Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu forumu oluşturarak sesimizi duyurmamızı ve bilgilenmemizi sağlayan,düşüncelerimizi paylaşabilmemize olanak veren kişilere teşekkür etmek isityorum, foruma yeni katılan biri olarak.

Malesef bu manzara her zaman kendi sokaklarımızda yürüken karşılaştığımız artık doğal kabul edilen hatta gelenek halini alan bir aldanmacadan başka bir şey değildir.
Gördüğümüz daha çok müşteri çekme,herkesten farklı olma, gibi kişisel çıkarların ve Avrupalı olma özentisinin bir sonucudur.

Bir genç olarak her zaman, özünden kaçanın kendini kaybedeceğini düşünüyorum.Bir milleti millet yapan en önemli şeylerin dini,dili,bayrağı olduğunu belirtmek istiyorum.Bazı genç arkadaşlarımın kendini kanıtlama,kültürlü gösterme adına yabancı (İngilizce) kelimeleri
pervasızca kullanmalarını kınıyorum ve malesef TV deki bilgili insanların anlam veremediğim bir biçimde ,aydın kişi olma sıfatıyla, yabancı terimleri Türkçemize sokmalarına şiddetle karşı çıkıyorum.

Şunu rica etnek istiyorum edebiyat ve Türkçe öğretmenlerimizden lütfen yeni yetişen neslimize Türkçeyi,okumayı sevdirin bunu ancak siz yapabilirsiniz.Bugün Fazıl Hüsnü Dağlarca'dan iki satır şiiri ezbere okuyabiliyorsam bunu orta okuldaki Türkçe öğretmenime borçluyum.
Sürçü lisan ettiysem affola,saygılarımla............
Kullanıcı kimliğini göstererce tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Sayın Turgut ALTINOK
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın ALTINOK

Öncelikle duyarlılığınızdan dolayı sizi canı yürekten kutluyorum...,

Ben Kuşadası'nda yaşıyorum ve bu sorun ilçemizin gezim bölgesi olmasından dolayı oldukça fazla.Gençler olarak buna dur demek ve artık bu utanç unsurlarıyla kendimizi gezmenlere beğendirmeye çalışmak istemiyoruz.

Bu hususta bize yapmamız gerekenler hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılarımla

<esari6036@hotmail.com>
Kullanıcı kimliğini gösteresari tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Burasy Türkiye?!..Dükkan sahipleri de Türk(!)
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 87
Alıntıyla Cevap Gönder
Turgut Altynok 'u kutlarym.
Böyle böyle hedefe varylabilir kanysyndayym.

Ne desem bilmem ki...
En do?rusu bu dükkanlara girmemek, aly?-veri? yapmamak.
Ama; nerede o bilinç, nerede o duyarlylyk, nerede o Türkçe (Vatan) sevgisi?!..
Çok çaly?mamyz lazym, çoookkkk... Very Happy Very Happy
(Mesajyn altyna bir gülümseme eklemek istedim : Suratlaryn hepsinin açyklamasy Yngilizce... Bu ?ekilde ne yapylabilir ki?!...)
Kullanıcı kimliğini gösterİsmet Barlioğlu tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Öncelikle Türkçe'ye sevdalı olan ve Türklük şuuruyla hareket eden tüm Türkçe neferlerine saygılarımı sunarım. Bu uygulamayı tüm şehirlerimizde görmek en büyük ümidimiz. Türküm ve bundan şeref duyuyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Turgut Altınok'u bu icraatından dolayı kutluyorum.

Darısı bizimkilere.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Sinan AYGÜN ve onun gibi düşünüp desteklerini esirgemeyenlere sonusuz saygılar. Bunun örnek bir girişim olması dileklerimizle.

