları kimi bilinçsizler yüzünden küçük görülüyor. Sonra da birileri, kendi dilinin öz sözcüklerini küçümseyenlerin saçma sapan savları "Dilimiz.com" gibi güzel bir ağeline yazabiliyor. (Bu konuyu sözünü ettiğim başlığın altına yazacaktım; ancak o başlığı bulamadım.)
...

Konu başlığı "mortgage" idi; ama konu farklı bir alana kaydı. Bunları ayrı bir başlık altında konuşur, tartışırız.

Bence, "mortgage" için önerilen iki sözcük üzerinde tekrar düşünelim : "ipotekli (tutulu) satış" ve "yayılı borç."

Alıntıyla Cevap Gönder
Sayyn Melan
Önerilen sözcükler için yediden anket kö?esi açar mysynyz

Arkada?lara önerim ?u olacak. Tutulu, tutuklu kökünden olan sözzükler tutunmasy zor olanlardandyr.
Vatanda? aldy?y evinde tutklu gibi bir sözcükle anylmak istemez. Yirmi yyl tutulu tutulu diye diye insanlaryn psikolojisini bozmaya hakkymyz yok.
Günekondu ise bu açydan insanyn içine ferahlyk veren bir anlam ta?yyor.
Bilmem haksyz myyym ?

GÜNEKONDU benimsenecektir. (mortgage!a ölüm '.. Ya?asyn günekondu

isterseniz isim vermeden yakyn dostlarynyza önerin ne yanyt verecekler.
Ben denedim.
Be?enildi.

Selam, sevgi ve aygylarymla
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgili Recep Bey ve dostlar. Sormacayı teknik nedenlerden dolayı şu an için açamıyorum. En kısa zamanda başlatacağım.

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Sağ olunuz
Yasa çıkmadan bu çalışmalarımızı sonuçlandırıp, önerilerimizi bildirelim.
Selam, sevgi ve saygı tüm dil dostlarına.
mortgage
Akif Ugurlu
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
mortgage için önerim "ödemeli konutlar"

Akif Uğurlu
Psikiyatri Uzmanı
Şair

Ankara
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Mortgage kavramının temelinde uzun vade kavramı yatmakta olup, bu kavram için dilimizde evladiyelik (öz dile uyarlanmış biçimiyle de 'oğulluk') sözcüğü bulunmaktadır.

Ayrıca, 'ev' kavramına vurgu yapılmak istenirse, boyunduruk sözcüğü örneksenerek 'evindirik' sözcüğü de türetilebilir. Ancak bu sözcük, günümüz Türkçesi açısından yadırganabilecek bir sözcük gibi durmaktadır.

Öte yandan, bence en uygun karşılık, sayın Ali Püskülloğlu'nun önerisi olan 'evedindirme'dir.

Saygılarımla.

Alıntıyla Cevap Gönder
Daha önce Almanya (Frankfurt)'da bu tür sistemlerle ev alym satymy yapan bir dostum için mü?terilerine yönelik tanytym mektubu yazmy?tym. Bu mektupta bugün bize sunulan "mortgage" sistemini anlatmaya çaly?yyorduk. ?u günlerde Türkiye'de sanki yeni ke?fedilmi? gibi abartylarak millete sunulan sistemin aynysyydy. Ama sistemin ady yoktu. Sadece yapylan i?in yöntemi belliydi. Bu i?i adlandyrmak üzere dü?ünürken "Sizleri ev sahibi yapaca?yz, evsizleri EVLENDYRECE?YZ" söylemi ön plana çykty. Böylece bu sisteme çarpycy ve ilgi çekici bir ad bulunmu? oldu. Söylenildi?inde gülümseten bu sözcük çok tutuldu ve be?enildi. Pek çok ki?i EVLENDYRME sistemiyle ev sahibi oldu (Ben de onlardan biriyim Very Happy ). Gerçekten kira öder gibi -hatta daha da uygun ko?ullarla- sistem yürüyor. Ady da hâlâ "Evsizleri EVLENDYRME SYSTEMY

Burada bir ?eyi özellikle vurgulamak istiyorum. Bu i?e bel ba?layanlaryn mutlaka i?in ehli ki?ilerden, uzun vadede neler olabilece?i sorularynyn yanytyny çok iyi ara?tyrmalary gerekir. Aksi halde bir zamanlaryn yürekleri da?layan bankerzedeleri durumuna dü?ülebilir.

Bu anlattylarymdan yola çykarak, ilk söylenildi?inde gülücüklere neden olan bu sözcü?ün, verdi?i sycaklyktan dolayy ady batasyca so?uk MORTGAGE sözcü?ü yerine kullanylmasyny öneriyorum.

EVLENDYRME sistemi ile tüm evsizlerin ev edinmesi dileklerimle.

Bu arada sayyn PÜSKÜLLÜO?LU silinen yorumlarda "EVEDYNDYRME sistemi"ni önermi?ti. Buradan yola çykarak söylemindeki akycylyk nedeniyle Nuri Beyin "EVEDYNYM" önerisini de saygyyla kar?ylyyorum. Verdi?i örneklerden de anla?ylaca?y gibi çok rahat bir kullanyma sahip. Tek sorun sözcü?ün yapysyndaki "-dyr" ekinin çykarylarak ettirgenlik kavramyndan uzakla?my? olmasydyr. Oysa bu i?i, yani ev edinmeyi sistem sa?lamakta, yaptyrmaktadyr. Alycy kendisi edinmiyor. Bu çaty ekleri arasynda bocalarken dostlarymyza gönüllerince, bir çaty edinebilmeleri dileklerimizi sunuyorum. Very Happy

Sonsuz saygylarymla

NOT: Sanyrym bu açyklamalarym, site giri?imizdeki sormaca tanytymynda yer alan "EVLENDYRME Sistemi"ni okuyup "Acaba bir yanly?lyk my var?" diye beni uyaran, ilgilerini esirgemeyen tüm gönül dostlaryna yeterli olmu?tur. Sitemizi sahiplenen ve ilgilerini esirgemeyen tüm katylymcy dostlara ve konuklarymyza sonsuz te?ekkürler. Gördü?ünüz gibi bir yanly?lyk yok. Üstelik bu çok çarpycy gelmi? olmaly ki okunma sayymyz ?u anda a?a?y yukary 4000 (18-22 Eylül arasy). Rolling Eyes

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2