Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
Yabancy dilde e?itim ve TÜRKÇE
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 1
Alıntıyla Cevap Gönder
1) Yabancy dilde e?itimin ö?renci üzerindeki etkisi (yaratycyly?y kysytlamasy gibi) hakkynda yapylmy? ara?tyrmalar biliyor musunuz? Bilimsel olarak herhangi bir delil bulmam mümkün mü?

2) Türkçe'nin kaç yyllyk bir geçmi?i oldu?unu söyler misiniz? Yalnyz kaynak kitap göstermeyip ?u anki deliller y?y?ynda bir sayy verebilir misiniz?

SAYGILARIMLA

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Bu bildiri özel gelmi?tir. Aynen yayynlyyorum. Sanyrym O?uz Beyin oldu?u kadar ba?kalarynyn da ilgisini çekecektir.

NOT: Yeri gelmi?ken tekrar rica ediyorum benzeri konulary buraya do?rudan aktaryrsanyz bizleri mutlu edersiniz.

Tahsin Melan
Kullanıcı kimliğini gösterOğuz HAMOĞLU tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Site Sorumlusu

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Oğuz Bey,

Sanırım sitemizi dolaşmaya vaktiniz olmadı. 2. sorunuz için ilk aklıma geleni hemen aktarmak istiyorum.

Bugüne kadar bilinen en eski Türk yazısı, Yenisey ve Orhun anıtlarındaki yazılardı ve bunlar zamanımızdan on dört asır geriye uzanıyordu. Oysa, Esik'teki mezarda bulunan bir yazı 25 asırlık bir belgedir.

Sovyet tarihçilerinin okuduğu 26 harflik yazının anlamı şudur:

"TİGİN 23'ÜNDE ÖLDÜ. ESİK HALKININ BAŞI SAĞ OLSUN."

Daha ayrıntılı bilgi için aşağıda vereceğim bağlantıya gitmenizi ve orayı okumanızı rica ediyorum.

Saygılarımla

http://www.dilimiz.com/tarih/altinelbise.htm

Bildiriler: 331
Alıntıyla Cevap Gönder
Atalarymyzyn kanyyla sulanmy? ülkemizde beyni sömürgele?mi? kimi bilinçsizler, Fazyl Hüsnü DA?LARCA'nyn "Türkçem, benim ses bayra?ym." diyerek göklere çykardy?y Türkçemizi yere indirip ezmek; Yahya Kemal BEYATLI'nyn "Bu dil a?zymda anamyn sütüdür." diyerek kutsalla?tyrdy?y Türkçemizi kirletmek istemektedir. A?a?ylyk takyntysynyn ve Türkçeyi küçümsemenin dy?avurumundan olu?an bu uygulumalar "bilimsellik ve ça?da?lyk" maskesi altynda yürütülmektedir.

Yabancy dille e?itimin en gözde okullarda ve evrenkentlerde yapylyyor olmasy bizi çok önemli bir gerçe?e götürmektedir: Türkiye'nin dü?ünen, ara?tyran, sorgulayan, seçkin beyinlerini köreltmek! Türkiye'nin gelece?ini kuracak gençleri iki dil, iki kültür arasynda byrakarak üretken olmaktan uzakla?tyrmak! Çanakkale'de maddi güçle elde edilemeyenleri, bugün, ruhbilimsel sava? yöntemleriyle elde etmek!

Günümüzde ba?ymsyz ve özgür olan hiçbir ülkede göremeyece?imiz yabancy dille e?itim olgusu, geçmi?te "Ya istiklâl ya ölüm!" sözünü bayrakla?tyrarak sömürgeci çelikten ordulary geldikleri yere geri yollamy? yüce bir ulusun aziz topraklaryna bir yylan gibi sokulmu?tur.