Alıntı:

ATO’DAN İŞ YERLERİNE TÜRKÇE İSİM ÇAĞRISI

ATO BAŞKANI AYGÜN: “NASIL ÇOCUĞUMUZA HANS, JACK, TOM ADINI KOYMUYORSAK, İŞ YERLERİMİZE DE ÜRÜNLERİMİZE DE YABANCI İSYMLER KOYMAMALIYIZ

SİMİTİ SİMMİT, BALONU BALOON, SALONU SALOON, PAZARI BAAZAR ŞEKLİNDE YAZARAK TÜRKÇEYİ EĞİP BÜKÜYORUZ

GELİN BU TOPLUMSAL TALEBİ BİR KAMPANYAYA DÖNÜŞTÜRELİM. İŞ YERLERİMİZİ, ÜRÜNLERİMİZİ YABANCI İSİMLERDEN ARINDIRALIM

............

Yazının tamamı için bağlantı:

http://fireball.atonet.org.tr/turkce/bulten/bulten.php3?sira=334

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Arl23, 2006 18:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
Alıntı:
"Tahsin Melan"DİKKAT bu bölüm GİRİŞ sayfasında yer alan YENİLİKLER bölümündeki BURASI TÜRKİYE Mİ ? adlı sayfada yayınlanan resim ile ilgili olarak açılmıştır. Öncelikle o resmi görmenizi öneririm.

Kısa yol: http://www.dilimiz.com/belgeler/burasitr.htm

------------------------------------------------------------------------------
Utancımdan söyleyecek söz bulamıyorum
demiş Tahsin Melan kardeşimiz
Ben de, gözümün karasuyundan bakacak göz bulamıyorum.

Bu resimde bir tek noksan var:

Ege belediyelerinin ve TDK'nin
Lağım Arıtma Aracına verdiği
Vidanjör yazılı bir necaset aracı...

Bir de, İstanbul belediyesinin, üzerinde
Dilenci Toplama Aracı

yazılı taşıtı......

En son Kederli tarafından Pts Ekm17, 2005 21:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Kullanıcı kimliğini gösterKederli tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Yazıklar olsun demekten başka inanın diyecek başka söz bulamıyorum.Öfkem ve üzüntüm beynimin işleyişini durdurdu....
Evet böyle şeyler vardı duyuyorduk, görüyorduk da ama böylesini........
Kullanıcı kimliğini gösterSevi tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Hedef: Türkçe Y? Yeri Adlary
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 66
Alıntıyla Cevap Gönder
De?erli Vatanseverler,

Amacymyz yasalar çykarttyrarak, kibar önerilerde bulunarak, çe?itli te?vik edici çaly?malar düzenleyerek tüm yabancy isimleri de?i?tirmek.

Neden derseniz ülkesini ve yüksek istikbâlini korumasyny bilen Türk milleti dilini de yabancy diller boyunduru?undan kurtarmalydyr. Türkçenin ba?ymsyzly?yny gösteren önemli noktalardan biri i? yeri adlarydyr. Kentlerimizde bunu görebilmek en do?al hakkymyzdyr. Ysimlere bakynca "Burasy Türklerin mi?" sorusunu dü?ünmemek için bunu hedefledik.

Yararly olunaca?yna, bary?a çaly?ylaca?yna emînim.

Bir yasa var, bu yasa sâyesinde levhâsynda (tabelâsynda) yabancy hârf kullanan tüm i? yerleri hakkynda savcyly?a ?ikâyet dilekçesi verebiliriz.

"Madde 4 – Halk tarafyndan vaky müracaatlardan eski Arap harfleriyle yazyly olanlarynyn kabulü 1929 Haziranynyn birinci gününe kadar caizdir. 1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasyndan itibaren Türkçe hususi veya resmi levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazylary ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayry mevkut gazete, risale ve mecmualaryn Türk harfleriyle basylmasy ve yazylmasy mecburidir."

Yasa hâlen geçerlidir. Kaynak.

Yasa ihlâlinin cezâsy 2 aydan 6 aya kadar hapis:

"Madde 222- ... 1.11.1928 tarihli ve 1353 sayyly Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkynda Kanunun koydu?u yasaklara veya yükümlülüklere aykyry hareket edenlere iki aydan alty aya kadar hapis cezasy verilir."

