Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
BURASI TÜRKİYE Mİ? İŞ YERİ ADLARINDAKİ YABANCILAŞMA
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
DİKKAT bu bölüm GİRİŞ sayfasında yer alan YENİLİKLER bölümündeki BURASI TÜRKİYE Mİ ? adlı sayfada yayınlanan resim ile ilgili olarak açılmıştır. Öncelikle o resmi görmenizi öneririm.

Kısa yol: http://www.dilimiz.com/belgeler/burasitr.htm

------------------------------------------------------------------------------

Utancımdan söyleyecek söz bulamıyorum. Embarassed

Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Frankfurt'un orta yerinde Münchiner Strasse diye bilinen bir cadde var. Kesinlikle o caddenin fotoğrafını çeksek ve bu iki fotoğrafı yan yana koysak daha Türkçeci ve Türkiye'ye yakışır bir cadde olduğunu göreceksiniz.

Demek ki Almancı diye küçümsenen, tüm olumsuzluklara rağmen kendi kültürünü yansıtmak isteyen, Türklüğünü her fırsatta tabelelarına yansıtarak bunu göğsünü gere gere vurgulayan bu insanları bir kere daha kutlamak gerekiyor.

Türkiye'deki iş yeri sahiplerine örnek olması dileklerimle.

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Yaz tatilinde Türkiye'ye geldiğimde Keçiören hudutlaryna gelene kadar gördüğüm tabelalar tatilimin ilk gününde beni son derece üzdü. Dolmuşla giderken yol boyunca Keçiören'deki tabelaları inceledim. Daha doğrusu gözlerim yabancı sözcüklerle donatılmış tabelaları aradı. Ama hayret hiç yoktu. Şaşırdım. Daha sonra gazetelerden okuduğum bir haberle olayın iç yüzünü öğrendim. Bu güzel sonuca belediyece çıkarılan bir düzenlemeyle ulaşıldığını anladım. Hatta TDK'nin dilimizi sahiplenme, koruma adına belediye başkanını ödüllendirdiğini de duydum.

Bu kiii Sayın Turgut ALTINOK'tu. Çalışmalarıyla tüm belediye başkanlarına örnek olması arzulanan, Keçiören (Ankara) Belediye Başkanı Sayyn Turgut ALTINOK. Önce dilini seven bir Türk sonra da Keçiörenli bir vatandaş olarak saygılarımı sunuyorum. Dilimiz ve bu dile gönül verenler bu hizmetinizden dolayı size minnettardır. Sizi ve şahsınızda tüm Belediye Meclisi üyelerini kutluyorum.

Sayın ALTINOK'un açtığı bu yola tüm belediye başkan ve yetkililerini davet ediyorum. Gelin bu resme siz de bakın ve sonra kararınızı verin.

Saygılarımla

Not: Ayryca mektubuma cevap verme nezaketinden dolayy da kendi adyma Sayyn ALTINOK'a ?ükranlarymy sunuyorum.

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Arl23, 2006 17:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 13 kere değiştirildi.

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Tahsin MELAN

Türk dili ve onun korunması konusundaki görüş ve çalışmalarınızı anlatan yazınızı aldım. Gösterdiğiniz hassasiyete ve ilgiye teşekkür ederim. Dil ve kültür bir milletin özüdür, benliğidir. Dil ve kültür gibi milli değerlerini kaybeden toplumların ayakta kalması mümkün değildir. Türkçemiz ve Türk kültürü tarihte büyük medeniyetler kurmuş zenginliklerle doludur. Ancak günümüzde kendini küçük görme ve özenti sebebiyle Türkçede ve Türk kültüründe erozyon yaşanmaktadır. Her geçen gün toplumumuzda Türkçeye yabancılaşma eğilimi artmaktadır. Ülkemizdeki kültürel yozlaşma ve yabancı kültürlerin etkisi tehlikeli boyutlara ulaşmış durumdadır. Cadde sokak ve işyerlerinin tabelalarına baktığımızda da bu yozlaşmayı görmekteyiz. Görüntü maalesef yabancı bir ülkeyi andırmaktadır. Bu duruma bir an önce dur demek, bu konuda toplum olarak duyarlı olmak, dilimize ve kültürümüze sahip çıkmak zorundayız. Türkçemize ve kültürümüze sahip çıkmazsak geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz gençlerimiz ve çocuklarımız kendi kültürüne yabancı nesiller olarak yetişecektir. İş yeri tabelalarını işgal eden ve adeta yabancı bir ülkeyi andıran görüntünün ortadan kaldırılması için yerel yönetimlere büyük görevler düşmektedir.

Biz Keçiören Belediyesi olarak bu yozlaşmayı önlemek için Belediye Meclisimizde aldığımız bir kararla Türkçe isim taşımayan iş yerlerine ruhsat vermiyoruz.