Yabancy dille e?itim kültürel sömürgeciliktir. Bunu uygulayanlar ve savunanlar, Atatürk'ün mirasyna yapylan saygysyzly?y anlayamayacak kadar kafalary kary?my? insancyklardyr. Bilimin Yngilizce ile geli?ece?ini sananlar/savunanlar ile Kurtulu? Sava?y öncesinde, tek çyky? yolunu Yngilizlerin koruma güvencesine (manda sistemine) sy?ynmakta bulanlar arasynda ne fark vardyr?

O halde söylecenek söz bellidir : "Ya Türkçe ya ölüm!"

Alıntıyla Cevap Gönder
O?uz Bey, yabancy dille e?itim konusunun açyklandy?y kimi ba?lantylary a?a?yya yazyyorum. Umarym i?inize yarar.

http://turkbilim36.sitemynet.com/yabancidilsel.htm

http://www.dildernegi.org.tr/izleme.html

http://www.dilimiz.gen.tr/makaleler/dr_omer_karabulut.html

http://www.turkkal.net/index.php?categoryid=1&p2_articleid=5

http://www.ntvmsnbc.com/news/240301.asp?cp1=1

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim de yukarıdaki başlıkla yayımlanmış bir yazım vardır. Okuyabilirsiniz. www.turkcan.org Türkelidaş takma adıyla kayıtlıdır.
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Merhaba Türkalp! TürkCAN'dan sonra seni burada da görmek beni çok sevindirdi. Aramıza hoş geldin. Gönüldaşlar bir yolunu bulup aynı yerlerde buluşuyor.
...

Değerli katılımcılar! En büyük mücadelemiz, yabancı dille eğitim ve öğretime karşı verilecektir. Hazırlığımızı buna göre yapmalıyız. Yabancı dille eğitim ve öğretim yapan okullarda okuyan tanıdıklarınız varsa, onlarla görüşünüz. O okullarda ne gibi güçlükler yaşadıklarını bu başlık altına yazınız. Bu konudaki katkılarınız çok büyük bir önem taşıyor.

Konuyla ilgili kişisel görüş ve düşüncelerinizi esirgemeyiniz. Bu başlık her zaman canlı tutulmalı ve güncellenmelidir.

Esen kalınız.

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Bir evrenkent öğrencisinin hikayesidir…

İlkokulda vasat bir öğrenci olmasına rağmen Anadolu liseleri sınavını kazandı. Ailesinin mutluluğunu anlatmasına imkan yoktu. O da okula başlarken daha iyi bir eğitim alacağı umudunu taşıyordu. Aradan bir süre geçtikten sonra büyü bozuldu. Hazırlık sınıfındaki bütün öğretmenleri hangi okula gittiği sorulduğunda “I am going to Anatolian high school” cevabını vermesini istiyorlardı. O da saygılı ve söz dinleyen bir insan olduğu için neden böyle cevap vermesi gerektiğini soramıyordu. Bugün emin olduğu şey şu ki; o zamanlar bu soruyu sorsaydı hiçbir öğretmenin mantığa uygun bir açıklaması olamazdı. Ortaokul sıralarında fiziğin ve matematiğin kavramlarıyla İngilizce olarak tanıştı. Kitaplarının isimleri “Science 1,2,3, Basic Mathematics, Discovering Mathematics, English Literatüre Bronze” türünde bir şeylerdi. Orta okulun sonuna geldiğinde artık İNGİLİZCE olarak sorulan “iki sayının toplamı 10`dur. Sayılarda birisi 8 ise diğer sayısı hesaplayınız” sorusuna rahatlıkla cevap verebilir seviyedeydi. Hiçbir Türk yazarın ismini bilmiyordu. Ama İngiliz edebiyatının seçkin yazarlarının özgeçmişini ezbere biliyordu. Bu kadar İngiltere ve Amerika seviyesinde dersler görmesine rağmen fen liseleri sınavını kazanamadı.
Lise sıralarındayken o ve arkadaşları (yaşıtları olan birçok Türk genci gibi) bazı şeylerin yanlış gittiğini anladılar. Onlara iyi bir eğitim diyerek anlattıkları sistemle ne yabancı dili ne de temel bilimsel kavramaları öğrenebilmişlerdi. O güne kadar onlara öğretilmeyen bir şey yaptılar. Bu, konuyla ilgili küçük bir araştırmaydı. Sonuçta insanların büyük çoğunluğunun İngilizce konuşmadığını, bilim ve dünya dilinin İngilizce olmadığını, bir Cezayirlinin bilim dilini Fransızca, bir Kazakistanlının bilim dilini Rusça sandığını ve ömürlerini bu dilleri öğrenmek, bu ülkelerin başkentlerine gitmek için harcadıklarını öğrendiler. Yedi senelik okulda en değerli bilgiyi en sonunda öğrenmişlerdi. “Bir ülkede kafası boş ve her söyleneni yapmaya hazır insanlar yetiştirmek istiyorsanız o ülkenin insanlarına kendi dillerini unutturunuz…”
Kullanıcı kimliğini gösterSedat Yıldız tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 6
Alıntıyla Cevap Gönder
Yabancy dil özentisi yüzünden hiçbir bilimsel dayana?y olmayan uygulamalarla Türk e?itim sistemi tarihinin en kötü deneyimlerinden birisini ya?yyor. Her sene okullarymyzdan yüz kelime Yngilizce bilen, Türkçe bilmeyen, ö?renme iste?ini kaybetmi?, bilime kafasy çaly?mayan, dü?ünemeyen, sorgulamayan yüzbinlerce Türk genci mezun oluyor. Bir nesil yabancy dille e?itim oyunu ile Türkçenin synyrsyz zenginli?inden yoksun byrakylyyor. Gelece?imiz yok ediliyor.

