Ana Sayfa
DİLİMİZİ KORUYALIM, ONA SAHİP ÇIKALIM
TÜRK DİLİ SEVDALILARININ BULUŞMA YERİ
Cevap Gönder
TÜRKÇE VE ÖZELLİKLERİ
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 312
Alıntıyla Cevap Gönder
Sevgli arkadaşlar;

Anladığım kadarıyla kimi arkadaşlar çeşitli yerlerde gördükleri, okudukları asılsız bilgilerle kendilerini donattıklarını ve bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğunu düşünüyor. Ulusumuza ve insanlarımıza gerçekten yararlı olabilmek için site içinde özel bir bölüm açmayı ve Türkçe'nin gerçek özelliklerini, gerçek sözcük dağarcığını, tarihsel geçmişini ve gelişimini, nasıl yazılıp nasıl konuşulduğunu anlatmayı öneriyorum.

Böylece kendini uzman sayan ve belirli bir yok etme, soğutma ve yozlaştırma amacına yönelik çalışma yapan insanların çalışmaları da amacına ulaşamayacaktır.

Bu konuyu şöyle açıklamak da olası: Almanyaya giden 1. nesil gurbetçilerimiz, kendi kültürlerini de taşıdılar ve Türk kimliklerini korumayı başardılar. Aynı dönemde Almanyaya giden diğer ulusların insanları, sözgelimi meksikalılar, kısa sürede Alman kültürü içinde eridiler. Bu bir araştırma konusu olmuş; çünkü 2. ve 3. nesil Türkler de diğer halklar gibi Alman kültürü içinde kısa sürede erimeye başlamıştır. Bunun nedeni araştırıldığında insanların karşısına yine Türkçe çıkmış. Türkçe öyle bir dil ki kendini anadil olarak kabul eden insanları bu tür tehlikelerden de koruyabiliyor. 2. ve 3. nesil gurbetçilerimiz anadillerinden yoksun büyüdükleri için kısa sürede kültürel açıdan erimişlerdir.

Bu durumda yapılacak şey oldukça açıktır: Bu dili yok etmek. Bunun için de onu küçük düşürmek, yozlaştırmak, işlevsiz duruma getirmek gerekmektedir.

Site içerisinde çok dağınık bir biçimde ele alınan bu konuları aynı bölüm içine alt başlıklarla yeniden daha anlaşılır bir dille eklemekte yarar olacaktır diye düşünüyorum. Böylece siteye bir takım asılsız iddialarla ya da önemliymiş gibi düşündüğü basit iddialarla giren arkadaşlara da gösterebileceğimiz bir adres olmuş olur.

Kimi arkadaşların: "Türkçede falan filan seslerle başlayan sözcük yok ki, ihi ihi" veya "Türkçede bu yok ki" diye kendince sırıtarak ve kimsenin bilmediğini düşündüğü ve söylediği şeyler, aslında Türkçenin herkes tarafından bilinen en önemli özellikleridir. Bunu yeryüzünde başka hiçbir dilde bulamazsınız.

Bunu bir başka örnekle tatlandırmak isterim: Ateist bir arkadaşım Kuran'ın ve dolayısıyla islam dininin yeni hiçbir şey getirmediğini, sözgelimi kurbanın, orucun ve namazın çok eski dinlerde bile olduğunu dalga geçerek söylüyordu. Üstelik benim ve diğer müslümanların bundan haberimiz olmadığını iddia (bağışlayın, sanırım iddiayı yanlışlıkla doğru yazdım. Yoksa artık iddaa olduğunu çeşitli kamu kurumlarımızdan ben de öğrendim) ediyordu. Oysa kur'anda yazan hükmün "Sizden öncekilere farz kılındığı gibi size de oruç (kurban, namaz) farz kılınmıştır." olduğunu herkes bilir. Buradan da aklı başında herkes bu ve diğer pek çok şeyin çoooooook eskilerden beri yapıldığını tahmin edebilir.

İşte bütün bu yanlış anlaşılmalara meydan vermemek için bir an önce Türkçenin bütün kurallarını ve özelliklerini tarihsel gelişimiyle birlikte anlatacak ve toparlayıcı olacak bir özel bölümün açılmasını önemli buluyorum.

Saygılarımla.
Kullanıcı kimliğini gösterMehmet Çömez tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 605
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömezin önerisine aynen katılıyorum. Amacı doğrultusunda işlevinin iyi olacağını düşündüğüm gibi, birde gerçekten bilgisini artırmak, pekiştirmek ve bilmediklerini öğrenmek isteyenlerinde ayrıca kaynak bölümü olur.

