Feyza HEPÇİLİNGİRLER

..1948 - .. (Ayvalık)
İlk ve ortaokulu Ayvalık'ta, liseyi İzmir'de bitirdi.(1966). İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü bitirdikten (1971) sonra çeşitli illerde edebiyat öğretmenliği yaptı. 1981'de Milli Eğitim Bakanlığı'nın açtığı sınavı kazanarak yüksek öğretime geçti. 1984'te YÖK uygulamalarına karşı çıkarak Karadeniz Üniversitesi'ndeki görevinden ayrıldı. Şimdi bir özel kuruluşta öğretmenlik yapmakta. İlkin Feyza Baran adıyla şiirler yazdı, sonra hikayeye yöneldi. İlk hikayesi 1979'da Türk Dili dergisinde yayımlandı. Aynı yıl Kültür Bakanlıı'nın açtığı çocuk oyunları yarışmasında Yanlışlıklaı'la başarı ödülü aldı. Sabah Yolcuları'yla 1981 Akademi Kitabevi Öykü Birincilik Ödülü'nü, Uçtu Uçtu Pelin Uçtu'yla 1985 Sıtkı Dost Çocuk Romanı Yarışması'nda üçüncülük ödülünü kazandı. "Eski Bir Balerin" hikayesiyle Enka Bilim ve Sanat Ödülleri'nde üçüncülüğe layık görüldü. Aynı yıl Eski Bir Balerin kitabıyla 1986 Sait Faik Hikaye Armağını'na değer bulundu.

Yapıtları:

Sabah Yolcuları ( 1981),

Eski Bir Balerin (1985),

Ürkek Kuşlar (1987), Kırlangıçsız Geçti Yaz

(1989), Savrulmalar (1997),

Öykünmeler (2000).

İlk dört kitabındaki bütün öykülerini Öyküler adlı kitapta topladı (1993). Kırmızı Karanfil Ne Renk Solar adlı romanı ise 1993'te yayınlandı. Dil üstüne denemelerini Türkçe "Off" (1997) ve Dedim "Ah!" (1999)'da topladı. Savrulmalar ile 1997 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü'nü kazandı.

Türkçe ile ilgili bazı eserleri:

Feyza HEPÇİLİNGİRLER
Kültürel kimliğiniz, özbenliğimizin en önemli öğesi olan Türkçemiz, küreselleşmenin getirdiği değişmelerden ne ölçüde etkileniyor? "Medyatik" Türçe'nin yaygınlaştırdığı yanlışlar nelerdir? Konuşurken, yazarken, dilbilgisi ve imla kurallarına ne ölçüde dikkat ediyoruz?
Feyza Hepçilingirler'in büyük ilgi gören Türkçe "Off" adlı kitabının bir devamı olarak hazırladığı Dedim: "Ah!", yine muzip bir üslupla okuyucuyu bilgilendirmeyi sürdürüyor.
 
Feyza HEPÇİLİNGİRLER
Dün Arapça - Farsça, bugün Fransızca - İngilizce... Türkçe bu saldırılar karşısında hep kolu kanadı kırık mı kalacak? Küreselleşme adı altında yapılan "emperyalist" saldırılar karşısında onu savunacak mıyız, yok olup gitmesine seyirci mi kalacağız? Savunmak için Türkçeyi bilmemiz, bilmiyorsak öğrenmemiz gerekmez mi?
Bu kitap bir öğretme kitabı. Öğrenmek isteyenlere ve öğretmeye çalışanlar rehber olsun diye hazırlandı. Türkçe öğretimini ezberden çıkarmayı, Türkçenin temelden kavranmasını, sevilmesini ve bu sayede savunulmasını amaçlayan bir çalışma...
Feyza HEPÇİLİNGİRLER
Türkiye kabuk değiştiriyor. Kitle iletişim araçları yaygınlaşıyor. Küreselleşme süreci tüm toplumu etkiliyor...
Peki, kültürel kimliğimizin, özbenliğimizin en önemli öğesi olan dilimiz, güzel Türkçemiz bu oluşumların karşısında ne durumda?
Feyza Hepçilingirler, akıcı bir dille yazdığı bu kitabında doğrudan doğruya, "Medyatik Türkçe"ye ve "Yaygın Yanlışlar"a değiniyor.
Türkçe "Off"u okurken hem eğlenecek hem de bilgileneceksiniz.


Yazışma ortamına GiRiŞ  için lütfen tıklayın.

 

Ekran çözünürlüğünüzün 1024 X 768 olması önerilir / web tasarım: tahmel