Henüz “yabancy dille e?itim” ile “yabancy dil e?itimi”nin farkyny anlayamamy?, özenti hastaly?ynyn pençesinde yo?urulmu? insanlaryn “Efendim, dünya küresel oldu. Dünya dili de, bilim dili de Yngilizce`dir. Ne yani, çocuklarymyz dil ö?renmesin mi? Bir dil bir insan, iki dil iki insandyr” yakary?laryna kar?ylyk insanyn aklyna çe?itli sorular geliyor.
- Peki kendi dilini bilmeyen kaç insan?
- Bilim ö?renmeyen kaç insan?
- 2 dil bilen ama sömürge olarak ya?ayan kaç insan?..

Yabancy dille e?itime kar?y olu?turulan bilinç sürekli ayakta tutulmalydyr. Bu konu, anaokuluna ba?lady?y günden itibaren Türkçe ö?renmeden Yngilizce kelime ö?renmeye zorlanan 5 ya?yndaki çocuktan, bilimsel synavlarda elenen ve Türkçe yayyn yapty?y için a?a?ylanan bilim adamyna kadar herkesi ilgilendirir.

Ozan Aydyn demiş ki:

Konuyla ilgili ki?isel görü? ve dü?üncelerinizi esirgemeyiniz. Bu ba?lyk her zaman canly tutulmaly ve güncellenmelidir.

Ozan Bey`e kesinlikle katylyyorum...

Saygylarymla...
Kullanıcı kimliğini gösterSedat Yıldız tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
Değerli arkadaşım Sedat'ı verdiği bilgilerden ötürü kutluyorum.

Sömürgeleştirme ve kendi özüne yabancılaştırma siyasetinin en önemli basamağı yabancı dille eğitim ve öğretimdir. Bu tehlikeye dikkat çeken birkaç özdeyişi buraya yazmak istiyorum:

"Yabancı dille eğitim, bedensiz beyin göçüdür." ( Prof. Dr. Mümin Köksoy )

"Yabancı dille eğitim, kültürel soykırımdır." ( Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu )

Konuyla ilgili yorum ve değerlendirmelerimi zaman zaman buraya ekleyeceğim.

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar sanırım "yabancı dille eğitim" kavramı yanlış kullanılıyor. Bunun aslı, söylendiği ve bilindiğince değil, doğrusuyla "yabancı dille öğütüm"dür. Amaç Türk gençliğini, geleceğini, dilini, kültürünü, tarihini kısacası tüm millî hasletleri öğütmek, yok etmektir. Bakmayın siz onların kibarlık edip "eğitim" demelerine.