Bu yerinde öneriyi gündeme getirdiği için değerli Çömeze, diğer DilSevdalılarının adınada teşekkür ederim.
Kullanıcı kimliğini gösterErtuğrul ÖLCE tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderKullanıcının web sitesini ziyaret et
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 79
Alıntıyla Cevap Gönder
Kesinlikle çok iyi fikir, çünkü bu konuda bilinçsiz olan insanlar, bu tür yazıları görünce, bilmedikleri için durup bir düşünebilirler gerçek mi diye, buna engel olmak için, arkadaşımızın önerisi çok uygun. Elimden geldiğince yardım ederim ben de.
Saygılar.
Kullanıcı kimliğini gösterElif Karakoç tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönder
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 117
Alıntıyla Cevap Gönder
Ben de bu görüşe katılıyorum ve bir arkadaşımızın site içinde dağınık bir biçimde bulunan bu yazıları aynı bölümde asıl başlıklarıyla birleştirmesini öneriyorum. Bunlardan yeteri kadar var sanırım. Yetmediği yerde eklemeler yapılacaktır elbette. Böylece bu konuda bilgi edinmek isteyen arkadaşlara da bir adres gösterilir, olur, biter. Biz de zaman kaybetmemiş oluruz.
Kullanıcı kimliğini gösterDorukhan tarafından gönderilen tüm bildirileri bulÖzel bildiri gönderE-mek gönderMSNM
Türk Dili Sevdalısı

Bildiriler: 172
Alıntıyla Cevap Gönder
Sayın Çömez'e katılıyorum...
Smile

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Dostlar bu güzel önerilerinize ve çabalarınıza candan teşekkür ediyorum.

Bildiğiniz gibi sitemiz iki bölümden oluşmaktadır. 1. bölümdeki TÜRK DİLİ başlığı altında dilimizle ilgili bilimsel veriler yer almaktadır. Bu verileri tekrar buraya aktarmak yazışmalığı çok zorlayacaktır. Bu teknik açıdan sorunlar çıkarabilir. Üstelik var olan bir şeyi ikinci kez burada tekrarlamak ne derece anlamlı olur dersiniz?

Eğer derseniz ki TÜRK DİLİ bölümündeki bilimsel veriler yeterli değil, geliştirelim, eklemeler yapalım... Sadece teşekkür ederim. Bu konuda önerilerinizi ve yer almasını istediğiniz belgeleri bana ulaştırmanızı beklerim. Vakit buldukça 1. bölümü güncellemeye çalışıyorum. Hatta yeni bir görünümle karşınıza çıkmayı amaçlıyorum. Hak verirsiniz ki bu iş o kadar kolay değil ve hemen olmuyor. Site yoğunluğu yaklaşık 300 MB. Bütün bu verileri düzenlemek, güncellemek hatta sadece kontrol etmek bile bazen saatlerimi alıyor. Şu anda bile yeni düzenlemeler, eklemeler yapmak üzere elimde hazır bekleyen 200 MB yoğunlukta bir dosya oluştu. Bunları zaman içerisinde sizlerle paylaşacağım.

Bazı günler konuk sayımız 300'ü aşıyor. Özellikle Türkoloji alanında çalışma, araştırma yapan ve eğitim gören pek çok dostumuzun güzel duygularını yansıttığı iletilerini alıyorum. Eğer katkılarınızla bu verileri daha da artırabilirsek sanırım çok daha verimli bir hale geliriz.

Aşağıda bir çizelge sunacağım. Bu çizelge bugün itibariyle başka site yönlendirmeleri sonucu sitemizi ilk defa ziyaret edenlerin listesidir. Göreceğiniz gibi bilimsel bir site için az denilemeyecek bir sayıdır. Bu kişilere hizmet dilimize hizmettir. Hep benimle olan destekleriniz yanı sıra öneri ve belgelerle yapacağınız katkılarınızı bekliyorum.

Ayrıca Sayın DORUKHAN'ın güzel önerisini de değerlendirmeden geçmek istemiyorum. Yazışmalık içinde yer alan bu tür yazıları bölüm bağlantısı vererek tek tek burada sıralayabiliriz. Bu bölüm başlığını da gerektiği şekilde yeni bir adlandırmayla uygun bir hale getiririz. Böylece Sayın ÇÖMEZ'le de aynı noktada buluşmuş oluruz sanırım.

Bu duyarlı davranışlarınızdan, olayı sahiplenmenizden dolayı sonsuz saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu sevda hiç bitmesin.
Dil türkümüz susmasın.
Dilime, dilim diyen,
Benden uzak olmasın.

Saygılarımla

Tahsin MELAN

Bildiriler: 1514
Alıntıyla Cevap Gönder
Yazışmalıkta konuya ilişkin bölüm bağlantıları:

http://www.dilimiz.com/forum/viewtopic.php?p=5515#5515

Bu yazışma ortamında yeni konular açamazsınız
Bu yazışma ortamında bildirilere cevap veremezsiniz