Bu vesile ile ilginize tekrar teşekkür eder selam ve saygılar sunarım.”

Turgut ALTINOK

KEÇİÖREN BELEDİYE BAŞKANI
Kullanıcı kimliğini gösterTurgut ALTINOK tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
tebrikler
gençyazylym
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Herkese selam arkadaşlar,
ben de bir Ankaralı olarak Keçiören Belediye Başkanı Sayın Turgut ALTINOK'u ve Keçiören Belediyesi Yetkililerini tebrik ediyorum. Umarım bu düzenlemeyi kısa zaman içerisinde tüm Ankara'da ve tüm Türkiye'de görürüz.

Türk Milletini yöneten tüm yöneticilerden de bu konuda aynı hassasiyeti göstermelerini bekliyorum. İnşallah en kısa zamanda bu konuyla ilgili büyük adımlar atılır.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Sizi bütün içtenliğimle ayakta alkışlıyorum sayın başkan ve belediye meclis üyeleri! Var olun! Ne mutlu size!

Türkçemizin ve Türk kültürünün yuvarlanmakta olduğu karanlık çukurları görüp bunları tek tek kapatma yoluna gittiğiniz için...Başkalarının yaptığı gibi ilgisiz ve korkakça davranmayarak sorunların üstüne üstüne gittiğiniz için...Ses bayrağımız Türkçemizi göklere yükselttiğiniz için..."Ne yapalım yasalar çalışmamıza olanak tanımıyor." bahanesinin ardına gizlenenlere tokat gibi yanıt verdiğiniz için...

Bir Türkçe öğretmeni olarak bu örnek davranışınızı öğrencilerime anlatacağım. "Bu ülkede Turgut ALTINOK gibi başkanlar var." diyeceğim. İleride içlerinden biri başkanlık kotuğuna oturursa, sizi örnek alsın diye...

Türkçemizin karanlık günlerinde parlak bir ışık olduğunuz için sizi ve belediye meclisinizi gönülden kutlarım.

Saygı ve sevgilerimle...
Ozan Aydın

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
Ankara'nın böyle bir uygulamaya gerçekten ihtiyacı vardı.
Keşke her tarafında bu uygulanabilse.
Kullanıcı kimliğini göstererpay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
Burası Türkiye! ne yazık ki şu anda durum bu. Benim ülkemde benim çocuklarım daha Türkçe ogrenmeden ingilizce ogretilmeye çalışılırsa olacağı ne yazık ki bu. Bu durumu bu hale getirenlere duyurmak lazım sesimizi. ben de bir Keçiörenliyim ancak bu iş bütün milletimze düşüyor önce Türkçe... gerisi sonra da gelir... saygılarımla Türkçe Sevdalıları
[/i]
Kullanıcı kimliğini gösteroğuz çetin tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,
Hollanda`da yaşayan bir Türkçe öğretmeni olarak, bu konuyla ilgili 10 yıl kadar önce bir okul bitirme tezi hazırlamıştım: http://home.tiscali.nl/emir_ozturk
O zamanlar bu kirlenme, şimdikine oranla daha başlangıç durumundaydı. Tezimde saptamalarımı ve kaygılarımı açıkca dile getirmiştim. Ne yazık ki, o günkü kaygılarım bugün gerçekleşmiş durumda. Devletimizin bu konuda adamakıllı adımlar atması lazım. Bu yapılmadığı sürece, "bugünümüz, yarınımızdan hep daha kötü olacaktır" sözkonusu TÜRKÇE olduğunda.
Saygılarımla...

Emir Öztürk
Rotterdam
Kullanıcı kimliğini gösteremir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 64
Alıntıyla Cevap Gönder
Keçiören Belediyesinin bu uygulamasını duyunca sadece aklımdam "helal olsun" demek geçti. Bu konudaki hassasiyetlerinin diğer resmi kurumlara da örnek olabileceğini temenni ediyorum. Türkçe'mizi kirletecek ne kadar çok insan varsa, Türkçe'mizi koruyup nesilden nesle taşıyacak o kadar insan var.
Kullanıcı kimliğini gösterAdem Taş tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle böyle bir site yapımında emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ederim ..

Bu şu anda büyük bir hizmettir.

Benim sizden ricam yanlış hatırlamıyorsam işyerlerinde asılı olan tabelalarda bulunan yabancı içerikli (Türkçede bulunmayan) kelimelerin kaldırılması noktasında bir kanun var mıdır ve neler yapılabilir? Bu konuda yardımcı olmanızı rica ederim ..