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Bendeniz Ege Evrenkenti (Üniversitesi) ö?rencisiyim. Ayny zamanda bir anadolu lisesi mezunuyum.
Yabancy dille e?itim acysyny en çok çekenlerden biriyim. Anadolu lisesini ilkokuldan hemen sonra kazandym. Hazyrlyk synyfyndan sonra 3 yyl sürecek i?kence ba?lady. Ortaokul dönemim tam bir kabus gibiydi. Neden biliyor musunuz? Çünkü fen ve matematik dersleri Yngilizce olarak ö?retiliyordu. Birde ö?retmenlerimiz bunu bize bir üstünlük(!) olarak gösteriyordu. Bu oyuna zamanynda biz de kandyk. Bu dersleri Yngilizce olarak aldy?ymyz için açykçasy biz de böbürlendik. Hem de rahatsyz oldu?umuz halde. Bize Yngilizce'nin gereklili?i adeta ?yryngalandy. Gözlerimiz kör oldu. Hatta "Atatürkçü" geçinen bir fen ö?retmenimiz Türkçe bilimin "bo?" oldu?unu söyleyerek amansyzca Yngilizce e?itimi savundu.
Ancak ayny okulda liseye geçti?imde ve sayysal derslerin hepsi Türkçe oldu?unda bir anda allak bullak olduk. Çünkü o güne kadar sayysal dersleri ö?renirken (Tabi buna ö?renmek denirse...) adeta bir Yngiliz gibi dü?ündük. Liseye geçti?imde aklymda sayysal ders namyna 1 gram bir ?ey kalmamy?ty.
Fen ve matematik gibi dersler zaten zordur. Bir de kalkyp bunlary Yngilizce yapmak ö?rencinin ö?renmesini olanaksyz hale getiririr. Ben bir denklem çözerken matematik kurallaryny my dü?ünece?im, yoksa "Buraya syfat my gelir, burada "ing" takysyny my kullanaca?ym?" diye cebelle?ece?im. Bir canlybilim (Biyoloji) ya da kimya çaly?yrken nasyl Yngilizce'yi dü?ünebilir. Böyle olursa yapty?ym tek ?ey papa?an gibi Yngilizce'yi telafuz etmek olur. Benim Yngilizcem gayet iyidir; ancak ne olursa olsun en iyi konu?tu?um dil anadilim, anasütüm Türkçem'dir.
Bunlary yazarken inanyn isyan duygularym doru?a çykyyor.Gün oldu evrenkente geldik. Güyâ "Türkçe e?itim veriliyor dendi." Ama nafile... Daha beteri çykty. Buna "Tarzanca", "Anglomanlyca" ya da "Türkilizce" diyebilirsiniz. Bir de bunu bilimsel olmak adyna yapmyyorlar my deliriyorum. Hocalar kendilerini üstün veya eri?ilmez göstermek için bunu çok kullanyyorlar. Tabi ki sa?duyulu olanlary da var.
En çok kullandyklary kelimeler:
Partikül = Parçacyk; Analiz = Çözümleme, Tahlil; Aktivite = Etkinlik,Faaliyet; Pure(Pür) = Saf; Reaksiyon = Tepkime; Zone(zon) = Alan vs.
Daha saymakla bitmez.
Ö?retim üyelerini bir bilim insany görerek kendilerini uyardym; ama dinleyen kim?
BU REZYLLYKLERE NE ZAMAN VE NASIL DUR DYYECE?YZ? ARTIK YETER TÜRKÇE'YY KATLEDEN BU ZYHNYYETTEN KURTULALIM!
Saygy ve sevgilerimle.
Kullanıcı kimliğini gösterKadir Burçin Şenay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben Bilkent Evrenkent'inde okuyorum ve bu yabancı dil ile eğitim madurlarından biriyim.Gerçekten eğitim yabancı dille ezberden başka bişey olmuyor ve çok güç durumlara maruz kalabiliyoruz örneğin sınavlarda sorunun açık bir şekilde anlaşılmaması gibi yada programlama(çizeylem) gibi zor bir dersi yabancı dille almak bu hiç bilmediğin bir dili yabancı bir dille öğrenmekle bence eş anlamlı.Bunlarla nasıl savaşırız nasıl sesimizi duyururuz bunları tartışalım konuşalım yani bir şeyler yapalım gerçekten bilkentteki öğrenciler nerdeyse türkçe yazmayı unutacaklar , dillerinde okadar çok gereksiz ingilizce sözcük var ki bunları buraya yazmam saatlerimi alır.

