Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder

Dilimizin bugünkü durumundan memnun musunuz? Sizce bunun sorumluları kimlerdir?
Kendimiz
38%
 38%  [ 8 ]
Resmi Makamlardaki Yetkililer
19%
 19%  [ 4 ]
Radyo ve TV Kanalları
23%
 23%  [ 5 ]
Dış Kaynaklı Etkenler
14%
 14%  [ 3 ]
Başka Nedenler (Lütfen görüşünüzü yazınız)
4%
 4%  [ 1 ]
MEMNUNUM... Dilimize ne oluyor, ne olmuş ki?
0%
 0%  [ 0 ]
Toplam Oylar : 21

DİLİMİZİN GİDİŞİ
Site Sorumlusu

Bildiriler: 100
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben şahsen bu değerlendirmede birinci şıkkı, yani "Kendimiz" diye düşünüyorum. Bence arz-talep doğrultusundaki bu gidişe dur demezsek, başka etkenlerin güdümüyle, elbette zamanla onların uydusu, o sürünün bir parçası olmanın dışında kalamayız.

Birlikten güç doğacağına ve dilimize hep bir elden sarılır, sahip çıkarsak tüm oyunların bozulacağına inanıyorum.

En son TahMel tarafından Sal Mar17, 2009 01:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi.

Bildiriler: 109
Alıntıyla Cevap Gönder
Fiziki görünümün bu iş için yeterli olacağını düşünerek milletin karşısına sunucu diye çıkarılan, bırakın genel kültür fukaralığını adını bile doğru dürüst telaffuz edemeyen kişilerin TV'lerdeki işgali sürdüğü sürece bu işin önüne geçilemeyeceğini düşünüyorum.

70 milyona (artı bütün dünyaya dağılmış Türkler) hitap edenlerin ve ettirenlerin bu sorumluluğu çok iyi bilmeleri gerekmez mi? Önce onların eğitimi ve bilinçlendirilmesi gerekir kanısındayım.

Güzel günlere selam olsun
Kullanıcı kimliğini gösterİ. Özsoy tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 15
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence dilimizin bu gidişatında kültürel yozlaşmanın da büyük etkisi var
Kullanıcı kimliğini göstererpay tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret etYIMMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 14
Alıntıyla Cevap Gönder
Bence sorunun asıl kaynağı bizleriz. Ama yeni nesilin bu konu karşısında daha duyarlı olduğunu düşünüyorum. Tabiki aksi insanlarda yok değil. İnşallah dilimizi en kısa sürede hakettiği noktaya çıkaracağız.
Kullanıcı kimliğini göstercebrail tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
ERPAY, size candan katılıyorum. Zaten "dil kimliği"ni yitirmek yozlaşmanın temeli değil midir? Bu yumurta-tavuk örneğinde olduğu gibi, biri birinden ayrılamayan bir süreçtir. Bence ileriyi görmeden, günü birlik yaşam içerisinde dilimizi ciddiye almayan ve bu yozlaşma sürecini başlatan, sürdüren yine bireysel olarak bizleriz. Yani ben iğneyi önce kendime batırma taraftarıyım. Bu nedenle oyumu "Kendimiz" diye kullanıyorum.