Levhâlarynda Türk hârflerini kullanmayanlar hakkynda cumhûriyet savcylyklaryna verilmek üzere örnek bir ?ikâyet dilekçesi hazyrlanmy?tyr.

.............................................. Cumhûriyet Ba?savcyly?yna,

?ikâyette Bulunan: .......................................................................... ...........................................................................................................

?ikâyet Edilen: ................................................................................. ...........................................................................................................

Konu: 1353 sayyly Türk Hârflerinin Kabûl ve Tatbîki Hakkyndaki Kânûna Aykyry Davranylmasy.

Açyklama: 1. Levhâsynda (Tabelâsynda) “............................................” yazan i? yerinin sâhibi “............................................” levhâsyndaki yazydan ötürü 1353 sayyly Türk Hârflerinin Kabûl ve Tatbîki Hakkyndaki Kânûnun 4. Maddesine aykyry davranmaktadyr.

2. 1353 sayyly Türk Hârflerinin Kabûl ve Tatbîki Hakkyndaki Kânûnun 4. Maddesi:

Madde 4- Halk tarafyndan vaky müracaatlardan eski Arap harfleriyle yazyly olanlarynyn kabulü 1929 Haziranynyn birinci gününe kadar caizdir. 1928 senesi Kanunuevvelinin iptidasyndan itibaren Türkçe hususi veya resmi levha, tabela, ilan, reklam ve sinema yazylary ile kezalik Türkçe hususi, resmi bilcümle mevkut, gayry mevkut gazete, risale ve mecmualaryn Türk harfleriyle basylmasy ve yazylmasy mecburidir.

3. 5237 sayyly Türk Cezâ Kânûnunun 222. Maddesinde 1353. Kânûna aykyry hareket edenlere alty aydan iki aya kadar hapis cezâsynyn verilece?i söylenmektedir.

Sonuç: Dilekçemizin kabûlünü, ..............................'yn hapis yatmasy veyâ para cezâsy almasy yerine levhâsyny (tabelâsyny) Türkçe hârf ve sözcüklerle de?i?tirmesi yönünde yasal i?lem yapylmasyny saygylarymla arz ederim.

Eme?i geçen de?erli Savunman (Avukat) Duygu Tekay'a te?ekkür ederim. Te?ekkür etmek için d_tekay@yahoo.com.

Türkçe i? yeri adlarynda yasa için iki yol var:

1. Belediye meclisleri.
2. Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Birinci yolun uygulandy?y iki il var: Aydyn ve Denizli.

Neden sâdece Aydyn ve Denizli? Çünkü di?er 50 küsür belediye ya tavsiye karâry ya sâdece ruhsattaki isimlerin Türkçe olmasy için yasa çykarmy? ya da Türkçe i? yeri adlaryna özendirici çaly?malarda bulunmu?. Hem ruhsatlarda hem de levhâlarda Türkçe ad zorunlulu?u ise sâdece bu iki belediyeye özel, yalnyz çykarylan yasalarda yasanyn yürürlü?e giri? târihinden önce açylan i? yerleri muaf tutulmu?. O yüzden tam istedi?imiz gibi bir yasa olmasa da en azyndan yeni açylan i? yerlerini Aydyn ve Denizli'de ?ikâyet edebilece?iz.

Ykinci yol ise genel bir yasadyr. De?i?memek üzere kabûl edilmelidir.

Ykinci yol için elimizde Türkçe adlar olmasa da hârfler için hazyr bir yasa bulunmaktadyr. Yâni yasamyz, cezâmyz, ?ikâyet dilekçemiz bile hazyr. Tek yapylmasy gereken levhâlarynda (tabelâlarynda) Türk hârfleri bulunmayan i? yerleri hakkynda savcyly?a ?ikâyet dilekçesi vermek.

Türk hârflerinin zorunlulu?u yasasy ve icrâsy Türkçe adlaryn bel kemi?i olacaktyr. Yleride genel bir Türkçe ad yasasynyn çykarylmayaca?yndan ?üphem yok.