Biz Türkçe sevdalısı olarak halkı ve kamoyunu nasıl aydınlatabiliriz gerekli mercilere sesimizi nasıl duyurabiliriz bunları aramızda bir çözüm bulmaya çalışalım
Kullanıcı kimliğini gösterulas tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 125
Alıntıyla Cevap Gönder
(1) Typ E?itiminde Dil Tarty?masy
Aydyn Sav, Berrak Ç. Ye?en, Ali Serdar Fak, Serdar Yskit
Üniversite ve Toplum 2003;3(2):04
Tam metin

(2) Typ e?itiminde dil tarty?masy: Marmara Üniversitesi Typ Fakültesi'nde 16 yyldyr süren Yngilizce e?itim üzerine bir de?erlendirme
Aydyn Sav, Berrak Ç. Ye?en, Ali Serdar Fak, Serdar Yskit
Cumhuriyet Bilim Teknik 2003
Kullanıcı kimliğini gösterÇağrı Yalgın tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de yabancı dilde "öğütüm" kurbanlarındanım. Bitirmek üzere olduğum evrenkentte beş yılımın hoyratça harcandığı ve köreltildiğim düşüncesindeyim. Biz terimlerin ingilizcesini öğrenmeye çalışırken atı alan (ana dilinde eğitim alanlar) Üsküdar'ı çoktan geçmişti. Biz kitaplarda Amerikalıların sorunlarını çözerken kendi ülkemizin sorunlarından haberdar bile olmadık. Onlar biz okuyalım diye özenle kitap hazırlarken üzerine "Not for sale in USA" (ABD' de satılmaz) yazmayı da unutmadılar.

Ben sınavlarda cümleyi nasıl doğru kurarım nasıl doğru anlatırım diye ne kadar uğraşsam da sınav kağıdını hazırlayanlar (ve okuyanlar) benim derdimi anlayamadılar. Zaten çoğu zaman ben de onların ne sormaya (yapmaya) çalıştığını anlamadım.

Ders dinlerken anlamadıklarımı soramadığım gibi cesaret edip de sormaya karar verdiğimde de soru cümlesini kurmaya çalışırken 5-10 cümleyi daha kaçırdım. En çok da Türkçe özürlü Türk eğitimcilerin Türkçe soru soranlara "In English, please" demelerine hiç katlanamadım.

Her sınava çalışmak tam anlamıyla bir işkence gibi geldi. Çalışılması gereken yüzlerce ingilizce sayfa, daha ilk cümlede kitabı fırlatmak geldi çoğu kez içimden.

Bir de doğma büyüme Amerikalı gençlerle amansız bir yarışa sokulmadık mı, söyleyecek söz bulamıyorum. Keşke beni anlayabilseydiniz, ben de sizi anlayabilseydim. Umarım daha fazla harcamaz ve harcanmayız.

Saygılar.
Kullanıcı kimliğini gösterH.Çalik tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Kesinlikle size katılıyorum sayın hcalik.

Bu türden uygulamalar yalnızca sömürge ülkelerinde yani sömürülen ülkelerde var.Kendi anadilimizde yani Türkçe olarak eğitim görmemiz gerekiyor.

Sonuna kadar anadilde eğitim!!!
Kullanıcı kimliğini gösterYorukhasanlar tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Yabancı dilde eğitim ve TÜRKÇE
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2