Saygılar
Kullanıcı kimliğini gösterGülnur tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 4
Alıntıyla Cevap Gönder
Belki herkesin belirli oranda suçu var ama bana göre en fazla suç Osmanlı dan süregelen yetkililerimizin tutumudur. Halk çoğu zaman diline sahip çıkıp Arapça ve Farsçaya kısmen korumuş ama hiç bilinmeyen yeni kelimelerin Fransızcadan ve sonraları İngilizceden birebir alınması olayı bugünkü haline getirmistir. Sayet gazetecilerimiz, yazarlarımız Türkçe kelime kullansaydı kelimelerin ilk kullanımda durum bukadar vahim olmazdı.
Kullanıcı kimliğini gösterATTILA_KHAN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 46
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu suçluluk oranlarında kimin daha fazla suçlu olduğunu bilmiyorum. Her zaman kabahati ilk önce kendimizde aramamız gerekiyor. Fakat TDK'den tutun da medyaya varıncaya kadar, herkesin kabahati var...
Kullanıcı kimliğini gösterirfaN tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 36
Alıntıyla Cevap Gönder
Bu yazıları okudukça bunun suçlusunun kendimiz olduğuna daha çok inanıyorum. Çünkü yanlış olduğunu bilenler buna itiraz ederken özenti içinde olanlar bu durumu yaratmaktadır. Herkes üstüne düşeni yapsa bu olmaz. Herkes evinim önüne temizlese şehir tertemiz olur derler. İşte bu da öyle değilmi?

Hürmetlerimle
Kullanıcı kimliğini gösterBekir Özdemir tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 28
Alıntıyla Cevap Gönder
Ülkemizin her yaştaki insanına seslenen radyo ve televizyon kanallarının dilimizi en doğru şekilde kullanmaları gerekirken aksine onu delik deşik etmelerinin, bir numaralı sebep olduğunu düşünüyorum. Ancak tek suçlu elbet onlar değil. başta kendimiz olmak üzere bu sıralananların hepsi dilimizin bozuluyor olmasında birer etkendir.
Kullanıcı kimliğini gösterH.Çalik tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 138
Alıntıyla Cevap Gönder
Gerçekten bu sıralamaların hepsi doğru. Lakin yine hepsi doğrudan bizim elimizde olan bir şey değil mi?
Kullanıcı kimliğini gösterEbubekir U. tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Yasalarla koruma artık şart.
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
merhabalar,ben siteye yeni katılıyorum,dil konusunda kendimi bildim bileli çok hassas davranırım.,böyle duyarlı başkalarının olduğunu görmek güzel,ama ben bu konuda gerçek sorumluların idareciler ve medya olduğunu düşünüyorum.Sömürgeci kültürler her zaman var oldular,bunlar 80 yıl önce otaya çıkıpta şimdi yok olmadılar.Önemli olan bizim ülke olarak kendi kültürümüzü bu saldırılar karşısında koruyabilmemiz,gerekli her türlü alabilmeliyiz.Bu da yasalarla olur.Örneğin daha kendi dilini bilemeyen ilkokul 1. sınıf çocuğuna İngilizce dersi konulması ,iş yeri tabelalarının kesinlikle Türkçe isimlerden olması,medyanın (asıl önemli faktör)gerekli hassasiyeti göstermesi sağlanabilir.Sömürge devletleri gibi (belki de öyleyiz artık)eğitim dili İngilizce.Yalnış anlaşılmasın İngilizce öğrenmeye karşı olmak anlamında değil,tabi ki dil bilmek gerekli,ama eğitim kesinlikle Türkçe olmalı.Böyle olunca Lümpen ve dilini kullanmaktan aciz nesiller artık işbaşında.Çok acı bir durum.Kesinlikle artık yasalarla önünün alınması gerektiğine inanıyorum.Herkese iyi yarınlar.
Kullanıcı kimliğini göstergülten tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Düzeltme
Türk Dili Sevdalısı

