Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

DEFAULT TANIMLAMAK için TÜRKÇE karşılık önerisi
Öndeğer(li) tanımlamak
3%
 3%  [ 2 ]
İlkdeğerli (ilksel) tanımlamak
3%
 3%  [ 2 ]
Öntanımlamak
3%
 3%  [ 2 ]
44%
 44%  [ 25 ]
Öntanımlı tanımlamak
44%
 44%  [ 25 ]
Toplam Oylar : 56

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 549
Alıntıyla Cevap Gönder
Benim için alan dy?y bir kavram olmakla birlikte, okuduklarymdan anlady?ym kadaryyla bu konuda varsayylan sözcü?ü tutmu?a benziyor. Yine anlatyllanlar ba?lamynda öntanym, önayar da denebilirmi?; ancak, onca yylyn eme?ini, sa?lamy? oldu?u tutunmu?lu?u yiti?e atmasak my, diyorum?

Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 289
Alıntıyla Cevap Gönder
Arkadaşlar,

'Default'un karşılığı olarak her ne kadar yaygınlıkla 'varsayılan' sözcüğü kullanılıyor olsa da, bu sözcüğün yerindeliği zedeleyen bir yanı olduğu yadsınamaz; dolayısıyla yeni yeni arayışlara yönelmek pek doğal.

'Default' için benim üç önerim var: 'var bilinen', 'varlanan', 'varlanmış'. Bu sözcükleri, 'biri olmazsa öbürü, o da olmazsa öteki' diye değil, 'kullanım bağlamına göre ayrı ayrı sözcük' olarak öneriyorum.

Bildiriler: 3
Alıntıyla Cevap Gönder
"Öntanım" ya da "öndeğer" desek uygun olur kanısındayım. Kullanım kolaylığı var. Değişkenlik de ifade ediyor. Yapılan tanımın ya da biçilen değerin değişebileceğini anlıyoruz.
Kullanıcı kimliğini gösterMustafa Cansız tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 29
Alıntıyla Cevap Gönder
Default için benim önerim ve sürekli kullandığım kelime "öntanımlı" dır.

nasılsınTürkçe
Misafir

Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de default sözcüğüne varsayılan karşılığını öneriyorum.

Yani derslerimizde default yerine varsayılan kullanılıyoruz. Ayrıca bilgisayar alanında şahit olduğum her yerde default karşılığı yerine varsayılan sözcüğünün kullanılmış olduğunu gördüm. Bu anlamda bu sözcük zaten bir anlamda dilimizde var ve kullanılıyor. Ayrıca Türkçe bir sözcük. Tam anlamıyla karşılamasa vermek istediği anlam açık ve bence büyük oranda da uyuyor.

Bu anlamda bence bu sözcük yerine yeni bir karşılık önermek kafaları karıştıracaktır. Aslında bu iş biraz "Pişmiş aşa su katmak" olacaktır.

Saygılarımla...
bana göre
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 20
Alıntıyla Cevap Gönder
varsayılan çok daha uygun bence

Bildiriler: 38
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de "varsayılan" seçeneği kullanılmalı diyorum. Çünkü bilgisayarla ve programlama ile biraz fazla uğraştığım için sürekli karşıma çıkan bir kelime. Ben "default" yerine hep "varsayılan" kullanıyorum.
Kullanıcı kimliğini göstermiba tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönder
DEFAULT TANIMLAMAK fiili için TÜRKÇE karşılık önerisi
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
2. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2