Saygılarımla
Kullanıcı kimliğini gösterYasin ÇOLAK tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 25
Alıntıyla Cevap Gönder
Bildiğim kadarıyla belediye meclisleri karar verebiliyor.

Bildiriler: 101
Alıntıyla Cevap Gönder
Tahsin Hocam burası Türkiye de bunları yapan Türk mü diye sormak lazım. Ağzıma gelen bazı sözler var ama buranın güzelliğine yakışmayacağı için söylemiyorum. Ama içimden söylememe de kimse engel olamaz. Rolling Eyes
Kullanıcı kimliğini gösterS.Ekrem tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Keçiöeren'e gitmiştim. Gerçekten dediğiniz gibi bir yer. Devamlı gelişen üstelik temiz bir bölge. Çalışan kim olursa olsun yanındayız. Tebrikler.
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Neden iş yerinize Türkçe isim seçmiyorsunuz?

Saygıdeğer iş yeri sahibi;

Anneniz, size hangi dilde isim verdi? Hangi dilde ninni söyledi? Hangi dilde masal anlattı? Peki, siz neden iş yeri isminizde yabancı dili tercih ettiniz?
Dünyanın en zengin dillerinden biri olan güzel Türkçe’mizle kendinizi tam olarak ifade edemeyeceğinizi mi, yoksa yabancı dille isimlendirdiğiniz için daha ayrıcalıklı ve çağdaş olduğunuzu mu düşünüyorsunuz?
Bayrağımız nasıl bağımsızlığımızın sembolü ise dilimiz de var oluşumuzun anahtarı değil midir?

Türkiye’de bir Türk’e ait iş yerinin yabancı dilde olması bizi derinden üzmekte, bu tür davranışlar geleceğimiz ve çocuklarımız adına çok ciddi kaygılar duymamıza neden olmaktadır. Peki siz, çocuklarınız adına ne zaman ve ne için kaygı duyarsınız ?

Lütfen iş yerinizin ismini bir daha düşünür müsünüz?

Prof. Dr. Gül Durmaz (Eskişehir Türk Ocağı Hanımlar Kurulu Başkanı)

24 Şubat 2005 Perşembe http://www.turkiyegazetesi.com
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Lütfen okuyalym
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Bu resim burası Türkiye mi dedirtiyor. ama şunu eklemek gerekmiyor mu? bu gün kaç insan türkçe kelimelere sahip çıkıyor. özellikle batıya duyulan ilgi ve hayranlık sonucunda kaç kişi benliğini yitirmemiş. Şu an internetteyim. etrafta bir çok arkadaş mesajlaşma yani chat ile uğraşıyor. biz bunlarla uğraşırken bir çok Avrupa ülkesinin isteklerini yerine getiriyoruz. Uyuklayan Türkiye ve Türk genci. Artık kılıç ve topla yapılan savaş dönemi sona ermiştir. Türkiye üzerinde ki emellerini Avrupa ülkeleri benlik ve kültür yozlaşmasına sebep olacak şekilde gerçekleştirmek istiyor ki resim bunu açıkça ortaya koymakta. En basit örneğiyle Anadolu şivesiyle konuşan o tertemiz insanlar artık alaya alınıyor. bunu hepimiz biliyoruz. Ben de bir Anadolu,Türkiye vatandaşı olarak bu durumdan son derece rahatsızlık duymaktayım. bu konuda binlerce satır yazabilirim. Lütfen burası Anadolu olmaktan çıkmasın. Batı yüzlerce yıl Osmanlı Devletinin kültürüne hayranlık duymuştur. Bu herkes tarafından bilinen bir şey. Mete Han Çin'i dize getirmiş ancak Milli kültürün zarar görmemesi için Çin'e girmemiştir. Lütfen bir yerlerden başlayarak Bir şeyler yapalım. yabancı sözcüklerden vazgeçip bizim insanlık tarihi kadar eski tarihimizi ve bizi ayakta tutan kültürümüzü koruyalım. Türk'ün Türk'ten başka dostu yok!!!
Kullanıcı kimliğini gösterTarihçi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostum öncelikle aramıza hoş geldiniz diyorum.

Bu siteiyi oluşturmaya başlarken amacımı sorsalar, inanın sizin söyledikleriniz ilk söyleyeceklerim olurdu. Kısa ve öz yorumunuz altındaki gerçeklerin herkes tarafından da görülmesi, bilinmesi sizlerin birlikteliğiyle olacaktır. Ozan Beyin dediği gibi "omuz omuza" bu birlikteliği güçlendirmeliyiz ki sesimiz ses getirsin. Bu görüş doğrultusunda, bir yerlerden başlamak, sahiplenmek adına; birimiz hepimiz, hepimiz dilimiz, kültürümüz, geleceğimiz için buradayız.

Saygılarımla

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 3 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2