Alıntıyla Cevap Gönder
"İlköğretim 1.sınıf çocuğuna ingilizce ders konulması" değil" ilköğretime yabancı dil konulmaması" olarak düzeltiyorum.
Kullanıcı kimliğini göstergülten tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 26
Alıntıyla Cevap Gönder
Türkçe'mizin bu durumda olmasının en büyük sebebi biziz.Bir dükkan açarız.İsmini ingilizce koyarız.Eğlence ya da piknik mekanlarında anlamını dahi bilmediğimiz sözcüklerle,kelimelerle karşılaşırız.Bunu yapan kim dediğimizde Türk Milleti,Türk İnsanı cevabını veririz kendimize.Herkes önce kapısının önünü süpürmelidir diyerek yabancı kelimeleri kendi beyin sözlüğümüzden silerek işe başlamalı ve bu konuda herkesi uyarmalıyız.Bu bir Türk olarak bizim vazifemizdir.
Saygı,sevgi ve muhabbetle...
Kullanıcı kimliğini gösterFaruk_23 tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Dilimizin gidişi bizim gidişimiz ile orantılıdır. Şöyle ki, biz derken hem halkı hem de yönetkicilerimizi (politikacı) kastediyorum. Toplumsal olarak değişimin bir türlü sonuca vardırılamadığı çalkantılı yıllar geçirmekteyiz. Bu çalkantının altında yatan neden bizi yönetenlerin küçük beyinlere iye olmasıdır. Ne yazık ki, Mustafa Kemâl Atatürk'ün yolundan gidilmedi. O büyük insan çağdaşlaşma yolunda giderken sonradan aşırı bir Batıcılığa kaydık. Öyle bir durum ki, sömürge ülkelerin hâline benzemekte. Bir yandan dıştan ayarlı yöneticiler ucu açık bir AB üyeliği ile tarihten gelen gizli gücümüzü sarfetmekte, öbür yandan dıştan ayarlı ve çok bilmiş liberal sözde aydınlar toplumu uyuşturacak biçimde bilgi kirlenmesine neden olmaktadır. Bunun doğal sonuçları olarak, evrenkentlerimizde ve hatta daha aşağı kademedeki okullarımızda yabancı dille eğitim yapılmakta, elbette bu yapılırken halkın anlayamayacağı on türlü kılıf uydurulmaktadır. Dışalımlar (ithalat) sürekli artmakta, böylece yerli sermâyeden yoksun ve bu nedenle üretemeyen bir Türkiye büyük devletlerin pazarı konumuna düşmektedir. Bunun ekinsel boyutu olan yabancı ürünlerin isimleri ve paketlerdeki yabancı yazıların ortalıkta sıkça görülmesi, yabancılaşmanın etkenlerinden biridir.

Yapılması gerekenler ki, bunu yapacak olan tek başına bireyler değil TBMM, yâni yasama organıdır:

- Yabancı dille öğretimin tümüyle kaldırılması (yabancı öğrencilere buradaki evrenkentlere geldiğinde bir yıl Türkçe kursu verilmelidir. Yabancı sermaye bir bahane sayılamaz.)

- Yabancı kelimeler içeren tabelalar yasaklanmalı veya para cezası uygulanmalı / en azından Türkçe bunların Türkçe yazımı ile yazılması sağlanmalıdır.

- İnsanların diline kilit vuramayız, evet; fakat Türkçe'nin düzgün bir eğitimini yaparsak ve yetişen gençlerimize Türkçe'nin artı yönlerini gösterir isek sorun kalmaz sanırım. Bundan sonra istense Türkçe ses imlerinin (harfler) bilgisunarda kullanılmasının yolunu açan bilim düzeyini dil sevgisi ile kolayca yakalayabiliriz.

- Türkiye Türkçesi'nin Türk cumhuriyetlerindeki saygınlığını artırmak ve tecim (ticaret) alanında iş birliğini artırmak için uluslar arası çalışmalara başlanmalı. İş birliği ekin birliğini beraberinde getirecektir.
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 51
Alıntıyla Cevap Gönder
Ayrıca herkes evinin önünü temizleyemez. Örneğin kentte bunu çöpçüler yapar. Bu nedenle olaya yöneticiler sağduyulu bir bakış açısıyla dilcilere danışarak el koymalıdır.
Kullanıcı kimliğini gösterTürkalp tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
DİLİMİZİN GİDİŞİ
Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri değiştiremezsiniz
Bu yazışma ortamında bildirileri silemezsiniz
Bu yazışma ortamında anketlerde oy kullanamazsınız
Tüm saatler GMT +2 Saat  
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)  

Cevap Gönder  
Yeni Sayfa 2