Tahsin Hoca'm levhâlarynda Türk hârflerini kullanmayanlaryn savcyly?a ?ikâyet dilekçesiyle ihbâr edilebilece?ini ve örnek bir ?ikâyet dilekçesini herkese ortak bir sanal mektupla (e-mek) gönderebilir misiniz?

Saygylar sunarym, Ylker Adygüzel.
Kullanıcı kimliğini gösterHikemî tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli Tahsin Hocam levhâlarında Türk hârflerini kullanmayanlar hakkında verilmek için örnek bir şikâyet dilekçesini tüm üyelere ileti yoluyla bildirebileceğini söyledi. İlgilendiği için kendisine çok teşekkür eder, büyük saygılar sunarım.

İlker.
Kullanıcı kimliğini gösterHikemî tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli Vatanseverler,

Levhâlarında Türk hârfleri kullanmayanlar hakkında savcılığa şikâyet dilekçesi örneği.

1. Metin belgesi yazıcıdan çıkarılır.

2. Şikâyet edilen kısmına "ad soyad (varsa unvân), bulunak (adres), seslek (telefon)" yazılır. Diğer yerler doldurulur.

3. Sonra en yakın cumhûriyet savcılığına verilir.

Saygılar, İlker Adıgüzel.

En son Hikemî tarafından Pts Oca01, 2007 14:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba,

Yzmir'de ikâmet edip de levhâsynda yabancy hârf olan bir i? yeri hakkynda savcyly?a ?ikâyet dilekçesinde bulunabilecek kaç yürekli vatansever var?

Toplu dilekçe olursa daha etkili olur.

Saygylar, sevgiler, Ylker.
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Adıgüzel gayretlerinizi ve girişimlerinizi büyük bir coşkuyla izliyorum. Umarım bu çalışmaların sonuçlarını da görürüz.

Saygılarımla

En son Tahsin MELAN tarafından Cmt Arl30, 2006 02:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhabalar,

1. Levhâlarında Türk harfleri bulunmayan iş yerleri hakkında savcılığa şikâyet dilekçesi vermek.
2. İzmir'deki tüm belediyelerde Türkçe iş yeri adları için uğraşmak.
3. TDK Başkan Danışmanı Recep Toparlı'yla görüşüp Bornova'da ismini Türkçeleştiren bir dükkâna basın-yayınla şereflik (plaket) vermek.
4. İzmir'deki tüm Türkçe adlı iş yerlerine TDK imzalı teşekkür belgesi vermek.
5. Yukarıdaki tüm çalışmaların basın-yayına çıkması için uğraşmak.
6. "İş Yeri Adlarının Türkçeleşmesi" etkinliğimizin başarıyla sonuçlanmasından yola çıkarak yeni bir etkinlik belirlemek.

Yukarıda yapılması düşünülen tüm çalışmalar için İzmir'de oturan Türk dili sevdalısı gönül dostlarımızla görüşmek, tanışmak istiyorum. Şikâyet dilekçesini toplu verebilirsek daha etkili olur kanısındayım.

Saygılar, sevgiler, İlker Adıgüzel.
Hikemi Arkadaşımın Daveti Üzerine
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 7
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de İzmir'de oturan ve oturmakla kalmayıp tabelalardan rahatsız olan bir Türkçe Dostu olarak geçtiğimiz hafta büyükşehir belediye başkanına bu konuda mesaj attım.Yeni işyeri açacak olanlara Türkçe isim koyma şartıyla ruhsat verilsin diye mesaj attım.Diğer belediye başkanlarına da atmayı düşünüyorum.Biri dikkate almazsa biri muhakkak dikkate alır.
Şimdiden herkesin kurban bayramını ve yeni yılını tebrik ediyorum.
Kullanıcı kimliğini gösterozgr83 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
BURASI TÜRKİYE Mİ? İŞ YERİ ADLARINDAKİ YABANCILAŞMA
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 3 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2