Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

KONTOR MÜ? BYRYM MY?
BİRİM
36%
 36%  [ 4 ]
KONTOR
18%
 18%  [ 2 ]
SAYAÇ
45%
 45%  [ 5 ]
Toplam Oylar : 11

KONTOR MÜ? BİRİM Mİ?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilimize son yıllarda giren kontor sözcüğüne karşılık olarak birim kullanılıyor. Değerli arkadaşlar siz ne dersiniz?

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayaç derim. Very Happy

Dilimizde zaten sayaç sözcüğü kullanılıyor: Elektrik sayacı, su sayacı. Bu da telefon sayacı. Bu nedenle ben sayaç sözcüğünü kullanıyorum. Öğrencilerim de bu söylemi benimsediler ve biz Samsun'da bunu yaygınlaştırmaya çalışıyoruz. Telefonlarımıza artık sayaç yükletiyoruz. Bir kaç bayiye de öğrettik Wink Biri itiraz etti: "Bu ancak bir aletin adı olabilir" diye. Haklı yanı var. Bunun yanında satın aldığınız bu yapı da zaten görüşmeleriniz için bir tür geri sayım aracıdır.

Başka öneriler de vardı bu konuda: Atımlık, atım, kredi, konuşumluk...
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu başlık daha önce açılmıştı. Orada sanırım Sayın ÇÖMEZ tarafından dile getirilmişti. Şu an vaktim yok ve bulamadım. Eğer o bölümü bulup bağlantı yapabilirsek sevinirim.

Saygılarımla

TM
Kullanıcı kimliğini gösterTahsin MELAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Re: KONTOR MÜ? BYRYM MY?
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 2333
Alıntıyla Cevap Gönder
dilsever demiş ki:
Dilimize son yyllarda giren kontor sözcü?üne kar?ylyk olarak birim kullanylyyor. De?erli arkada?lar siz ne dersiniz?

Sevgili dostum.
Dilimize saçmalykla ve uydurukla giren yabancy kavramlaryn ba?ynda
nefret etti?im vidanjör kavramy bir, kontor kavramy iki!

Nedeni:
Fransyzcada vidanjör dememiz için 'vidangeur' giibi bir kavramyn olmasy ?art. Bu kavram YOK YOK YOK! YOKO?LU YOK!
Sadece vidange> bo?altmak kavramy var!

Aynysy kontor için geçerli.

Bakyn kaç kullanym var halk arasynda.

Kontor
Kontör
Kontür
kontur

Hangisi do?ru? Hiçbiri

Genela? sözlüklerinde ara?tyrmady?ym yer kalmady.

'KONTOR' (Fr. KONTOR) eski Fransyzcada:
büro, yazyhane, ?imdiki ofis(kim çykardyysa ALLAH ...versin!?)
ve yine eski Fransyzcada :
Yurtdy?y ticari temcilci?i anlamyna gelir.
Di?er kavramlaryn hiçbiri Fransyzcada Türkçe yazyly? ?ekliyle yok!!!!!!!
?una bak hele.....

Yahu biz milletçe kafayy my yedik, aklymyzy my oynattyk?
Ben nerdeyse kafayy yemek üzereyim.

Madem bilen yok, neden bir bilene sorulmaz?
Haydi hiç bilen çykmady, neden yabancy dilden uydurukçu saçma sapan
kavramlary kullanyryz?

Ke?ke adyna

Fatafito gibi bir?ey uydursaydyk, daha iyi olurdu.

(Vallahi sinirimden ellerim titriyor ?imdi!)
Allah sabyr.....
...
Neyse

...
Kontor kavramy, kullanym biçiminden yola çykarak
> Telefon etmek için alynan/istenen/kullanylan/satylan konu?ma birimi adedi.

Yzlenecek yolda BYRYM kavramyny olmasy gerekli...
Sadece BYRYM yetersiz kalyr ve yanly? anla?ylyr. (ör. Sayaç)

Ben de birkaç öneri vereyim.
(Telefon kavramyny tamamen kaldyrmamyz sözkonusu olmady?yndan.
TELBYRYM veya BYRYMTEL)

veyahut

KONU?BYRYM

KONBYRYM

KONU?MA BYRYMY

KONU?ÇA

KONU?ÇALIK

BYRYMSAYAÇ

SAYAÇBYRYM

BYRYMCE

BYRYMKE

BYRYMGE

BYRYMCEK

BYRYMCELYK

...

Benden bugünlük bu kadar..

Selamlar

En son Kederli tarafından Cmt Ekm08, 2005 00:13 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi.

Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
"Sınır" diye konulabilirdi ama bu vakitten sonra sanırım artık çok zor ve gereksiz.
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli Dilseverler

Arkadaşların ilginç yorumlar var. Ben de size özbeöz bir Türkçe sözcük öneriyorum.
ÇENTİK diye bir sözcük var dilimizde.
Eskiden bu sözcük çobanlar tarafından kullanılırdı.
Çobanlar elindeki deyneklerine kimin kaç koyunu kuzusu var onları çakı bıçağı ile işaretlerler. Çoban ücretini alınca çentikleri yine bıçağıyla kazyıverirdi.
Bu sözcüğü dilimize kazandıralım. Her çentik bir birimdir.
Diyelimki 100 çentiğiniz var. 10 tanesini konuştunuz veya mesaja harcadınız geriye 90 çentik kaldı.
İşte size bir sözcük ve bir basit çıkarma işlemi..
Selam ve sevgi ile.
Çentiğiniz bol olsun.
Kullanıcı kimliğini gösterRecep tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
Güzel bir öneri.
Yine de TEDAŞ'tan gelen faturada o ay kaç birim kullandığımız yazıyor.Telekom'dan gelen faturada kaç kontor kullandığımız yazıyor.
Elektrik tüketirken kullandığımız birimi, telefonla konuşurken neden kullanmayalım. Very Happy

Bildiriler: 39
Alıntıyla Cevap Gönder
Basılmış bir Türkçe karşılıklar kılavuzunda konuşumluk karşılığını buldum.

konuşumluk "Belirli bir sürenin bir birim olarak belirlendiği ile toplam konuşma süresinin kaç birim olduğunu sayısal olarak gösteren araç.
Sayaç." kontör(Fr.) HCK
Kullanıcı kimliğini gösterBen koyun muyum? tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence konu?umluk daha bir sycak. Sanki ben daha önce bu sözcü?ü kullanmy?ymda sonradan unutmu?um gibi. Benden bir sözcük. 'Ben koyun muyum'a katylyyorum.

"-Bana lütfen 250 konu?umluk verir misiniz?" Yçimden lütfen nezaket sözcü?ünü de katmam iste?i geldi.
"-Bana 250 kontör verir misiniz!". Dilimin telaffuz inceli?ini yok edip kabala?tyran bir sözcük gibi geliyor.
"Bana 250 sayaç verir misiniz" Sanki Su, Elektirik sayacy satyn almak istermi? gibi.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 22
Alıntıyla Cevap Gönder
Konuşumluklu telefon- konturlu telefon- saymalı telefon- sayaçlı telefon

Kontur yerine saymalık denilebilir. Onu sayan aygıta da sayaç deriz.

esen kalın

Bildiriler: 11
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence birim daha mantıklı ve makul.Sonuçta kontör telefonumuza konuşbilmek için yüklediğimiz konuşma ücreti birimleridir bir nevi.
Kullanıcı kimliğini gösterugurdoktor tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Güzel bir noktaya değindiniz. Aklıma bu sözcüğe cuk oturan bir sözcük geldi.

Bilimde sıkça kullanılan birkaç sözcük var: nicelik, nicem, nicel (gözlem), ...
Bu sözcüklerin verdiği sezgi "saymak"tır. Ancak herhangi bir sayma değil, daha özel olarak "numaralandırma"dır.

O halde aynı sezgiden yola çıkarak:
nicem = kontör
kullanılabilir. (nice < nece < ne + -ce)

Saygılar...

Soyut matematikte "numaralandırma" ile "sayma" farklı şeylerdir. Sadece orada değil, dilimizde de öyledir.
sayma: bir kümedeki (ya da topluluktaki) her öğeyi, belli bir sayı kümesindeki bir öğeye birebir eşleme.
numaralandırma: Bir kümeyi doğal sayılarla (bir, iki üç, dört diye) [a]sayma[/b]!

Bilimde ise nicem sözcüğünün ingilizce karşılığı quantadır (Latince, kuantum = nicemler). Bu kavramın özel bir anlamı var: kesik kesik olması, yâni numarandırılabilir olmasıdır. (Bu kavram, fizikte enerjinin nicemli yani kesik kesik aktarılan paketçikler halinde olduğunun ifâdesidir.)
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 22
Alıntıyla Cevap Gönder
Say eylemi ile türetilecek bir sözcüğün halk ağzında daha çabuk kabul göreceği gerçekliği dururken!

esen kalın

Bildiriler: 244
Alıntıyla Cevap Gönder
Sadece, var olan bir sözcükten yararlanmak için söylemiştim. Saygılar...
Kullanıcı kimliğini gösterOktayD tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 274
Alıntıyla Cevap Gönder
Kontör= Saya

Sayaç da sayıcısı olur.
Kullanıcı kimliğini gösterkekmeg_er tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
KONTOR MÜ? BİRİM Mİ?
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2